Günümüz şartlarında başarıyı yakalamak oldukça zordur. Üstelik başarıyı yakalandıktan sonra havaya girmeden insanlara hizmet etmeyi amaçlamak ve bunu başarmak dahada zor bir iştir. Prof. Dr. Mesut Yazıcı'nın başarı öyküsü 1959 yılında Adana'da başladı. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra tıp eğitimini Diyarbakır'da, uzmanlık eğitimini ise İzmir Ege Üniversitesinde tamamlayarak dişiyle tırnağıyla kazıyarak tamamladığı eğitim hayatı sonunda Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı oldu. Hiç kimsenin başarıya elleri cebinde ulaşmadığı günümüzde Doktor Mesut Yazıcı tüm gayreti ile kendini geliştirmeye ve akademik kariyer yapmaya başladı.

Doktor Mesut Yazıcı çalışmalarının karşılığını alarak 1997 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent, 2004 yılında Doçent ve 2010 yılında Profesör oldu. Bu süreç içerisinde çoğunluğu İngilizce olmak üzere Yüze yakın bilimsel makale, kırk beş bilimsel bildiri, dört kitap, bilimsel dergilerde editörlük, bilimsel dergilerde içerik hakemliği ve hazırladığı iki bilimsel proje ile vizyoner, gelişime inanan bir yapısı olduğunu kanıtladı.

Ayrıca yönetimsel olarak fakülte yönetim kurulu üyeliği, bilimsel kurul üyeliği gibi görevlerinde bulundu ve halen bulunmaya da devam ediyor. Eğitim yaşamında ve öğretim üyesi pozisyonunda başarının çaba ile geldiğini bildiğinden hep mücadele içinde oldu. Olayları karşıdan izlemek yerine içinde olmayı tercih etti. Gerek doktorluk görevini sürdürürken, gerekse yönetimsel görevler yaparken aklından insanlara hizmet etmeyi, onlara yardımcı olmak gerektiğini hiç çıkarmadan mücadele etti. Görev ve sorumluluktan asla kaçınmadı.

Doktor Mesut Yazıcı tüm bu süreç içerisinde çalışma konusunda gösterdiği azmi ile hiç bir başarının tesadüf sonucu olmadığını, hem çevresine, hem de öğrencilerine net olarak gösterdi. Onun için başarı zorunlu bir tercih olmuş, buna bağlı olarak her alanda başarılı olmak ve insanlara hizmet etmek için her doğru yolu denemiştir. Özellikle çocukların eğitimi konusunda elinden geleni yapmakla yetinmemiş, elinden gelmeyenler konusunda bile çalışmaktan asla vazgeçmemiştir. Bu nedenle sadece mesleğinde değil, uzun yıllardır çeşitli sivil toplum kuruluşlarında bıkmadan emek vererek çevresinde haklı bir saygınlık kazanmıştır. Elbette bunları yaparken önüne çıkan tüm engelleri sabırla ve içindeki insan sevgisi ile aşamasını bilmiştir.

Doktor Mesut Yazıcı meslek icabı canımız kadar sevdiğimiz çocuklara şifa ve iyilik dağıttı. Bununla yetinmeyip insanlara sevinç ve mutluluk verebilmek için, hep ileri gitmenin, alışılmışın dışına çıkmanın gerekli olduğunu biliyordu. İşte bu anlayış içinde her zaman sivil toplum kuruluşlarında aktif görev yapmaktan mutlu oldu. Bu kuruluşlarda yaptıkları ile insanlara dokunabilmek, onlara faydalı olabilmek onu fazlasıyla mutlu ediyordu. Bu amaçla uzun yıllardır üyesi olduğu ve başkanlığını yaptığı Aydın Lions'ta faydalı çalışmalara imza attı. Şimdilerde insanlara daha faydalı olabilmek düşüncesiyle Lions derneklerinin Ege ve Batı Akdeniz Yönetim Çevresi (118 R) Genel Yönetmen Adayı olmaya karar verdi. Seçim aşaması bu hafta sonu gerçekleşecek olan süreçte ve seçildikten sonra alacağı bu görevde de başarılı olacağına inandığımız Prof. Dr. Mesut Yazıcı'ya çıktığı bu yolda başarılar dileriz.

"Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun." (Mustafa Kemal Atatürk)