Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut fiyatlarındaki artışla ilgili, "Ucuz kredi müjdemiz sonrası internetten konut fiyatını artıranlar tek tek tespit edildi, bizi aldatmalarına izin vermeyeceğiz." açıklamasında bulundu.

İYİ Parti'nin İstanbul'da 100 bin üyeye ulaşması kutlaması İYİ Parti'nin İstanbul'da 100 bin üyeye ulaşması kutlaması
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamaları:

"Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli bir büyümeye işaret ediyor. İlk çeyrekteki öncü göstergeler büyüme trendinin dengeli bir şekilde devam ettiğine işaret ediyor.Sanayi üretimi 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %10,2 artış gösterdi. İhracat rakamlarımız her ay yeni rekorlara imza atıyor. İhracatta hedefimize koşarak gidiyoruz. Mart itibarıyla toplam istihdam yaklaşık 30 milyon kişiye ulaştı.

Veriler büyümede ilk çeyrekte %6-7 gibi bir rakama işaret ediyor. İhracatta şimdiden 240 milyar doları aştık. Türkiye Ekonomik Modeli'ni 20 Aralık itibarıyla hizmete sunduk, serbest piyasa kurallardan taviz vermeden, istikrarı kalıcı olarak sağlayarak, yatırımları teşvik edecek ve ilgili tüm kurumlarla eşgüdüm içerisinde tasarlandı. Cari açık sorunu kalıcı olarak çözmeyi hedefliyoruz.

'GEREKEN TÜM ÖNLEMLERİ ALIYORUZ'

Enflasyon ile mücadelemiz topyekûn bir mücadele olduğu sürece başarıya ulaşacağımıza olan inancımız tam. Fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçulğuça asla izin vermiyor, bunun için gereken tüm önlemleri alıyor, almaya devam ediyoruz.

Selektif kredi politikası ve bununla uyumlu Hazine destekli KGF paketlerini devreye aldık. Vatandaşımızın alım gücünü eskisinin üzerine çıkaracağız. Finansman paketimizle toplam 150 milyar TL kaynak ayırdık. Bu hafta konut sektörüne yönelik üç paket ile konut arzını artırıyor, vatandaşlarımızın uygun finans yöntemi ile konuta erişimini artırıyoruz.

KONUT PİYASASI

Astronomik fiyat artışlarıyla suistimal etmeye çalışanlara asla göz yummayacağız. KGF destekli kredi paketinin yarısını kullandırdık. Konut fiyatını paket açıkladıktan sonra artıranların hepsi tek tek tespit edildi.

KOBİ'ler için 35 milyon TL olan limit 100 milyon TL'ye, KOBİ dışında 250 milyon TL'den 350 milyon TL'ye limit artışı yaptık.

Bankaların finans sektöründeki payının %86 olması bankaları da bizi de mutlu etmiyor, dolayısıyla önünüz, yolunuz açık. Konut isteyene konut, GES isteyene GES, imalat isteyene imalat, bunun için varız. Finans sektörümüz her geçen gün büyüyor.

Banka dışı sektörün rekabet ve inovasyon etkisiyle ekonomimize olan katkısının her geçen gün güçleneceğine inanıyorum. Banka dışı mali kuruluşları finans sektörünün tamamlayıcı olarak görüyoruz, banka dışı finansal kuruluşların payının artması için çalışıyoruz.