• BIST 109.621
 • Altın 156,694
 • Dolar 3,8685
 • Euro 4,5622

  3 Saatlik turist tartışması

  13.01.2009 09:29
  Yunanlı turistlerin ‘Kalandar’ kutlaması tartışma yarattı
  3 Saatlik turist tartışması
  3 Saatlik turist tartışması 3 Saatlik turist tartışması 3 Saatlik turist tartışması

  TRABZON"un Maçka İlçesi'ne bağlı Yazlık Köyü"ne 2 Ocak"ta gelen ve geleneksel kıyafetleriyle "Kalandar" kutlaması yapan Yunanlı turist kafilesi tartışma yarattı. Kafilenin fotoğraflarını yerel gazetelere gönderen bazı kişiler, turist grubunun çalışmalarından rahatsız olduklarını belirtirken, Yazlık Köyü Muhtarı Turgut Yılmaz, “Eğlendiler ve gittiler. Herhangi bir rahatsızlığımız yok” dedi. Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ise, “Özgüveni olan bir toplumuz. Neden rahatsız oluyorlar anlamıyorum” diye konuştu.
  Trabzon yöresine özgü şekilde yeni yılın başlamasının kutlandığı "Kalandar" için bölgeye gezi düzenleyen yaklaşık 60 kişilik Yunanlı turist grubu tartışma yarattı. 2 Ocak"ta geldikleri Maçka İlçesi'nin Yazlık Köyü"nde geleneksel kıyafetleriyle eğlenen, dans eden ve tiyatro gösterileri sergileyen kafile, Rum geleneği olduğunu söyledikleri Kalandar"ı kutlayıp, daha sonra uçakla İstanbul"a gitti.
  Yunanlı turistlerin bölgede kültür propagandası ve misyonerlik yaptığını ileri süren bazı vatandaşların, yerel gazetelere konuyu aktarması üzerine tartışma başladı. Yerel gazetelerdeki yorumlarda, “Tabii ki Türk misafirperverliğini göstereceğiz, turistleri kendimize yakışır biçimde uğurlayıp göndereceğiz. Fakat turistik amaçlı gelen bu tip grupların, "kültür turizmi" adı altında yaptıkları misyonerlik çalışmalarına karşı tahrik olmamalıyız, malzeme vermemeliyiz. Normal turist gibi bölgeye gelen bazı grupların ilçelerde, beldelerde, köylerde yaptıkları çalışmalara, söylemlere, ilginç kıyafetlerine baktığımız zaman, buna sadece turizm gözüyle bakmakla kendimizi kandırıyoruz” denildi.
  MUHTAR: HİÇBİR SORUN OLMADI Yunanlı turist kafilesinin geldiği Maçka İlçesi'ne bağlı Yazlık Köyü"nün muhtarı Turgut Yılmaz, bazı kişilerin olayı abarttıklarını belirterek, “Herhangi bir sorun olmadı, olamaz da. Bu grubun buraya geldiğinden Valiliğin de, Jandarma"nın da haberi var. Eğlendiler ve gittiler. Zaten sadece 3 saat kaldılar. Benim bir rahatsızlığım yok, köylülerin de olduğunu sanmıyorum” dedi. Bu arada gazetelere gönderilen yorumlarda, “Otobüslerinin arkasında Pontus bayrağında da yer alan çift başlı kartal vardı. Ayrıca "Burası Yunanistan" anlamına gelen "Aton Hellas" yazıyordu. Köy halkıyla sürekli Rumca konuşmaya çalıştılar” ifadeleri dikkat çekti.
  BELEDİYE BAŞKANI: ÖZGÜVENİ OLAN TOPLUMUZ
  Maçka"nın CHP"li Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de, olayın çok fazla büyütülmemesi gerektiğini savunarak şunları söyledi:
  “Maçka, Sumela Manastırı başta olmak üzere birçok manastırı topraklarında barındırıyor. Buraya her milletten turistlerin gelmesi normal. ABD"liler, İsrailliler, Ruslar da geliyor. Ama Yunanlılar gelince haber oluyor, sorun oluyor. Biz özgüveni olan bir toplumuz. Yabancılara yer satmadıktan sonra neden korkuyoruz anlamıyorum. İzmir"e her yıl binlerce Katolik geliyor, hacı oluyor. Oradaki insanlar Hristiyan mı oldu? Bölgenin hassas olduğunu kabul ediyoruz ama, güvenlikle ilgili sorunları zaten yetkililer hallediyor. Biz işin turizm boyutuna el atmalıyız. Bu bölgenin gelişmesi turizme bağlı ve elimizdeki imkanları iyi değerlendirmek zorundayız. Böyle küçük işler için turizmden gelecek büyük imkanları gözardı etmeyelim.”

  KALANDAR KUTLAMASI
  Kalandar, Trabzon ve civarında hem miladi takvime göre 14 Ocak"a denk gelen yılın ilk gününü, hem de mahalli takvimde yılın ilk ayı olan Ocak ayını tanımlamak için kullanılan terimdir. Trabzon"un kendi içindeki yörelerde Kalandar adetleri değişir. Kalandar sabahı, güneş doğmadan evdekilerden biri kalkar, evin her tarafına su serper, mısır haşlar ve evdeki çocuklara yedirir. Rızık meleklerinin evi ziyaret edeceği inancıyla tüm kapılar açılır. Kalandar gecesi köyün çocukları çeşitli tekerlemeler ve türküler eşliğinde horon oynar, ev ev gezerek kapıya iplere bağlı torbalar bırakır ve kuruyemiş, çikolata, meyve gibi yiyecekler toplar. Ayrıca bazıları korkutucu kıyafetler giyerek gittikleri evdeki çocukları da korkutmayı amaçlar. Kalandar"ın Latince"de takvim anlamına gelen Calandae"den geldiği tahmin edilmektedir ve yüzyıllardır yörede Kalandar gecesi geleneği devam ettirilmektedir. Bazı kaynaklar da Kalandar"ın bölgede yerleşik Hristiyanlardan kalma bir gelenek olduğunu ve Cadılar Bayramı"nın Anadolu"daki uyarlaması olduğunu belirtmektedir.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim