Altının ons fiyatı, doların dünyada güçlenmesiyle aşağı yönlü hareket ederken; 3,5 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Peki, altın fiyatları için hangi gelişmeler kritik? Yatırımcılar nasıl hareket etmeli? Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu Rıdvan Baştürk hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Altının ons fiyatında düşüş eğilimi devam ederken; ons altın haftanın ilk işlem gününde 31 Ocak tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşte majör Merkez Bankalarının daha agresif parasal sıkılaşmaya gidebileceği beklentileri etkili oluyor.

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha sert faiz artırımına gidebileceği beklentisiyle ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi yükselirken; altın fiyatları ters korelasyon etkisiyle geriliyor. Doların dünyada en çok işlem gören 6 para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi; bugün 105 seviyesine kadar yükselerek; Aralık 2002 tarihinden bu yana zirvesine ulaştı. Dolardaki bu güçlenme, altın fiyatlarını baskılayan en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Dolar endeksi şu dakikalarda ise, yüzde 0,05 oranında düşüşle 104,51 seviyesinde bulunuyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün yüzde 2,95 seviyesine kadar yükselirken; 2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,61’e tırmandı. Merkez Bankalarından ve başkanlarından parasal sıkılaşmaya yönelik gelecek mesajların, piyasalar açısından yön belirleyici olması bekleniyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM