Kadınlarda meme boyutlarının çeşitli gelişimsel sebeplerden dolayı normalin altında olması psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilmekte, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu soruna çözüm bulmak için en yaygın olarak kullanılan yöntem Protez İle Meme Büyütme operasyonlarıdır. Bu operasyonlar günümüzde sıklıkla yapılmakta ve etkisi uzun yıllar devam etmektedir. Operasyondan çok kısa bir süre sonra kişi rahatlıkla günlük hayatına geri dönebilirken, istediği kıyafetleri rahatça giyebileceği ve özgüveninin belirgin şekilde arttığı bir hayata da kavuşmuş olur. Peki protez ile meme büyütme ameliyatı herkese yapılabilir mi, zor bir ameliyat mıdır, sonrasında iz kalır mı, riskleri var mı, protezin bir ömrü var mı? Protez ile meme büyütme operasyonlarına dair tüm detaylar haberimizde...

Protez ile meme büyütme ameliyatı herkese yapılabilir mi?

18 yaşını doldurmuş, hamilelik veya emzirme sürecinde bulunmayan, memelerindeki küçüklük, asimetri, sarkma veya şekil bozukluklarında rahatsız olan herkese rahatlıkla protez ile meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatla memelerdeki rahatsız olunan görünüm düzeltilirken kişinin istediği görünüşe kavuşmasıyla beraber özgüveni de artar. 

Protez ile meme büyütme operasyonu nasıl yapılır?

Protez ile meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında, hasta tamamen uyur vaziyetteyken yapılır. Ameliyat öncesinde plastik cerrahi uzmanı kişinin göğüs kafesini, mevcut meme şeklini ve vücut anatomisini incelediği detaylı bir muayene gerçekleştirir ve bu sayede ameliyat için en uygun olan protez boyut ve şekline karar verir. Ameliyat esnasında hastanın vücut yapısına bağlı olarak meme başı, meme altı veya koltuk altından küçük kesiler açılır. Seçilen protez bu kesiler aracılığıyla vücuda yerleştirilir. Ardından plastik cerrahi uzmanı yerleştirilen bu protezin şekil ve boyutlarının hastanın vücudu için uygun olup olmadığına bir kez daha bakar. Gerekirse protezin formunu veya boyutlarını hasta için en uygunu olacak şekilde değiştirebilir. Uygun protez yerleştirilip son kez bakıldıktan sonra kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılır. Hastanın anatomisine bağlı olarak operasyonun yapıldığı bölgede bazen kanama miktarı yüksek olabilmektedir. Bu durumda plastik cerrahi uzmanı operasyondan birkaç gün sonra çıkarılması kaydıyla dren yerleştirebilir. 

Protez ile meme büyütme operasyonu sonrasında ameliyat yerinde iz kalır mı?

Protez ile meme büyütme ameliyatlarında hastanın vücut şekline bağlı olarak meme başı, meme altı veya koltuk altından açılan kesi yerleri estetik dikiş ile kapatıldığından ve çok küçük kesi yerleri olduğundan dolayı iz kalmaz. Plastik cerrahi uzmanı gerek görürse iyileşme sürecini hızlandırıcı bir kremle izlerin renginin çok daha erken açılmasını destekleyebilir. Operasyondan sonraki ilk birkaç ay az da olsa belirgin olan izler, zaman içerisinde soluklaşıp hastanın cilt rengine yaklaşmaya başlar. 

Protez ile meme büyütme operasyonu esnasında uygulanacak olan protezin boyutu belirlenirken nelere dikkat edilir?

Protez ile meme büyütme operasyonu öncesinde estetik ve plastik cerrahi uzmanı hastayı detaylı bir şekilde muayene eder. Öncesinde hastanın mevcut durumuna dair şikayetleri ve sahip olmak istediği memeye dair istekleri dinlenir. Sonrasında vücut yapısı, mevcut meme şekli, meme dokusu ve anatomisi hastanın istekleri için uygun mu diye bakılır. Uygun olması halinde doktor olması gereken protez boyutu ve şeklini hasta ile paylaşır. Eğer muayene esnasında hastanın isteğini karşılayabilecek bir vücut yapısı yoksa bu durumda da doktor olması gereken protezi ve operasyon detaylarını hastaya aktarır. Örneğin bazı durumlarda hasta damla şeklinde protez ister; ancak doktor muayene esnasında hastanın vücut yapısının damla protez için uygun olmadığı ve takılması halinde suni bir görünümün ortaya çıkacağını ön görür. Bu durumda uygun vücuda uygun protez takıldığı takdirde her iki şekildeki protez de doğal bir görünüm oluşturacağından dolayı doktor yuvarlak implantın hastanın vücut yapısına daha uygun olacağını söyler. Bazen de hasta kendi vücut orantısına hiç uymayacak büyüklükte bir protezin takılmasını isteyebilir; ancak bu durumda da operasyondan bir süre sonra mevcut protez vücuduna orantısız duracağından dolayı mutsuz olacak ve değiştirmek isteyecektir. Bu nedenle plastik cerrahi uzmanı hastanın isteğine karşılık olarak uygun olan protez boyutunu belirler ve hasta ile bilgisini paylaşır. Protez ile meme büyütme ameliyatlarında önemli olan hangi şekil ve boyutta protezin takıldığından daha çok, hastanın vücut ve meme yapısına uygun olan şekilde ve büyüklükteki protezin takılıp takılmadığıdır. 

Meme protezi ile meme büyütme ameliyatı sonrasında göğüs tam şeklini ne zaman alır?

Protez ile meme büyütme operasyonundan yaklaşık 6-12 ay sonrasında memedeki tüm ödem inmiş, protez yumuşamış ve meme nihai şekline kavuşmuş olur. Bu zamana kadar olan süreçte memede ödem indikçe memenin boyutunda küçülme meydana gelirken, protez yumuşadıkça da elle bakıldığında gittikçe daha doğal ve daha yumuşak bir göğüs hissedilmeye başlanacaktır. 

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanede ne kadar süre kalınır?

Meme büyütme ameliyatı esnasında hasta genel anestezi aldığından dolayı ve ameliyat sonrasında göğüs bölgesinde ağrı olabilme ihtimaline karşı hastanede bir gece kalınması tavsiye edilir. 

Protez ile meme büyütme operasyonlarının riski var mıdır?

Protez ile meme büyütme ameliyatları her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay ve sıklıkla yapılan ameliyatlardandır. Tecrübeli estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapıldığı takdirde olası komplikasyon riskleri de ortadan kalkmaktadır. Özellikle ileride çocuk doğurmak isteyen kadınlar emzirmede bir sorun yaşayıp yaşamayacaklarının endişesini duyarlar. Ancak meme büyütme ameliyatı esnasında meme dokusuna veya süt kanallarına zarar verebilecek düzeyde bir müdahale olmadığından dolayı uzman kişiler tarafından yapılan operasyonlarda herhangi bir risk yoktur. Yine aynı şekilde bazı kadınlar protez ile meme büyütme operasyonu sonrasında memede his kaybı olup olmayacağının endişesini taşıyabilirler. Ancak tecrübeli plastik cerrahi uzmanları meme bölgesinden geçen sinirlerin yerlerini iyice bilir ve operasyon esnasında bu sinirlere zarar verecek bir müdahalede asla bulunmazlar. 

Protez ile meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanın çok ağrısı olur mu?

Meme büyütme ameliyatlarında hastanın vücut yapısına bağlı olarak protezler meme başından, meme altından veya koltuk altından açılan kesiler aracılığıyla vücutta meme kasının üstüne veya altına yerleştirilirler. Kas altına yerleştirilen protezlerde bir miktar ağrı olabilmektedir; ancak bu dayanılmayacak bir ağrı değildir. Hasta ilk gece hastanede yatacağından dolayı hemşirelerin uygulayacağı ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla geçirilebilir ve hastanın rahat etmesi sağlanır. 

Protez ile meme büyütme ameliyatı doğumdan ne kadar süre sonra yapılabilir?

Protez ile meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapıldığı için emziren annelerde bebeğe zarar vermemesi açısından yapılmaz; ancak emzirme dönemi bittikten 3-6 ay sonrasında rahatlıkla yapılabilirler. Ayrıca hamilelikte alınan kiloların verilmesiyle ve emzirme sürecinin tamamlanmasıyla beraber memede şekil ve hacim değişiklikleri olabilir. Bu nedenle bu dönemin tamamlanmasının 3-6 ay sonrasında hastanın meme yapısı ve şekli çok daha net bir şekilde ortaya çıkmakta ve mevcut durumdaki rahatsızlıkları gidermek için çok daha uygun protez boyut ve şekli uygulanabilmektedir. 

Meme protezlerinin bir süre sonra değiştirilmesi gerekir mi?

Eski teknoloji ile üretilen meme protezlerinin bir süre sonra değiştirilmeleri gerekiyordu; ancak yeni nesil protezler herhangi bir darbe ile zarar görmedikleri sürece hastanın vücudunda kalabilmektedirler. 

Meme protezi meme kanserine neden olur mu?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikon protezler vücutta bulunduğu sürece kişiye zarar verebilecek herhangi bir zararlı madde içermezler. Kansere neden olduklarına dair herhangi bir bilimsel araştırma da bulunmamaktadır. 
Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drmemebuyutme.com/

İkinci el araç satışında şirketlerin 'Taahhüt' talepleri reddedildi İkinci el araç satışında şirketlerin 'Taahhüt' talepleri reddedildi

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas