banner83

Aydın'daki Okul Kültür Turları Devam Ediyor

Değerli Aydınpost okuyucuları başlıkta da  okuduğunuz gibi Aydın’da  okul kültür turları devam  ediyor.

Örneğimi: Dr. Fevzi Mürüvvet Ortaokulu Yupa Tur güvencesiyle kokartlı rehberler eşliğinde Meryem Ana, Efes Antik Şehir, Maketköy, Selçuk Müzesi Çamlık Tren Müzesi, ve Şirince, Kültür turunu 7 Nisan Pazar Yupa Turizm deneyimi ile gerçekleştirdi.

Aydın’dan öğrencilerimizi  aldıktan sonra, Sırasıyla Meryem Ana’dan başlayacak olursak Meryem Ana Evi’nin tarihçesi xıx yüzyılın ilk yarısında Ren2in Alman kıyılarında Vestfalya’nın bir kasabasında Dülmen yöresinden bir köylü kadın olan Anna Katharina Emmerick’ın (1174-1824) hasta yatağında  başlar. Oşia bulunamayan bir hastalığa yakalanmış, ıstırap  içinde on iki yıldır yatalaktır. Fakat Mesih İsanın ve Meryem’in hayatı hakkında sahip olduğu özel görümler sayesinde teselli bulmuştur.

Değerli Aydın Post okuyucuları Rabbimiz Mesih İsa’nın Çilesi adlı Kitapta bütün detaylar mevcuttur. Kısacası İsa’nın Göğe yükselmesinden sonra Meryem üç yıl Sion’da (Kudus) Üçyıl Beytanya’da ve dokuz yılda Efes’te yaşadı, Sen Jean Yahudilerin  Lazarus ve kız kardeşi deniz’de terk etmelerinden sonra buraya getirmiştir. Meryem tam Efes’te değil az civarında bazı  dostlarının yerleşmiş olduğu yerde oturuyordu, Evi bir dağın tepesinde, Kudüs’ten gelen yolun solunda Efes’ten 3.5  Mil  uzakta bulunmaktaydı, bu dağın adı bülbül  dağıdır.

Ve öğrencilerimizi buraya götürüyoruz, buraları görmek gerek, çünkü sizler buraları gördükten sonra Meryam’ın Efes’te yaşadığı süre boyunca ikamet ettiği evin, gerçekten o ev olup olmadığı değerlendirmesini bizzat sizler yapacaksınız, Buraları rehberler eşliğinde gezip gördükten sonra araçlarımıza binerek  Bülbül dağını  geride bırakarak, Efes harabelerine ineceğiz, giriş işlemleri takiben Yani Efes Antik Kent:

Efes Anadolu’nun batı  kıyısında bugünkü  İzmir İlinin  Selçuk İlçesi sınarları içerisinde bulunan daha  sonra önemli bir roma kenti olan antik bir yunan kentiydi, klasik yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biriydi.

Dünyanın 7 harikasından  bir olan Artemis Tapınağı’nın da  ev sahibi  olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden birisi Dünyada eşi benzeri olmayan antik kenti Kokartlı rehberlerimiz ARZU KÖR ve ONUR PAK eşliğinde gezeceğiz, öğrencilerimiz çağların Metropolü, güçlü dönemlerinde hem ticaretin, hem dinlerinde  kültürlerin başkenti olmayı  başarmış bir şehir Efes.

Coğrafi konumuyla büyük önem arz ederken yetiştirdiği HERAKLETOS, HERMODOR, ALCI DAMAS Gibi  düşünürleriyle de bilim ve  felsefede  çok ileride bir şehir Efes tabi Hristiyanlığın ortaya çıkışından sonra öneminin yükselişi ve hala Hristiyanlığın hac yeri olarak

Görülen Meryem Ana evinin içinde barındırması da cabası. Çünkü Kuran-ı Kerim Meryem süresi ile Meryem anayı  kutsanacak bir şekilde dile getirmiştir. Katolik aleminin önderlerinden Papa 6 Paul 26 Temmuz 1967’de kardinalleriyle birlikte Meryem Ana Evini ziyaret ederek Panaya kapulu’nun manevi dünyaya ilan etmiştir. 1979 yılının Kasım ayında Türkiye’ye gelen Polonyalı hümanist Papa 2  Jean- Paul Meryem Ana evini ziyaret edip ayin yapmış ve hacı olmuştur. En son 29 Kasım 2006 yılında Papa 16 Benedick Meryem Ana Evini ziyaret edip ayin yapmış ve hacı olmuştur.

Düşünebiliyor musunuz, bir yanda Dünyanın  7 harikasından biri  Artemis Tapınağı bu bölgede,Kutsal  Meryem Ana Evi  burada,Daha önemlisi Efes Antik Şehri gezdiğimizde Macar 3 D sanatçısı Adam Nemeth bir yıllık çalışmanın  sonunda İzmir’deki  Efes Antik Kenti’nin en parlak  dönemini hayata döndürdü, Celsus Kütüphanesi’ni   Agorası, Artemis Tapınağı’nı Yamaçevleri M.Ö 1000’li  yıllarda yani bir şehir kurmak için denize açılır ve güzel koya gelir ve gördüğü yeri  sever ve şehri burada kurmak ister.

İşte öğrencilerimiz Rehperler eşliğinde buraları görecek  geçmişin havasını  teneffüs edecek ve geçmişe  yolculuk yapacaklardır.

Efes Antik Şehrin üst kapısından gireceğiz, Efes Antik Şehrin alt kapısından çıkacağız, bizi bekleyen araçlarımızla bu sefer MAKET KÖYE Yelken açacağız.

Nazmiye ve Ayhan Çetin çiftinin çocukluk öykülerin silinip gitmemesi için kurdukları müzede Anadolu köy yaşamı ve geleneklerini bütün ayrıntılarıyla görme şansına sahipsiniz.

Belleklerde yer bulmaya çalışır kendine geçmişiniz, Günlük hayattın koşturmacası, teknolojisiyle birlikte koparır, özümüzdeki benliklerimiz, düşlerimizden bile silinir, zamanla  çocukluğumuz, ancak  Nazmiye ve Ayhan Çetin çifti  Konya’nın Akviran  köyünde yaşadıkları çocukluklarını el yapımı bebekler ve maket köylerle Selçuk’ta kurdukları  köy müze projesinde hayata geçirdiler, bu köyde gezerken geçmişe  güzel bir nostalji  yolculuk fırsatını sunuyor.

Unutulmaya yüz tutmuş bazı gelenekler, uzun kış gecelerinin eğlenceli geçmişini sağlayan adetlerden biri de  Saya Gezme  10-15  yaş arası çocuklar Akşamları  komşu evleri gruplar halinde gezerek saya saya sallı beyi, dört ayağı, nallı beyi saya gelir, saydırır demir düdük taktırır. Yağ pekmez, un, bulgur yumurta verenin nur topu gibi oğlu olur. Vermeyenin kemik dişli kel başlı kızı olur, manisiyle gezerler, topladıkları malzeme ile helva ve benzeri yiyecekler yapıp yerlerdi, yani yardımlaşma vardı, ve daha bir çok  şeyi  burada gördükten sonra, güzergahımızı çamlıktaki, Çamlık Açık Hava  Buharlı Lokomotif Müzesi demir yolu, 160  dönümün arazi üzerine kurulmuştur,müze iki nedenle  çamlıkta bulunuyor, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demir yolu çamlıktan geçmektedir.Ve bu demir yolu üzerindeki tamir atölyesi için bu köy seçilir.Müze  olarak 1991 yılında  ziyarete açılır.

Atatürk 1937 yılında Ege Manevralarını izlemek için Beyaz Tren ile geldiği çamlıkta bir gece konaklamıştır. Bu nedenle müzede Atatürk’ün kullandığı vagonlardan biri de tüm donanımıyla sergilenmektedir, umarım açıktır gezilebilir.

Müzede Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 adet lokomotif sergilenmektedir, ve her birinin  üzerinde  kimlik bilgileri  mevcuttur.Bunların arasında dünyada sadece iki tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif ile Hitler tarafından 2 Dünya Savaşında yaptırılan üç silindir bir lokomotif de vardır,  bu  lokomotiflerin en eskisi 1887 en yenisi 1952’de  imal edilmiştir. Lokomotifler oldukça  bakımlıdır, Bu güzellikleri gördükten sonra Müzenin  hemen yanındaki Restoranında Gerek sabah  serpme kahvaltısı, gerekse  açık  büfe  öğlen yemeği Türk mutfağının eşiz lezzetteki yemeklerimizi yiyeceğiz, Ve yolu düşen  herkesin bir  defada  olsa   bu yemeklerin tadına   bakmalı derim.

Gezimizin öğlenden sonraki  bölüm  ise  Selçuk Müzesine  geçmişe dönük  yolculuğumuz  başlayacak, Selçuk Efes Müzesi Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçileri kapasitesi ile de Türkiye’nin en önemli Ege’de 5 müzeden biridir. Efes Müzesi’nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergiliye müze olması nedeniyle Kronoloji’ile  ve Tipolojik  bir sergileme göreceksiniz.

Efes müzesi koleksiyonlarında halen yaklaşık 64.000 eser bulunmaktadır. İki bölümden  oluşan bu müzede KOPYA VE ORJİNAL Eserler sergilenmektedir.

Bu kültür gezimizin oluşmasında  Dr. Fevzi Mürrüvet Orta Okulu Müdürü Doğan Bakır ve Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Şirinkaya’ya  YUPA TUR olarak  teşekkürlerimizi  sunuyorum. Çünkü 70 öğrenci ve bu kültür turunu isteyerek benimseyerek gelmişlerdir, Aydın’daki  bu okulumuza  Kültür Turları  yerleşmiştir, müdür  ve mMüdür  yardımcıları, hocalarımız  sayesinde.

Selçuk Müzesi gezimiz ardından, Rotamız ŞİRİNCE KÖYÜ:

Gideceğimiz Şirince köyü şu yeryüzünde cennet diye  bir yer varsa bizim Kırkınca- Şirince’nin cennetin  bir parçası olması gerekir.Çocukluk günlerinin  bir bölümünü Şirince’de geçirmiş olan Yunanlı Yazar Didosotiroyo, Benden Selam söyle  Anadolu’ya adlı  kitabında böyle söz ediyor, Şirince’den .

Kuruluşu M.Ö 5 yüzyılına dayanan köyün asıl adı KIRKINCA’DIR. Bu adın kurulduğu dönemde kendini daglara vuran KIRK Kişiye atfen verildiği söyleniyor. Bir başka söylenti de derebeyleri zamanında azat edilen 40 köle tarafından kurulduğu için KIRKINCA daha Sonra ÇİRKİNCE, Nihayet 1926’da dönemin  İzmir Valisi  olan  Kazım Dirik’in  talimatıyla köyün  adı ŞİRİNCE olarak değiştirilmiş ve resmileştirilmiştir.

Köyün özgün mimarisi Eski Rum Evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusuyla karşılaşır, zeytin ağaçları, Mandalina Bahçeleri ile iç içe geçtiği bir yolun kıvrımlarıyla ulaşıyorsunuz köye, ayrıca köye güzellik veren NESİN MATAMATİK KÖYÜ, Matematik alanında faaliyet gösteren bir eğitim araştırma kurumudur. İzmir Selçuk’taki Şirince Köyüne 1 km uzaklıkta bulunan Nesin Vakfı’na ait 55 dönümlük bir arazi üzerine MAYIS 2007  de  kurulmuştur. Şirince Mahallesi Kayser Dağı Mevkii 35920 ŞİRİNCE / SELÇUK TELEON 0.533 2071204

Nesin Matematik Köyü benzersiz yapan tek şey bir bilim köyü olması değil, İMECE usulü kurulması ile de Dünyada bir ilk. Yüzlerce insanın bağışlarıyla inşa edilen Matematik köyüne katkıda bulunanların isimlerinin yazıldığı mermer bir plaka ‘ya yerleştirilmiştir. 500 TL üzeri bağış yapan herkesin adını yazıldığı bu mermer plaka yetmemiş ikinci bir mermer plaka daha yapılmıştır.

Yeri gelmişken yazamadan edemeyeceğim, Meral Okay’ın tüm mal varlığını Matematik Köyüne bağışladığı (ancak bazı) bürokratik nedenlerden dolayı  maalesef işlemin  gerçekleştirilmediğini belirtmeden  geçmeyelim. Bu köyde her şey İMECE usulüdür.

Değerli Aydınpost  okuyucuları Aydın ve Ege okullarının Kültür Turları  devam etmektedir. Bu Kültür gezimizin  sonuna  doğru   geldiğimizde  başta  taşıma  firması ÇAĞBERK’E  Rehberlerimize, kısacası emeği geçen  herkese  teşekkür  ediyor, YUPA TUR olarak  Kültür turları bizim  işimiz  diyerek  Başta  Kuşadası ve Aydın ve İlçelerin Acentası  olma   çabamız  hızlı bir şekilde devam   etmektedir, burada  şunu  belirtmek isterim artık  Aydın Ege  okullarımız Rezervasyonlarını  6 ay  öncesinden  yapmaktadırlar Gerek acenta  gerek okul bu işten  buyuk keyif almaktadır, çünkü yol haritanız  bellidir. Her şey planlanmıştır.

okul-turlari.jpg

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

banner101

banner100