Aydın CHP’de 2023 seçimlerinde milletvekili olmak isteyenler adaylıklarını arka arkaya açıklamaya devam ediyor. Her ne kadar aylar önce aday olduğunu açıklasa da geçtiğimiz Salı günü CHP Efeler İlçe binasında Mehmet Vergili aday adaylığını resmen açıkladı. CHP örgütünden çok sayıda yöneticinin katıldığı basın açıklamasına halk büyük ilgi gösterdi.

78 kuşağının Aydın'daki önemli temsilcilerinden olan Mehmet Vergili o dönemden günümüze sol düşüncenin iktidara gelmesi için mücadele etmiştir. 2014 yerel seçimlerinde yeni kurulan Efeler Belediyesi’nin ilk meclis üyelerinden birisidir. Belediye meclis üyesi olduğu dönemde de halkın yanında olan tavrını sürdürerek, özellikle çevre konusunda çalışmalar yaparak 78 kuşağını en iyi şekilde temsil etmiştir.

Mehmet Vergili kendisinden en çok AYÇEP Başkanı olarak verdiği mücadele ile söz ettirmiştir. Kendisinin çevre için verdiği mücadele taraflı tarafsız herkes tarafından takdir edilecek düzeyde olmuştur.

Nerede bir mücadele varsa, bir bakıyorsunuz Mehmet Vergili orada. Germencik’te, Başköy'de, Horsunlu'da, Mezeköy'de, ismini sayamadığım birçok yerde. Jeotermalcilere kafa tutan, Menderesi kirletenleri tespit edip şikayet eden, tarım topraklarını korumak için dava açan, her türlü mücadeleye gözü kara giren Mehmet Vergili adaylık açıklamasında belirttiği gibi çevre mücadelesini en üst seviyeye çıkararak Ankara’ya taşımak istemektedir. Böylece giderek yok olan doğayı korumak için en üst perdeden mücadeleyi sürdürecektir.

Mehmet Vergili, CHP Efeler İlçe Örgütü’nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin çok önemli bir dönemden geçtiğini söyleyerek iktidarın mutlaka değişmesi gerektiğini savundu. Her zaman ve her şartta halkın çıkarını gözeten kişilerin milletvekili adayı olması gerektiğini söyleyen Mehmet Vergili, bu anlamda büyük mücadeleler verdiğini, yıllardır süregelen mücadelesini CHP’de taçlandırıp milletvekili aday adayı olduğunu anlattı.

12 Eylül darbecilerine karşı verdiği mücadeleye vurgu yapan Mehmet Vergili;

“Yıllardan beri arkadaşlarla birlikte Aydın’ın doğası için mücadele veriyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu mücadeleyi Meclis’te yapmak istiyorum. Geçmişte ne yaptıysak, AYÇEP’i nasıl kurduysak, Buharkent’ten Didim’e kadar nasıl mücadele ettiysek aynı şekilde CHP’den aday olur seçilirsek, orada bu mücadelenin daha fazlasını yapacağız. En hakkaniyetli, en toplumsal, en paylaşımcı yasaların çıkması için gayret sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mevcut siyasal sistemin ittifaklarla devam ettiğini hatırlatan Mehmet Vergili;

“Ne olursa olsun ama ön seçim olursa çok iyi olacağını düşünüyoruz. Diyelim ki, olmadı. Dünyanın sonu değil. Halkın çıkarlarını gözeten insanların seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böyle olursa 3 vekil çıkaracağımıza 5 vekil çıkarır, gücümüze güç katarız” diyerek kendisine destek veren herkese teşekkür etti.

Nerde bir haksızlık varsa orada Mehmet Vergili vardır. Mehmet Vergili bu süreçte mücadelesini sürdürmek, sesini daha geniş kitlelere duyurmak için milletvekili olmak istiyor. Şu an görünen tabloda taban ne kadar istekli olsa da ön seçim olmayacak gibi görünüyor. Milletvekili aday listesinin merkez yoklaması ile olacağı 2023 seçimlerinde kendisine başarılar dileriz.

"Doğaya hoyratça davranan toplumlara da insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar." (John Bennet)