Aydın’da 4 yıla yakın hizmet eden bu genç çalışkan Efeler Kaymakamımız aynı zamanda Vali Yardımcılığı yaptığı dönemde hiçbir zaman kapısını halka kapatmamıştır. Aydın ilinde çiftçi dostu olarak bilinir, tarımla çok ilgilidir. Tarım Cemal Kaymakamızın olmazsa olmazıdır.

Kendisi Aydın ilinde çeşitli katma değer meyvenin, bitkinin üretilmesinde ön ayak olmuştur.

Özgeçmişi

1970 Kahramanmaraş doğumlu olan Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

1992-1994 yılları arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde çalıştı ve daha sonra kaymakamlık sınavını kazanarak Malatya Valiliğinde kaymakamlık stajına başladı.

Kaymakam adaylığı zamanında 8 ay süresince İngiltere’de dil ve meslek eğitimi alarak kaymakamlık kursunun ardından sırasıyla Rize- Kalkandere, Bitllis-Güroymak, Batman-Kozluk, Karabük-Yenice, Yalova-Altınova, Ankara-Çubuk ve Eskişehir-Odunpazarı Kaymakamı görevlerinde bulundu.

Odunpazarı Kaymakamı olarak görev yapmakta iken 2018/157 Sayılı Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Efeler Kaymakamı olarak atanan Cemal Şahin, Aydın’da tarımın önünü açan birçok projeye imza attı.

  

Sn. Cemal Şahin ile gider ayak Valilik makamında yaptığım röportaj

 

Değerli okuyucularım,

Bu röportajlar, ileride kent belleğine not düşülmesi ve o ilde görev yapan bürokratların çocuklarına ve çevresine anlatacağı anıları içerir. Tabii Aydın iline gelen bu yabancı kişilerin Aydın iline ne faydaları olmuş, Aydın ilini nasıl gördükleri çok önemlidir. Giderken Aydın iline neler bıraktıkları da çok önemlidir.

Gazetecilerin bu görevi yapması ile o ilin kent belleğine çok güzel anılar bırakır.

 

Ahmet Gözen

Cemal bey Aydın’da kaç yıl görev yaparak gidiyorsunuz?  Aydın’da çok seviliyorsunuz, genç olmanız ve halka yakın olmanız Aydın halkını çok etkiledi. Aydın için neler düşünüyorsunuz anlatır mısınız?

Cemal Şahin

Ahmet Ağabey, Aydın ilinde 4 yıl hizmet verdim, valiliğin çok önemli birimleri bana bağlı idi, pandemi döneminde Aydın halkı ile birlikte çok güzel başarılara imza attık. Ben Aydın’a geldiğimde analiz etmeye çalıştım.

Aydın ilinde neler yapmam gerekir analizini yaptım, Aydın’da dikkat çeken ilk başlık Tarım ve Üretim daha doğrusu tarıma dayalı üretim.

Turizm, sanayi, kültür efendim diğer konular sektörlerin daha sonra geldiğini gördüm. Tabi geçmişte çalıştığım yerlerde tecrübelerim vardı.

Aydın’da tarımla ilgilenmeyi uygun gördüm, bunu yaparken köyde kentte sahada insanlar ile çok yakın olmanız gerekir, mahallede bir fakir fukaranın evinde yanında olmak; gazinin hayvan severin garip gurebanın yanında olmak gerekirdi.

Farklı kesimle birlikte olmak için bir rota çizdim. Tabii tarımda katma değeri yüksek sektörleri Aydın çiftçisine tanıştırdım.

Çiftçimiz topraktan para kazanmayınca toprağa küsüyor.Birim alandan daha fazla ürün almak gerekir çünkü insan nüfusu artınca ancak  üretimle bu insanları doyurabilirsiniz.

Ben seracılığa önem verdim. Bunun için serada ejder meyvesi üretmeye başladık. Şu anda 30 serada bunu üretiyoruz. 2019 yılında başladık, 2020’de dikimini yaptık, 2 yıl içinde üretim almaya başladık, bu ürünün kilosunu ortalama bu sene 80 TL’nin altına satmadılar.

(Değerli okuyucularım, benim araştırmalarıma göre 2021-2022 arası Aydın Efeler ilçesinde 50 bin kilo 30 üreticiden yaklaşık miktar bu 50 000 kg/70 TL/kg =3,500 milyon TL bu para eline geçmiş eski parayla 3,500 trilyon masrafı ise dörtte bir)

En büyük hedefimiz bu ürünün ihracatını yapmamızdır, bu ürünün diş piyasalarda alıcısı çok fazla.

İspanya’da bu ürünün kg 25 Euro =450 TL Fransa’da 16 Euro=288 TL bugün itibariyle.  Bunun yanında Kuşkonmaz, Avagado Bahçesi kurduk, salep dikimi yaptık. Muz dikimi yaptık, biz bunları İl Tarım ve Ziraat Odası desteği ile yaptık.

Bu projenin ana dayanağı Aydın İlçe Tarım Müdürlüğü ve Efeler Kaymakamlığı oldu. Bunları 30 dönümde yaptık. 10 dönüm civarında salep var, 5 dönüm avokado var. Benim hayalim Efeler’de aromatik bitkiler üretmekti

Hayalim Aydın ilini aromatik katma değeri yüksek bitkiler ile buluşturmak, çiftçimizin yüzünü güldürmek, onları kazançlı bitki üretimine yönlendirmekti.

Yaptığım üretimlerde buydu, bunda da başarılı olduk.

Efelerde sloganımız, “Efeler Gülüyor Efeler Yürüyor” bizim sloganımızdı bununla ilgi stadı 05.30 da açtık Efeler halkına yürüyüş alışkanlığını getirmeye çalıştım. Hayvan sevgisi üzerine çalışmalar yaptım. Milli Park bana bağlı idi, buradaki hayvan varlığı ile çalışmalarımız oldu.

Ahmet Gözen

Milli Parkın gece 24’e kadar açık kalmasını siz mi müsaade ettiniz?

Cemal Şahin

Milli Park ihaleye çıktı, bir firma aldı. Milli park 24.00’e kadar açık değil. Şu anda Milli park 18.30’da kapanıyor.

 

Bu konuyla ilgili çok baskı altında kaldık, Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy ve ben bu konuya şiddetle karşı çıktık.

 

Ahmet Gözen

Emniyette size bağlı idi, sizin Sayın Aydın Emniyet Müdürü Suat Ekici ve Narkotik ile çok ciddi başarılı çalışmalarınız olduğunu biliyoruz, anlatır mısınız?

 

Cemal Şahin

Arkadaşlarımız çok planlı çalışıyorlar, devamlı sahadalar, ihbarları ve sosyal medyayı çok iyi takip ediyoruz, bu operasyonu çok başarılı yönetiyoruz. Ben geldiğimde Ilıcabaşı, Kocagür ve Söke’de çok büyük sorunlar vardı, şu an bunlar çözüldü, burada emniyet teşkilatımıza teşekkür ederim. Bu konuda Sayın Valimizin, Sayın Emniyet Müdürümüzün, Narkotik Müdürümüzün çalışmaları takdire şayandır. Sayın Valimizin katkıları için teşekkür ederim hep yanımızda durdu.

   

 

Ahmet Gözen

Aydın’da biraz daha kalsaydım şunları da yapardım dediğiniz var mı?

 

Cemal Şahin

Aydın’da ne olabilir? Tarımla ilgili çalışmalar aynen devam ettirilmeli, bu konuda çalışmak isterdim. İnsanlar için sağlıklı yaşama dönük çalışmalar yapmayı isterdim. Şu anki çalışmayı daha da geliştirmek isterdim. Aydın’da STK’lar ile daha fazla çalışma yapmak isterdim.

Ahmet Gözen

O zaman Serik ilçemiz çok şanslı, Efeler’de tarımla ilgili çok güzel çalışmalarınız oldu. Ayrıca Aydın iline veda ederken Aydın Gazeteciler Cemiyetimize Allahısmarladığa gelmeniz biz gazetecileri çok memnun etti, teşekkür ederiz. Biz Aydınlılar sizden memnunuz. Belki bir gün Aydın iline büyük vali olarak gelirsiniz kim bilir, sizi çok yakından Aydınlı olarak takip edeceğim.

Son sözünüzü alabilir miyim?

 

Cemal Şahin

Ahmet Ağabey, sizin Sayın Nahit Menteşe ile yakın samimiyetinizi biliyorum. Sayın Büyüğümüz Nahit Bey’in meslek hayatıma başlamamda katkısı olmuştur, kendisine saygılarımı selamlarımı söylemenizi rica edeceğim.

Ayrıca size ve Aydınpost gazetesine teşekkür ederim bana bu imkânı verdiğiniz için. Serik ilçesine yolunuz düşerse beklerim.