Hâlbuki insanı yanlış yapmaktan alıkoyan eleştiridir. O nedenle eskiler düşmanın yoksa paranla satın al tavsiyesinde bulunmuşlardır. Sonra eleştirilerden işinize geleni alırsınız, işinize gelmeyene gözünüzü kapar, kulağınızı tıkar, geçersiniz, olur biter.

Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları sosyal sorumluluklarını yerine getirmede üzerlerine düşeni yapmayınca o sorumluluklardan futbola düşeni Aydınpost yüklenmek zorunda kaldı.

Efeler, Nazilli, Söke ve Kuşadası gibi belediyelerin futbol takımlarına verdikleri destek elbette göz ardı edilemez. Efeler Belediyesi’nin destekleriyle üçüncü lige çıkma başarısı gösteren Efelerspor’un başarısı Aydın’da sevinçle karşılanmıştır.

Burada anlatılmak istenen kulüplerin değil, gençlerin mahalle takımı ruhuyla kendi aralarında organize oldukları Aydın genelinde büyük bir halı saha futbol turnuvasıdır.

Bu turnuvanın önemi günümüzde futbolun gençlerin gerek oyuncu gerek izleyici olarak en fazla ilgi gösterdikleri bir spor dalı olmasındadır.

En küçük mahalle halkının bile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden ilk istekleri mahallelerine halı saha yapılması oluyor.

O sayede gençler boş vakitlerini kahve köşelerinde, cep telefonu ve internet başında geçirmek yerine halı sahalarda hem aralarındaki dostluklarını pekiştirerek hem de enerjilerini harcayarak geçiriyorlar.

Bunlara ek olarak Aydınpost’un düzenlediği “Futbol Karnavalı” da hem gençler için spor yapma fırsatı olacaktır hem de ailelerinde ve halkta bir heyecana yol açacaktır.

Bu iş için turnuva merkezleri Efeler, Nazilli, Kuşadası, Didim, Söke, Köşk ve Çine ilçeleridir. Bu demek değil ki turnuvaya katılmak sadece bu ilçelerin takımlarıyla sınırlıdır.

Söz gelimi Efeler’dekine Koçarlı ve İncirliova, Nazilli’dekine Yenipazar, Kuyucak gibi komşu ilçelerin takımları da istemeleri halinde katılabileceklerdir.

Böylece bu sosyal etkinliğe yaklaşık üç bine yakın sporcu gencimizin, yaklaşık otuz bine yakın da izleyici vatandaşımızın katılması bekleniyor.

Turnuva Nazilli’de geçtiğimiz pazartesi (10 Mayıs) Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’nın vuruşuyla başladı.

İkincisini de Efeler’de yine geçtiğimiz hafta Perşembe günü(13 Mayıs) Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay başlattı.

Onun turnuvaya katılımı beni hem halk adına sevindirdi hem de kendi adıma şaşırttı. Zira yazarları da dâhil Aydınpost’a karşı Efeler Belediyesi amansız bir akredite uyguluyordu.

Pandemi döneminde bir gün öğrencilere verilen öğrenim desteği ve yararlanan öğrenci sayısı hakkında bilgi edinmek için Efeler Belediyesi Sosyal Etkinlikler Merkezi’ne (EFESEM) başvurduğumda görevli memur kısa sürede döneceğini söylemişti.

Makul bir süre bekledikten sonra ses, soluk çıkmayınca aradığımda bana söylenen bu bilgilerin verilemeyeceği, istersem belediye basın bürosundan alabileceğimdi.

Kaldı ki, benim almak istediğim bilgi öyle saklı, gizli stratejik önemde de değildi. İsteyen herkesle paylaşılabilecek cinsten, basit verilerdi.

Doğruluğunu teyit ettirmek için Efeler Belediyesi ile içli, dışlı olduğunu bildiğim CHP’li bir dostumu aradım ve konuyu anlattım.

O dostum da kısa bir süre sonra aradığında o bilgilerin bana verilemeyeceğini, konunun şahsımla değil Aydınpost’ta yazmamla alakalı bir konu olduğunu, söylemesi beni bir hayli şaşırtmıştı.

Çünkü Efeler Belediyesi ile aramda bazı yazılarımda icraatlarını usulü dairesinde eleştirmem dışında akrediteyi hak edecek bir olay da geçmemişti, bu demek oluyordu ki, o kadarına bile katlanılamıyordu.

Kaldı ki, Sayın Başkan’la neredeyse kırk yıla yakın bir tanışmışlığımız vardı. Belediye seçimleri öncesinde kendisinin CHP il başkanı olması gerektiğini, ayrıca Efeler’e adaylığını Aydıpost’ta ilk yazanlardan biriydim, hayretime giden de oydu.

O nedenle Sayın Başkan’ın ilk vuruşu yapmak üzere katılacağı haberini gazetede ilk okuduğumda editörümüz ve gazetenin imtiyaz sahibi Erman Çetin’e doğru mu, diye sorma gereği duydum.

Erman Çetin de “Biz geçen yılki turnuvada başlama vuruşu için Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nu davet etmiştik.

O da bizi kırmadı, geldi. Bu yılkine de Efeler Belediye Başkanımız M. Fatih Atay’ı davet ettik. O da eksik olmasın, davetimizi karşılıksız bırakmadı.

O nedenle her iki başkana da, Aydınpost ailesi adına teşekkür ediyoruz ve turnuva hepimize ve takımlara hayırlı olsun” dedi.

Burada bir gerçek bir defa daha ortaya çıkıyor, o da nedir, derseniz bizde gerek atanmışların gerek seçilmişlerin eleştiriye ne kadar kapalı olduklarıdır.

Hâlbuki insanı yanlış yapmaktan alıkoyan eleştiridir. O nedenle eskiler düşmanın yoksa paranla satın al tavsiyesinde bulunmuşlardır Sonra eleştirilerden işinize geleni alırsınız, gelmeyene gözünüzü kapar, kulağınızı tıkar, geçersiniz, olur, biter.

İster atansın ister seçilsin bir koltuğa oturmadan önce demokrasi havarisi kesilenlerin koltuğa oturur, oturmaz sözlerini unutmaları bir asırdan bu yana bir türlü yakamızdan düşmeyen bir Orta Doğu klasiğidir.

İsterler ki, hep övgüler düzülsün, zinhar gözünüzün üstünde kaşınız var, denilmesin, yoksa vay halinize…

Çünkü tam demokrasinin olmadığı ülkelerde seçim olur olmaz mücahitler “görevimiz bitti” diyerek geri plana çekilirler, onlardan doğan boşluğu dolduran yağcı ve sakalcı güruhu yalanlarına ve boş hayallerine yöneticileri de inandırır.

Zamanla o güruhun koro halinde bin defa tekrarladığı o pembe yalanları kendi doğrusu gibi görme yanılgısına düşen koltuk sahipleri bu sefer de herkesten kendi doğrularına inanmasını bekler.

Sonuçta yönetici takımı kendine yakın duranlara kahraman, eleştirenlere de hain gözüyle bakma gafletine düşer.

Demokrasimizin temel hastalığı budur. O nedenle bizde siyasetin ilkesi pek yoktur, bireysel çıkarlar daima önde tutulur. Bu gün ak denilene yarın kara denilir, bu gün hasım olan yarın dost olabilir.

Bu paradokslar karşısında Çetin Altan’ın deyimiyle enseyi de fazla karartmamak gerekir. Çünkü demokrasi uzun ince bir yoldur.

Velhasıl diyeceğim o ki, Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’ın, Aydınpost’un öncülük ettiği halı saha futbol turnuvasına halkın temsilcisi sıfatıyla katılarak Efeler’de yaptığı başlama vuruşunu Aydınpost ailesi ve hemşerileri takdirle karşılamıştır.

Çünkü insanın faydası, zararını gördüğü ve anladığı anda başlar. Bu herkes için geçerli bir olgudur.

Turnuva, futbol meraklısı gençlerimize ve bütün Aydın’a hayırlı olsun.