Değerli Aydınpost Okuyucuları,

Bu hafta sizlere farklı bir konuyu aktaracağım. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, erkek misafirlere yüksek fiyat uygulayan otel ve acenteye "Cinsiyet ayrımcılığı" cezası verdi.

Antalya'daki bir otel ve seyahat acentesine, tek başına tatil yapmak isteyen erkek misafire daha yüksek fiyat gerekçesiyle para cezası verildi. TİHEK kararında, otel ve acentenin fiyat politikasının "tatil yerlerinde erkek misafirlerin kadın misafirleri rahatsız edeceğine yönelik önyargılı davranıştan" kaynaklandığı belirtildi.

Yaz sonunda Antalya Kemer'de tatil yapmak isteyen ve önce seyahat acentesi ardından da beş yıldızlı otel S.Ö. "Tek erkek veya iki erkek olarak standart odalarda konaklama yapamayacağını, bunun yerine lüks odaların birinde kalması halinde rezervasyon yapabileceği" yanıtını aldı.

turkiye-insan-haklari-ve-esitlik-kurumu-15-uzman-yardimcisi-alacak-1669269100

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK) başvurdu. Seyahat acentesi ve otel ile yaptığı görüşmeler sonucunda, standart oda fiyatının 25 bin TL, lüks oda fiyatının 39-42 bin TL arasında olduğunu öğrenen S.Ö. "Tek kadın" olarak tatil yapmak istendiğinde daha uygun fiyatlı standart oda imkanı sağlandığını ancak tek erkek olarak tatil yapmak istediği için daha pahalı odada kalmaya zorlandığını iddia etti.

Otellerin tek başına veya arkadaşlarıyla tatile gitmek isteyen erkekleri reddettiği veya iki kat daha pahalı odaları satmaya kalktığını, bu durumun ticari tercihin ötesinde adeta genel geçer bir norma dönüştüğü ve sistematik bir ayrımcılık teşkil ettiği iddiasıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK) başvurdu. TİHEK, 2022 yılında yaşanan olayla ilgili başvuruyu 16 Ocak 2024 tarihinde karara bağlandı.

Otel, "Kategori Farklılıkları" savunması yaptı. TİHEK, şikayet başvurusu üzerine ilgili otel ve seyahat acentesinin savunmasını aldı. Şikayete konu beş yıldızlı otel, tesislerinde fiyatlandırmanın kadın ve erkek olarak değil, kategoriye yapıldığını savundu. Otel, TİHEK'e yaptığı savunmada kategori farklılıklarının sadece turizmde değil bütün alanlarda mevcut olduğunu belirtirken futbol, basketbol statları, konser alanları ve tiyatroları örnek gösterdi.

Seyahat acentesinin savunması da farklı muameleyi ortaya koydu. TİHEK'in kararında, seyahat acentesinin Kurum'a sunduğu savunmada "Tek bay konaklamanın otel tarafından kabul edilmediği, tek bay konaklamalarda farklı fiyat uygulanmasının otelin bir politikası olduğu" yönündeki ifadelerin "Farklı muamelenin varlığını" ortaya koyduğu kaydedildi.

TİHEK, Anayasa ve ilgili kanunların eşitlik maddelerine atıfta bulunduğu kararında, ayrımcılık yapıldığını iddia eden S.Ö.'nün bu iddiasını güçlendirecek somut bilgi ve belgeler sunduğunu işaret etti. "Erkek müşterilerin kadın müşterileri rahatsız edeceği ön yargısından hareket ediliyor."

headline-42

TİHEK'in oybirliğiyle aldığı kararda, "Tatil yerlerinde erkek misafirlerin kadın misafirleri rahatsız edeceğine yönelik önyargılı davranıştan ve objektif bir temelden yoksun cinsiyet algısından kaynaklanan kalıp yargılardan hareket edilerek başvurana farklı muamele yapıldığı ve neticede muhataplar tarafından cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır" denildi.

TİHEK, beş yıldızlı otel ve seyahat acentesinin mali durumu ve yıllık kazançlarını gerekçe göstererek ayrımcılık yasağını ihlal nedeniyle üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Otel ve seyahat acentesine verilen para cezası ise 87 bin 571 TL oldu. Bu karar, bundan sonra emsal karar teşkil eder, tek başına erkek de seyahat edebilecektir.

2B4F85

KAYNAK: turizmaktüel

Kandil tarihleri 2024: Diyanet  Dini Günler Takvimiyle Miraç, Berat, ve Mevlid Kandilli ne zaman kaç gün kaldı? Makale: Kandil tarihleri 2024: Diyanet  Dini Günler Takvimiyle Miraç, Berat, ve Mevlid Kandilli ne zaman kaç gün kaldı?