banner239
banner218

6 Çimento Şirketine Büyük Ceza

6 çimento şirketine büyük cezaİzmir'de inşaat sektörü hazır beton firmalarının yaptığı yüzde 35 zamma isyan edip eylem yaparken Rekabet Kurulu'ndan önemli bir karar çıktı.

6 Çimento Şirketine Büyük Ceza

Rekabet Kurulu, daha önce başlattığı bir soruşturma kapsamında Ege Bölgesi'ndeki 6 çimento şirketine anlaşarak fiyatları yükselttikleri gerekçesiyle idari para cezası kesti. Buna göre, As Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş., Batısöke Söke Çimento Sanayi T.A.Ş., Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş., Denizli Çimento Sanayii Ticaret A.Ş. ve Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye 4 ila 15 milyon lira arasında değişen idari para cezaları verildi. Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, cezaların "uyumlu eylem halinde bölge paylaşmak ve fiyatları artırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri" gerekçesiyle verildiği bildirildi. Kurul cezaları oy çokluğu ile verdi. Gerekçeli kararın daha sonra tebliğ edileceği ve karara itiraz yolunun, Ankara İdare Mahkemelerinde açık olduğu belirtildi. Beton zammı da Kurul'a gidecek İzmirli müteahhitler hazır beton firmalarını aralarında anlaşarak fahiş fiyattan beton sattıkları iddiasıyla Rekabet Kurulu'na şikayete hazırlanıyordu. Bu süreçte hazır betonun en önemli hammaddesini oluşturan ve kendileri de hazır beton satıcısı olan çimento şirketlerine kesilen bu cezalar sektörün gündemine bomba gibi düştü. İzmirli müteahhitlerin yapacağı başvuruyu kabul etmesi halinde Rekabet Kurumu Ege'deki hazır beton şirketlerine soruşturma açabilecek.

Hangi firmaya ne kadar ceza kesildi?

As Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.: 15 milyon 512 bin TL, - Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş: 11 milyon 438 bin TL, - Batısöke Söke Çimento Sanayi T.A.Ş.: 4 milyon 533 bin TL, - Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş.: 12 milyon 810 bin TL - Denizli Çimento Sanayii Ticaret A.Ş.: 12 milyon 88 bin TL - Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.: 14 milyon 532 TL 6 firmanın ihlal ettikleri belirtilen 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi şöyle: Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar Madde 4- Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 20:25
banner230