Kahramanmaraş depreminin ardından yıkılan binlerce bina, hemen hepimizde endişeye neden oldu. Özellikle uzmanların yakın zamanda beklediği büyük İstanbul depremi ile İstanbul ve Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirde yaşayanlar, “Bina sağlamlık testi ücreti 2023” gibi aramalar yapmaya başladı. Oturduğu binanın yapısını, kolon olup olmadığını, depreme dayanıklılığını, temelinde ve duvarında hangi malzemelerin kullanıldığını öğrenmek isteyenler araştırmalara başladı. Peki, Bina dayanıklılık testi nasıl, nereden yapılır? Karot ve kolon testi bina için zararlı mıdır?

Ülkemizde 6 Şubat 2023’de meydana gelen ve Kahramanmaraş başta olmak üzere 10 ili vuran depremde binlerce ev yıkıldı ve çok sayıda insan hayatını kaybetti. Büyük bir korkuya ve endişeye neden olan bu depremin ardından evinin sağlam olup olmadığını kontrol etmek isteyen vatandaşlar, “Bina dayanıklılık testi nasıl, nereden yapılır?” gibi aramalar yapmaya başladı. Özellikle yakın zamanda meydana geleceği söylenen Büyük Marmara Depremi; İstanbul, Kocaeli, Bursa’nın yanı sıra Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar da karot ve kolon testi için araştırmalara başladı. Peki, Karot ve kolon testi zararlı mı? İşte deprem bina sağlamlık testi (karot testi) ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Karot testi olarak da bilinen bina sağlamlık testinin fiyatı bölgesel olarak değişmektedir. Özel şirketler tarafından yaptırılması halinde 2-3 bin TL civarındadır. Fakat bu test belediyelerde ücretsiz olarak da yapılabilmektedir. Aynı şekilde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

Oturduğunuz binanın sağlam olup olmadığını öğrenmek için bina sağlamlık testi adı verilen karot testini yaptırabilirsiniz. Bu testi yapmak için ikamet ettiğiniz bölgenin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne, belediyelere ve başka işlemler için ise Kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz. Karot testini özel şirketler de yapmaktadır.

Binanın depreme karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan en etkili yöntem karot testidir. Bu test, uygulanan bina duvarından karot makineleri ile silindir şeklinde bir beton örneğinin alınmasıyla hazırlanır. Karot testinde inşaatlardan taze beton numunesi alınmaz. Alındığında bile istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün değildir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Bina Tespiti' projesinin detaylarına göre bina dayanıklılık tespiti şu şekildedir:

Öncelikle bina dayanıklılık tespiti için başvuruda bulunmak gerekiyor. Bir binanın test edilebilmesi için tek bir kişinin müracaat etmesi yeterli oluyor, çoğunluk aranmıyor. Ayrıca bina dayanıklılık tespitinin ücretsiz yapıldığı bilgisi de bulunuyor.

Hızlı Tarama adı verilen yöntem ile öncelikle yapılan içinden ayrıntılı bilgiler toplanıyor. Daha sonra tarama verileri ile değerlendirme yapılıyor.

Kolon-kiriş ve kat ölçüleri alınarak kat planları çıkartılıyor.

İşte MHP'de başvurusu kabul edilen aday adayı sayısı İşte MHP'de başvurusu kabul edilen aday adayı sayısı

İnceleme sırasında binanın yüksekliği, alanı, kolon ve perde ölçüleri alınıyor. Bazı durumlarda ise sıva tabakası kaldırılarak beton çekici ile beton sertliği ölçümü yapılıyor. Gerekli durumlarda kolonda sıyırma yapılarak donatı çapı ve korozyon miktarı ölçülüyor.

Daha sonra elde edilen verilen algoritma ile analiz edilerek her bina için deprem güvenlik oranı tespit ediliyor.

Değerlendirme sonucunda da başvuru sahibine bilgilendirme yapılıyor.