Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizi 50 baz puan artırdı. Avrupa'da negatif faiz dönemine son verilmesinin ardından Euro yükselişe geçti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü para politikası toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. ECB böylece 11 yıldır ilk defa faiz artırımı gerçekleştirdi. ECB, politika faizi normalleştirme yolunda bir önceki toplantısında işaret edilenden daha büyük bir ilk adım atmanın uygun olduğuna karar verildiğini duyurdu. Piyasada 25 baz puan artırım fiyatlanırken, ECB yetkilerinin önceden planlanandan daha güçlü bir artırıma gitmesi de ihtimaller arasında yer almıştı.

Refinansman operasyon faiz oranı yüzde 0,00'dan yüzde 0,50'ye çıkarıldı.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren faiz oranını yüzde -0,50'den yüzde 0,00'a, marjinal faiz oranını yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'ye yükseltti. Analistlerin tahmini iki faiz oranında 25 baz puan artış olacağı şeklinde oluşmuştu.

ECB en son 13 Nisan 2011 tarihinde faiz oranında 25 baz puan artışa gitmişti. Banka sonraki dönemde 8 toplantıda faiz indirimi gerçekleştirmişti.

Euro Bölgesinde en son yıllık tüketici fiyatları yüzde 8,6, çekirdek tüketici fiyatları yüzde 3,7 olarak açıklandı.

Resmi olarak kayıtlara geçti: Dünyanın en pahalı iPhone'unu Türkler alıyor Resmi olarak kayıtlara geçti: Dünyanın en pahalı iPhone'unu Türkler alıyor

Bu arada ECB, sıkılaşma sürecinde para politikalarında esneklik sağlayacak ve gerektiği durumlarda tüm Euro Bölgesi ekonomilerinde normalleşmenin farklı hızlarda devam etmesini sağlayacak anti-fragmantasyon enstrümanını onayladı. 

Gözler ECB Başkanı Lagarde'dan gelecek mesajlara çevrildi.

Euro'da hızlı yükseliş

Euro/Dolar paritesi 50 baz puanlık faiz artırımı sonrası 1.026 seviyesine kadar yükseldi.

Dolar endeksi 107 civarında işlem görürken, ECB kararı sonrası 107’nin altına indi ve 106,39’a kadar geriledi.

Almanya 10 yıllık tahvili karar öncesi 1,286 düzeyinde işlem görürken, ECB’nin ‘fragmantasyon planı’ olarak da görülecek yeni enstrümanı TPI’ın da etkisiyle yüzde 1,358 düzeyine sıçradı.

İtalya 10 yıllık tahvili ise Draghi istifası sonrası yüzde 3,638 düzeyinden işlem görüyordu. ECB kararı sonrası Alman tahvilleri kadar hareketlenmedi ve 3,69 düzeyine yükseldi.