Yörük kültürü yüzlerce yıldır süregelen katışıksız bir özelliğe sahiptir. Yörük’ün hayatını şekillendiren doğadır. Doğa ile Yörük birbirinden ayrılmaz iki parçadır. Yörükler; daha çok besledikleri hayvanlara bağlı olarak Karakeçili, Kızılkeçili, Sarıkeçili, Karatekeli, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Çepni vb. adlar alırlar. Türkmen/Oğuz boylarının pek çoğunun adının köylerde yaşaması Yörüklerin karakteristik özelliğidir.

Yörük; yürü(mek), yörü(mek), kelimesinden türetilmiştir. Bu haliyle Yörük; “Yürüyen”, “Göçen”, “Göçebe” veya “Yarı göçebe” olarak yaşayan insan demektir. Terimin ilk anlamı göçebe yaşayış tarzı ile ilgili olsa da zamanla “Göçebe” yaşayıştan ayrılmış, toprağa bağlanmış, köylüleşmiş, hatta kentlileşmiş insanların bir bölümü, atalarının yaşayış biçiminin adı olan “Yörük” sözünü kendilerine sıfat olarak kullanmaya devam etmektedirler. Yaşayış ve ekonomik üretim tarzının adı olan Yörüklük, günümüzde bir kültürel yapı özelliği taşımaktadır. Yörük, bir etnik yapının adı değildir. Yörüklüğü, farklı bir etnik grup şeklinde göstermek, Türkmen ve Türk adından ayrı düşünmek mümkün değildir.

27-28 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak olan Aydın Yörük Toyu, Yörük kültürünün sürekliliği için önemli bir çalışma olacaktır. Ayrıca Yörük Toyu Aydın ilinin tanıtımına, sosyal ve kültürel yapısına önemli katkılar sağlayacaktır. Birinci gün Anemon Otelinde gerçekleşecek olan çalıştayda akademisyenler ve yerel araştırmacılar yörük kültürü üzerine sunumlarını yapacak, ülkenin dört bir yanından gelen konukların sorularını yanıtlayacak ve konuya farklı bir bakış açısı getireceklerdir. İkinci gün gerçekleşecek şenlik bölümünde ise Aydın Arkeoloji Müzesinin yanındaki Ayter Deve Güreşi alanı'nda yörük çadırlarında etkinlikler gerçekleşecektir. Şenlik günü ilk olarak Valilik önünden şenlik alanına kortej yürüyüşü yapılacak, şenlik alanında ise Yörük göçü, Gelin alma gibi kültürel gösteriler yer alacaktır. Ayrıca yörük kültürü ile ilgili çeşitli gösteriler düzenlenecek, kurulacak olan standarda yörük kültürüne özgü ürünler yer alacaktır.

İki gün sürecek olan Aydın Yörük Toyu; Germencik Şehit Cafer Efe Ve yörük ve Zeybekler Derneği, Ortaklar Yörük Efeleri kültür yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yörük Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Yörükler ve Efeler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Aydın Söke Yörük ve Türkmen Kültürünü Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği, Didim Yörükler Kültür ve Dayanışma Derneği, İncirliova Yörükler Derneği, Aydın Yörük Obaları Derneği, Kızılcaköy Efeler Yörükler Türkmen Derneği, Koçarlı Yörük Efe Derneği, Aydın Yörük Efe Kültür Derneği, Aydın Efeler Yörük Türkmen Derneği, Yenipazar Karaçakal Yörük Derneği öncülüğünde gerçekleşecektir. Aydın Yörük Toyu'na başta Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş destek vermektedir. Aydın Yörük Toyu'nun en önemli etkinliği olan çalıştayı düzenleyen komisyonun başında Germencik Şehit Cafer Efe ve yörük ve Zeybekler Derneği'ni temsilen Dernek Başkanı Mehmet Sarı bulunmaktadır.

Aydın Yörük Toyu her kesimden insanların bir araya geldiği, fikir alışverişinde bulunduğu önemli bir etkinlik olacaktır. Siyasi veya dünyevi görüşü ne olursa olsun ilgili tüm kişi ve kuruluşların bu etkinliğe destek vermesi ilimizin geleceği açısından önemlidir. Kişisel duygular bir yana bırakılmalı, ortak hareket edilmelidir. Gerçekleşecek olan Aydın Yörük Toyuna şimdiden başarılar dileriz.

"Arkadaşlar! Gidip, toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez." (Mustafa Kemal Atatürk)