banner4
banner23

'Eş durumundan tayin aile için önemlidir'

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli sağlık çalışanlarına "eş durumu tayini" ilan etti. Başvuru için aranan bir yıl çalışma şartını dolduran sözleşmeli sağlık çalışanı olmaması nedeniyle ilan edilen kadrolar boş kalacak.

'Eş durumundan tayin aile için önemlidir'
banner19

4 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan kanun hükmünde kararname ile sözleşmeli sağlık çalışanları kadrolu olmuştu.

Başvuru için aranan bir yıl çalışma şartına sahip hiç sözleşmeli sağlık çalışanı olmaması, kadroların boş kalmasına neden olacak. Ağustos ve Aralık aylarında yapılan alımlarla göreve başlatılan yaklaşık 23 bin sözleşmeli sağlık çalışanı da bir yılı doldurmadıkları için bu haktan yararlanamayacaklar.

Sağlık Bakanlığı'nın ilanına göre, başvurular 10 Şubat'a kadar internet üzerinden yapabilecek.
 

"Eş durumundan tayin aile için önemlidir, kısıtlanmamalıdır"

Konuyu değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2008 yılında katıldıkları toplu görüşmelerde sözleşmeli memurlara eş durumu tayin hakkının verilmesini sağladıklarını hatırlattı.

Bir yıl çalışma şartı ve tayin istenilen ilde boş pozisyon olması gibi kısıtlayıcı bazı hükümler olsa da sözleşmeli sağlık çalışanlarının bu haktan yararlandırıldığını vurgulayan Kahveci, şunları ifade etti:
"2011 yılı Haziran ayında yayınlanan kararname ile sözleşmeliler kadrolu oldu. Şimdi Bakanlık eş durumu tayini kurası ilan etti. Fakat bir yıl çalışmış olmak şartının dolduran henüz sözleşmeli personel yok; çünkü sözleşmeliler kadrolu oldular. Kadroya geçmeyen çok az sayıda 4/B'li var ise de bunlar tayin talepleri olmayan, çalıştıkları kurumdan ayrılmayı düşünmeyenlerdir. Bu nedenle bu ilana boşa çıkılmış gibi bir durum ortaya çıkıyor. Yeni alımlar Ağustos ve Aralık ayında yapıldı. Bu haktan yararlanamıyorlar. Bize göre eş durumundan tayin aile birliğinin korunması adına çok önemlidir. Bunun için kısıtlayıcı hükümler olmamalıdır. Hiçbir çalışan eşinden, ailesinden ayrı yaşamak zorunda bırakılmamalıdır."

cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 09:33