Bir Türk vatandaşı, kendini "aktör" olarak tanıtarak bir dizi dolandırıcılık olayına karıştı ve büyük bir skandala neden oldu.

Milyonlarca dolarlık bir film projesinde rol aldığı iddiasıyla Hollywood yıldızı gibi davranaka kendisini Walt Disney Company'denim diyerek tanıtan Birol Tarkan Y. (50) şu anda gözaltında. Dolandırıcının yüksek kazançlı film yapma iddiasıyla on binlerce euro topladığı iddia ediliyor.

Alman Bild gazetesi, "Sahte Hollywood yıldızı, yatırımcıları aldatarak dolandırdı" başlığıyla manşetlerine taşıdı.

birol-tarkah1.jpg

50 yaşındaki Birol Tarkan Y., iddialara göre kendisini Hollywood'un parçası olarak tanıtarak, Walt Disney Company tarafından desteklenen milyonlarca dolarlık bir film projesinin içinde olduğunu iddia etti ve dolandırıcılık suçlamalarıyla gözaltına alındı.

İsviçre'de yaşayan bu kişi, film yapımı için insanlardan on binlerce euro topladığını itiraf etti. İsviçre'deki dolandırıcılık suçlamasıyla 34 ay hapis cezasına çarptırılan ve ülkeden sınır dışı edilen Tarkan, davetlere katılan ve tanıştığı kişileri kandırmakla suçlandı.

İtalya'da Yeni Yasa, Kürtaj İsteyen Kadınları Psikolojik Baskı Altında Bırakabilir İtalya'da Yeni Yasa, Kürtaj İsteyen Kadınları Psikolojik Baskı Altında Bırakabilir

birol-tarkan2.jpg

İnternet aramalarında "biroltarkanhollywood" gibi Instagram profilleriyle ve iddia ettiği 32 filmlik etkileyici bir film veritabanıyla karşılaşanlar oldu. Ancak bazı yatırımcılar, Türkiye'deki bir film galasına davet edildiklerini ancak beklenen getiriyi alamadıklarını dile getirdi.

Almanya'nın Kulmbach kentinde yaşayan bir kadın, 8 bin euroyu Türk dolandırıcıya yatırdığını ve karşılığında 45 bin euro almayı beklediğini fakat hiçbir zaman geri dönüş alamadığını ifade etti.

Medya yetkilileri, Tarkan'ın kendini başarılı bir aktör olarak tanıttığını ve insanlardan para toplayarak film projelerine yatırım yapmalarını sağladığını belirtti. Ancak hiçbir film çekilmedi ve paralar geri ödenmedi.

Daha sonra Almanya'da yaşamaya başlayan bu dolandırıcının, film projelerinin hüsranla sonuçlandığını ve 10 projeden 9'unun hayata geçmediğini açıkladığı bildirildi. Adam, aldığı rollerden dolayı da parasını alamadığını belirtti.

Alman medyası, bu kişinin Türkiye'de "Ahmet Y." olarak da tanındığını ve kısa süre önce Macaristan'da yakalandığını duyurdu. Ancak yargılama sürecine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.