banner4

Ak Parti Aydın milletvekillerinden cezaevi hamlesi

Ak Parti Aydın Milletvekilleri Aydın’ın Didim ilçesine yapılması planlanan cezaevi için Adalet Bakanlığı’na mektup göndererek Didim’e yapılacak açık cezaevine kesinlikle uygun görmediklerini iletti.

Ak Parti Aydın milletvekillerinden cezaevi hamlesi
banner26

Aydın’da son günlerde tartışma konusu olan Didim’e yapılması planlanan açık cezaevi komuoyunda tepkiyle karşılanırken, bu projeye bir tepkide AK Parti Aydın Milletvekillerinden geldi. Turizm kenti olarak ilan edilen Didim’e yapılacak cezaevinin doğru olmadığını dikkat çeken AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Ali Gültekin Kılınç’ın imzasını taşıyan mektup Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a gönderildi.

Didim’de yapılacak her türlü planlamanın turizm kenti projesi çerçevesinde yapılmaısnı isteyen milletvekilleri, cezaevi yapımıyla ilgili çalışmalarınınkendilerinde endişeye neden olduğunu kaydettiler. AK Parti teşkilatlarından ve Didim kamuoyundan cezaevi yapımıyla ilgili aldıkları şikayetler doğrultusunda açık cezaevinin Didim’de yapılmasına kesinlikle uygun görmediklerini anlatan Erdem, Öyüş ve Kılınç, Didim’in açık cezaevi imajıyla değil, turizm kenti imajıyla anılmasının Aydın için çok önemli olduğunu dikkat çektiler.

Son günlerde komu oyunu meşgul eden cezaevi yapımıyla ilgili çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu görüşmelerde halkın ceza evinin Didim’e uygun olmadığı görüşünde birleştiğini kaydeden AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem halkın bu talebini bakanlığa iletmek için mektup yazdıklarını söyledi. AK Parti hükümetinin Didim’i korumak için Didim’i turizm kent ilan ettiğini dikkat çeken Mehmet Erdem, “Konuyla ilgili Didim teşkilatımız ve kamuoyuyla yaptığımız görüşmelerde ilçe halkının cezaevini Didim’e uygun olmadığını ve istemediklerini ifade ettiler. Bu konu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Adalet Bakanlığının yaptığı görüşmeler neticesinde ortaya çıkmış. Biz siyasetçilerin yatırım anlamında Didim’e böyle bir şey yapılması gibi bir adımımız söz konusu değil. AK Parti hükümeti olarak biz dünyanın en güzel turizm beldelerinden biri olan Didim’i korumak için ‘Turizm kenti’ ilan ettik. Didim’i çarpık yapılaşma gibi hatalarla kaybetmemek için böyle bir adım atıldı. Halkın talepleri doğrultusunda bu cezaevi yapımının Didim’in turizm kenti imajına zarar vereceği endişesini taşıyoruz. Biz AK Parti Aydın Milletvekilleri olarak halkımızın konuyla ilgili endişelerini bakanlığa ilettik” dedi.

MEKTUP
AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Ali Gültekin Kılınç’a gönderdikleri mektup; “Sayın bakanımız malumlarınız üzere Didim ilçesi geniş hazine arazilerine sahip önemli bir turizm beldemizdir. Bu hazine arazilerinin doğru kullanılması ve kaybedilmemesi adına AK Parti hükümetleri döneminde gösterilen yoğun çaba ve emek ile Didim ‘turizm kenti’ ilan edilmiştir. Didim’deki her türlü planlama ‘Turim kenti proje’ kapsamında yapılmalıdır. Apollon Tapınağı ve Didyma Antik kenti sınırları içerisinde barındıran Didim’in ‘Turizm kenti’ kimliği Aydın ve ülkemiz için birçok açıdan büyük önem arz etmektedir. Turizm açısından büyük öneme haiz Didim ilçesinde açık cezaevi yapımı konusunda bir çalışma yapıldığı, konunun bakanlığınızda değerlendirme aşamasında olduğu ve bu hususta bazı yazışmaların yapıldığı duyumunu büyük bir endişe ile almış bulunmaktayız. Gerek AK Parti teşkilatlarından, gerekse Didim kamuoyundan aldığımız bilgiler ve şikayetler neticesinde AK Parti Aydın Milletvekilleri olarak bahsi geçen açık cezaevinin Didim ilçesine yapılmasını kesinlikle uygun görmüyoruz. Didim’in açık cezaevi imajıyla anılmasını değil, ‘Turizm kenti’ imajı ile anılması bizim için çok önemlidir. Gereği için bilgilerinize önemle arz ederiz” ifadelerine yer verdiler.

2-020.jpg

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 15:16