Altın fiyatları rekora koşacak! İslam Memiş 3 ay sonrasını işaret etti Altın fiyatları rekora koşacak! İslam Memiş 3 ay sonrasını işaret etti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da “Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 23. Olağan Genel Kurulu”nda konuştu.

Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

* Katılım finans çerçeve kanununa ilişkin çalışmalar devam ediyor. Sektörün görüşlerine açıldı. Görüşler toparlanacak ve o çerçevede bu yasama dönemine yetişir mi bilmiyorum. İnanıyorum ki ekimden itibaren Meclisimizin gündemine götürülür.

* Müdahale etmeseydik vatandaşlar tarafından 40 milyar dolar altın ithal edilecekti. Altın sistemdeyse faydalı olur değilse atıl bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

* (Enflasyon eleştirilerine) Geçen yılı biz geçiş dönemi olarak öngördük. Dezenflasyon için koşulların oluşturulması lazımdı. 

* 2024’ün ikinci yarısına bakalım. Deprem etkisi geride kalacak. Türkiye’ye şu anda sermaye akışı çok güçlü. Müdahil olmazsak lira değerlenecek. Liranın değer kaybı anlamında bir süreçle karşı karşıya değiliz.

* KDV ya da diğer vergileri artırma planımız yok. Vergide bir takım muafiyet ve istisnaları gözden geçirmeye devam edeceğiz.

* Vergi muafiyet ve istisnalarının gözden geçirilmesi çalışması tamamlandı gibi, bir iki hafta içinde kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz.

* Aylık olarak şu anda aylık enflasyon yüzde 3 civarına oturdu. Yüzde 3 civarı aylık enflasyon bizim hedefle tutarlı. Ocak, şubat ayında bir miktar sapma olsa da bunun telafi edilebileceğini düşünüyoruz.

* Geçiş döneminden dezenflasyon sürecine girmek üzereyiz.

ALTIN İTHALATI AÇIKLAMASI

* Altınla ilgili uygulamaya koyduğumuz kota ve tedbirler geçici ama ara dönemde gerekirse bu kotayı, ilave tedbirleri tereddütsüz ortaya koyacağız.

* Türkiye'nin risk primi (CDS) 1 yıl içinde 200 baz puanın altına düşebilir.

* Ekonomi programımız sırtını Carry Trade'e dayamıyor.

* KKM'den ciddi çıkış var, piyasayı bozmadan bu çıkışı devam ettireceğiz.

* Finans sektörü zor bir yıl geçiriyor. Özsermaye kârlılığı enflasyonun altında onun da farkındayım ama bu geçiş döneminde herkesin fedakarlık yapması lazım.

* Bizim bir kur hedefimiz yok.