Değerli Aydınpost Okuyucuları,

Mart ayı geldiğinde 08 Mart 2024 Dünya Kadınlar Günü, 14 Mart 2024 Tıp Bayramı gibi birçok özel günü kutladık. Ancak, etkinlikler maalesef oldukça sönük geçti. Bu nedenle, bu yazıda Hipokrat'ın Adası olan Kos'u anlatmaya karar verdim.

Kos City Shops

Kos Şehri

Kos şehri arkeolojik yerleriyle zengindir. Çeşitli dönemlere ait tarihi binaları, güzel restoranları, canlı kafeleri, barları, sahil barları ve gece kulüplerinin yanı sıra hediyelik eşya ve diğer ürünleriyle mağazaları vardır. Kos şehri, birçok yaya geçidi ve bisiklet yollarıyla yürüyüş ve bisiklet binmek için idealdir.

Kos limanı, bu adanın en önemli limanıdır. Yaz aylarında, Pire'ye ve Rodos, Kalimnos, Nisiros, Leros, Patmos, Samos, Simi, Tilos, Santorini ve Siros adaları ile Türk Limanları olan Bodrum ve Turgutreis'e düzenli seferler vardır. Balıkçı tekneleri yanı sıra ahşap yatlar da demir atmaktadır. Kos Limanı'na yakın mesafede yatlar ve tekneler için iyi organize edilmiş bir marina mevcuttur.

Kos

Kos Adası

Ege Denizi'nin güney doğusunda yer alan Kos Adası, Rodos ve Karpathos'dan sonra on iki adaların en büyük üçüncü adasıdır (290km²). Kos adasına en yakın adalar, kuzeyde Pserimos, Kalymnos, Leros, güneyde Nissiros ve doğu kıyılarına sadece 4 km uzaklıkta olan Türkiye kıyılarıdır.

Nüfusu 42,000'i aşan adada, nüfusun büyük bir çoğunluğu turizmle ilgilenirken geriye kalan küçük bir kısmı ise tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kos adası MÖ 11. yüzyılda Dorlar tarafından sömürgeleştirildi ve MÖ 6. yüzyılda Lalissos, Kamiros, Lindos, Knidos ve Halikarnas şehirleri birlikte Dor Heksapolisi olarak gelişti. Tarih boyunca ada birçok ulusun egemenliği altında bulundu. MÖ 3. yüzyılda ada Persler tarafından alındı, daha sonra ise Yunanlılar tarafından alınıp Atina'nın mütefiki oldu. Hipokrat, tıbbın babası, MÖ 460'ta burada doğdu ve MÖ 3. yüzyıldan beri Asklepieion tapınağı nedeniyle Kos çok önemli bir yer oldu. MÖ 332 yılında tekrar saldırıya uğradılar, fakat Büyük İskender onları yenip Kos'u aynı yıl içinde Yunanlılara geri verdi. MÖ 1. yüzyılda Romalılar iktidara geçtiler. Aziz Paul MS 50 yılında adayı ziyaret eder ve yeni dinin yayılmasına sebep olur, Hristiyanlık. 1337 yılında Aziz John'un şövalyeleri Kos'u ele geçirirler ve 1523 yılında Osmanlılar gelene kadar iktidarlarını sürdürürler. Osmanlılar dört yüz yıl boyunca iktidarlarını sürdürdüler.

Castle Neratzia Kos

1912 yılından sonra Kos adası İtalyanlar tarafından işgal edildi, 1943-1945 yılları arasında Almanlar tarafından yönetilen ada 1945 yılında müttefikler tarafından serbest bırakıldı ve 1947 yılında diğer adalar ile birlikte On İki Ada olarak Yunanistan ile birleşti.

Günümüzde, Kos gelenekselliğin ve modernleşmenin bir kombinasyonudur. Birçok tarihi anıtı, doğal güzellikleri, resmedilmeye değer köyleri yanı sıra mükemmel otel tesisleri ile iyi organize edilmiş plajları, modern dükkânları ve birçok kültürel etkinliği bulacaksınız. Kos Adası'na seyahat etmek için en uygun dönem Mayıs ve Ekim ayları arasıdır.

Umarım bu yazı, Kos Adası hakkında size biraz bilgi vermiştir.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Makale: Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK)