• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  Aydın tarımını tehdit ediyor

  17.11.2008 12:06
  Aydın Ziraat Odaları Başkanı Rıza Posacı, Büyük Menderes Nehri’ndeki aşırı kirliliğin Aydın’da sebze tarımını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
  Aydın tarımını tehdit ediyor
  Aydın tarımını tehdit ediyor Aydın tarımını tehdit ediyor Aydın tarımını tehdit ediyor

  Havzanın büyük bölümüne su temin eden Büyük Menderes Nehrinin Uşak ve Denizli"nin ağır sanayisinin ağır metal atıklarından dolayı Aydın"da tarımsal alanların kirlendiğini ve toprak yapısının bozulmaya başladığını ifade eden Rıza Posacı, “Yer üstü suyu sulama şeklini oluşturan Büyük Menderes Nehrinin ve buna dökülen çay ve yan derelerin taşıdıkları katı , sıvı ve gaz kökenli evsel, kentsel, tarımsal, jeotermal ve sanayi atıklarınca kirlenmesi Aydın"da özellikle sebze ve narenciye üretiminde problemler oluşturdu. Akdeniz ikliminin egemen olduğu Aydın"da her türlü sebze ve meyveyi yetiştirmek mümkün. Ancak Büyük Menderes Nehrinin aşırı kirliliği sebze tarımını tamamen etkiledi” dedi.
  Büyük Menderes Nehri"ndeki kirliliğin insan sağlığını tehdit eder bu duruma geldiğine değinen Posacı, “Bitki ve insan sağlığı açısından büyük tehditler oluşturan bu durum karşısında üreticimiz, çok büyük masraflar yaparak tarlasının bir köşesine artezyen çakmak suretiyle, ağır metal içeremeyen yer altı sularından istifade yoluna gidiyor. Narenciye bahçeleri de Menderes Nehrine deşarj olunan Bor içerikli sular yüzünden oldukça etkilenmiş, verim düşüklüğü yanında, ağaçlar kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Aydın"da yaşanan bu durum karşısında sebze ve narenciye üreticisi Büyük Menderes Nehrinin kirli suyuna alternatif olarak, daha temiz olan yer altı sularından faydalanma yoluna gitti” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim