Günümüzde erkeklerde artan kellik ve kadınlarda görülen cilt problemleri bireyleri en başta psikolojik olmak üzere birçok açıdan uzunca yıllar etkilemektedir. Birçok birey bu sorunları çözmek için duydukları her tarifi ve ürünü denemektedir. Aslında dengeli ve sağlıklı beslenerek, yeterli sıvı alarak, sigara ve alkolden uzak durarak cilt ve saç sağlığınız artabilir. Bunun yanında doğanın şifalı meyvesi inciri de her gün beslenmenize eklemeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Gelin Aydın İncirinin saç ve cilt sağlığına etkisine yakından bakalım.

·       İNCİR YÜKSEK DÜZEYDE ÇİNKO İÇERİR

Saç ve cilt sağlığında ilk öncelikle bakılan parametre çinko değerimizdir. Çinko minerali vücudumuzun en büyük organı olan derimizin ve deriden köken alan saç ve tırnak dokularının yapı taşıdır. Birçok enzimatik reaksiyonda ve en çok da büyümeyi destekleyen çinko minerali vücudumuzda hızla tükenir. Eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme yok ise bir süre sonra bireylerde çinko düzeyleri dokuda azalmaya ve böylelikle deri, saç ve tırnak sağlığı etkilenmeye başlar. Daha fazla dökülen, cansız ve kuru saçlara ve aynı zamanda birçok cilt problemine ve kırılgan tırnaklara neden olur. 100 gram taze incirde yaklaşık 0,35 mg çinko minerali bulunmaktadır. Bu yüksek miktardaki çinko değeri de saç, tırnak ve cilt sağlığımızı destekler. Her gün beslenmelerine 1 adet taze inciri eğer diyabet ve insülin direnci yoksa eklemelerini öneriyorum. İncir aynı zamanda glisemik indeksi yüksek olduğunu unutmayınız.

·       MUCİZE MEYVE İNCİR

İncir aynı zamanda birçok vitamin-mineral ve antioksidan içerir. İncirde  A, E, C ve B vitaminlerini ve çinko, magnezyum, selenyum minerallerini içerir. Mor incirde en fazla anto-siyanin, yeşil-sarı incirlerde lutein, klorofil gibi birçok antioksidan bulunur. İncirde bulunan biyo-aktif maddelerin yoğunluğu yüksek bir meyve olduğundan yaşlanma karşıtı besinler arasında yer alır. Uzun yaşamın ve kaliteli yaşlılığın bir meyvesi olan incir hücrede telomerlerin uzamasına böylelikle yaşlılığın geciktirilmesini sağlar. En çok da deri hücrelerinde artan telomer boyu daha sağlıklı ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

·         AYDIN NAZİLLİ UZUN YAŞAMIN KENTİ

Aydın’ın Nazilli ilçesi yerli ve yabancı birçok araştırmaya konu olmuş ve uzun ömürlü ve sağlıklı ihtiyarları inceleme kapsamına alınmıştır. Türkiye’de 100 yaş ve üzeri en çok yaşlıya sahip ilçe Nazilli üst üste çıkmıştır. Buradaki insanların çevresel etmenleri içerisinde en çok beslenmesinde bakılan düzenli tercih ettikleri incir, zeytin, zeytinyağı ve ceviz olarak bulunmuştur.

            Sizde daha iyi bir cilt ve saç sağlığı için ve uzun yaşamı destekleyen inciri her gün 1 adet olacak şekilde taze veya kuru olarak beslenmenize eklemenizi öneriyorum, Tüm Aydınlı üreticilerimize de en yüksek rekolteye ulaşmaları dileğimle, herkese iyi haftalar…

Artık sağlıklı beslenmediğinin göstergeleri Makale: Artık sağlıklı beslenmediğinin göstergeleri