• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Belge sakladılar

  23.07.2009 09:35
  Aydın Doğan'ı yalanlayan SPK belgeleri
  Belge sakladılar
  Belge sakladılar Belge sakladılar Belge sakladılar

  Doğan Grubu, dolambaçlı ithalatlar yoluyla borsada işlem gören Hürriyet ve Milliyet'in küçük ortaklarını zarara uğratması üzerine soruşturma açan SPK, belgelerin saklandığını ortaya koydu.

  Doğan Grubu'nun 'çetrefilli' ithalatlarını inceleyen SPK'ya göre, "Büyük ortak küçük ortağı yuttu. Doğan'ın yazılı açıklaması için kurumun değerlendirmesi ise: Hukuki anlamda geçerliliği yok

  Doğan Grubu'nun, dolambaçlı ithalatlar yoluyla borsada işlem gören Hürriyet ve Milliyet'in küçük ortaklarını zarara uğratması, yatırımcının güvenini kötüye kullanma olarak nitelendirildi.

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Denetleme Dairesi'nin hazırladığı raporda ithalatların, Doğan ailesinin, yani büyük yatırımcının lehine, küçük yatırımcının ise aleyhine olduğu belirtildi.

  SPK, Doğan Grubu ithalatlarının vergi mevzuatı açısından da Maliye tarafından ayrıca incelenmesini istedi. Maliye Bakanlığı vergi kontrolörleri, ithalatların vergi mevzuatına uygun olup olmadığının anlaşılması için yaptığı bu incelemeler de tamamlandı.

  Hazırlanan rapor, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in onayına sunuldu. Uzmanlara göre Doğan Grubu, kâğıt ithalatını yurtdışındaki offshore şirketler üzerinden değil, doğrudan DDT üzerinden yapsaydı daha fazla vergi ödeyecekti. Doğrudan ithalat yapılsaydı ayrıca Hürriyet ve Milliyet'in girdi maliyetleri de azalacağı için grup daha fazla vergi verecekti.

  BELGE SAKLADILAR

  Doğan Grubu, dolambaçlı ithalatlar yoluyla yurtdışında denetim dışı bir fon da kurmuş oldu. Tabela şirketlerinin vergiden muaf olan kârları da yine Aydın Doğan'ın kasasına gitti. Öte yandan Doğan Grubu yöneticilerinin, SPK Denetleme Dairesi'nin 1 Ekim 2001'den beri süren incelemeleri sırasında yurtdışındaki tabela şirketleriyle ilgili bilgi ve belgeleri gizlediği anlaşıldı. Raporu hazırlarken Doğan Holding'den açıklama isteyen Daire, holding yetkililerinin "Falcon, Sortal ya da Shawcliff'le doğrudan veya dolaylı bir ortaklık ilişkimiz yok. Bu şirketlerin belgelerini kurulu oldukları ülkelerden isteyebilirsiniz" cevabı ile karşılaştı. Holding, cevabında ayrıca "yurtdışındaki şirketlerin Türkiye'deki ticari yasalara tabi olmadığını, dolayısıyla defterleri ibraza zorunlu kılınamayacaklarını" bildirdi. SPK'nın incelemesini uzatan da yurtdışından istenen belgelerin geç gelmesi oldu. SPK Denetleme Dairesi, bunun üzerine ilk olarak Falcon Purchasing şirketi hakkında bilgi almak için bu şirketin muhasebesini tutan Baker Tilly adlı bir şirketle temasa geçti. Tilly, Falcon'un Doğan Grubu bünyesinde faaliyet gösterdiğinin açık olduğunu bildirdi.

  ADRES BELLİ DEĞİL

  Tilly'e göre Falcon'un "işlevi ve operasyonel yetisi" Sortal ve Shawcliff başta olmak üzere Doğan Grubu'nun ithalat için kullandığı tabela şirketlerine hizmet sağlamaktan ibaretti. SPK'nın tespitlerine göre bazı offshore şirketlerin gerçek adresleri de belgelerde yer alandan farklı. Eurozone'un Malta adresinde olduğu gibi kimi adreslerin sadece transfer adresi olduğu ve şirketlerin gerçekte kuruldukları ülkelerin farklı olduğu belirlendi. SPK'nın tespitlerine göre Euzorone'un 1997-1998 arasındaki ticari kârı 154 milyon 522 bin 790 dolar olarak gerçekleşti. Sortal ise 1999-2001 arasında 5 milyon 89 bin 206 dolar kâr elde etti. Shawcliff'in 2000-2001 arasındaki ticari kârı da 6 milyon 463 bin 306 dolar. Üç tabela şirketinin 1997-2001 dönemindeki toplam net kârı 27 milyon 292 bin dolar. Her üç şirket de vergi cennetinde kurulu oldukları için kazançlarının gerektirdiği vergiyi ödemediler. Eğer bu şirketler Türkiye'de kurulu olsalardı, Doğan Grubu 5 milyon dolar vergi ödemek durumunda kalacaktı.

  "YORUM YAPAMAM"

  SPK Denetleme Dairesi, Doğan Grubu'nun ithalatları hakkında Aydın Doğan'dan 19 Ağustos 2008'de bilgi istedi. Aydın Doğan ise 30 Eylül'de gönderdiği yanıtta "Eurozone, Sortal, Shawcliff, Falcon ve Fairworld unvanlı şirketlerde idari görev yapmadığını, bu yüzden de yorum yapmasının mümkün olmadığını" bildirdi. SPK'nın raporunda, Doğan'ın cevabı hakkında şu değerlendirme yapıldı: "Aydın Doğan'ın, DDT tarafından gerçekleştirilen işlemlerden haberdar veya sorumlu olmadığını iddia etmesinin, hukuki anlamda geçerli bir savunma olarak dikkate alınması mümkün değil. Zira söz konusu ithalat işlemleri bizzat DDT tarafından sevk ve idare edilmiştir." Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, İmre Barmanbek, Işıl Doğan, Vuslat Doğan Sabancı ve Arzuhan Doğan Yalçındağ da benzer açıklamalarla kendilerini savundu.

  Doğan'ı yalanlayan belgeler

  İddia 1
  DOĞAN Grubu, SABAH'ın yazı dizisine konu olan SPK raporunun "Eski" olduğunu öne sürüyor. Grup adına yapılan açıklamada, "Haber SPK'nın suç duyurusuna esas alınan ilk İnceleme Raporu'na dayanıyor" deniyor ve ekleniyor: "Oysa Üsküdar Başsavcılığı ilk inceleme raporunu yetersiz görerek yeniden inceleme yapılmasını istedi, bunun üzerine 6 Nisan 2009 tarihinde yeni bir rapor düzenledi."

  cevap 1
  DOĞAN Grubu böylece SPK'nın iki rapor hazırladığını dolaylı olarak kabul etmiş oluyor. SABAH'taki dizi de bu iki raporun sonuncusuna, yani 6 Nisan 2009 tarihli rapora dayanıyor. İşte belgeleri: Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'na 27 Nisan 2009 tarihinde gönderilen yazı. Şöyle deniyor: "Kurulumuzun 6.4.2009 tarih ve XXI-13/18-2, XXII-10/10-2 sayılı Denetleme Raporu ve ekleri yazımız ekinde Cumhuriyet Başsavcılığınıza gönderilmektedir.

  iddia 2
  DOĞAN Grubu, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 8 Haziran 2009 ve Kadıköy Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 26 Haziran 2009 tarihinde "Kovuşturma yapılmasına gerek olmadığı" kararları aldığını ve dosyanın kapandığını iddia ediyor.

  cevap 2
  EVET, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kadıköy Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, "Kovuşturmaya gerek yok" kararı aldılar ama dosya kapanmadı. Çünkü SPK, bu yıl içinde Doğan Grubu yöneticileri hakkında iki suç duyurusunda bulundu. İlkinin dosya numarası 2009/32972, diğerinin ise 2009/37610. İlk duyuruyla ilgili dosya kapandı. İkincisi açık, yani soruşturması sürüyor. İşte belgesi:

  cevap 3
  İKİNCİ suç duyurusuyla soruşturma sürmekle kalmıyor, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadi Yoldaş SPK Başkanlığı'na iddia ve savunma belgelerini göndererek görüşlerini soruyor. Onun da tarihi: 15 Temmuz 2009.

  Belge saklayıp SPK'yı suçladılar

  SPK, Doğan Dış Ticaret'ten tabela şirketleriyle ilgili belgeleri isteyince, Aydın Doğan ve diğer Doğan Dış Ticaret yöneticilerinden özetle şu yanıtı aldı: "Sortal'ın tasfiye olması nedeniyle belgelerinin muhafaza edilmesinin kurulu bulunduğu Jersey Mevzuatı'na göre bir zorunluluk olmadığı, ...

  EUROZON'A ait ve belgelerin zamanaşımına uğradığı, her halükârda tasfiye olan bir şirketin belgelerinin muhafaza edilmesinin İrlanda Mevzuatı'na göre bir zorunluluk olmadığı, ...

  BANKALARA yazılan yazılara alınan cevaplara göre; bazı bankalarda eski yıllara ait banka ekstrelerinin mevcut olmadığı, bazı bankaların, geriye dönük belgelere ulaşılmasının mümkün olup olmadığını araştırdığı, bazı bankaların iş yoğunluğu nedeniyle verilen sürede belgeleri hazırlamasının mümkün olmadığı, az sayıda bankadan ise cevap beklendiği anlaşılmıştır." -Sabah

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim