Ülkücü gelenekten gelen Kürşat Engin Özcan seçimi kazanınca, biraz acelecilğinin  biraz da acemiliğinin bir eseri hizmet binasının dış cephesine belediyenin 102 milyon TL olan borçlarının yer aldığı bir pankart astırtmıştı ki, olay hem onun eski partisi  MHP çevrelerini hem de eski dostu Haluk Alıcık’ı hayli rahatsız etmişti.

Cumhur İttifakı paydaşlarından MHP kendi payına düşen ilçe adaylarını açıklamıştı, diğer paydaş AK Parti’nin de adaylarını açıklamasını partililer ve siyasi rakipleri heyecanla bekliyordu.

Hatta gerek meclis üyeliği gerek istihdam beklentisi içinde olan partililerden adayların açıklamasında yaşanan gecikmeyi “toprağın tavı” geçiyor, diyerek seçim kaybetme ihtimaline kadar vardıranların olduğu görülüyordu.

Ama gecikme uzun sürmedi. Cumartesi (3 Şubat) akşamı adaylar açıklandı, hemen ardından da takip eden pazar günü AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala’nın da katıldığı törenle MHP’li adaylarla birlikte yeni adaylar kamuoyuna tanıtıldı.

Kısa sürede hazır hale getirilen Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan toplantıya ilçelerden bir hayli aday yakını ve taraftarın katılmasına karşılık-kısa sürede karar verilmesinden olacak-organizede aksaklıkların yaşandığı görüldü.

İlk başta da seçim öncesi A Takımı’nın tanıtılacağı bir toplantıda katılımcılarda ve partililerde seçimin kazanılacağına dair ateşli konuşmalarıyla salonda heyecanın  debisini artıracak, sinerji dalgası oluşturacak bir hatip gerekiyordu,o yoktu.

Boşluk Mustafa Savaş’a ait seçim otobüsünden yüksek volümlü müzik yayını ile doldurulmaya çalışıldı.

İkincisi Efkan Ala’nın da yaptığı gibi bir toplantıya iki saat geç gelmek AK Parti’nin genel başkan yardımcıları arasında bir gelenek haline gelmiş gözüküyor.

Kasım 2023’de il binası açılışına katılan Erkan Kandemir’i de soğuğa rağmen törene katılanlar iki saat beklemek zorunda kalmıştı.

Başta ilçelerden, toplantıya gelenlerin ne zaman evlerine döneceklerini düşünmek ve taşrada gelişini, gidişini ona göre ayarlamak o insanlara duyulan bir saygının gereği olmalı.

***

Adaylar konusunda Cumhur İttifakı’nda Nazilli dışında pek sürpriz yaşanmadı dense yeridir.

Halen görevini sürdüren Ufuk Altıntaş(Bozdoğan), Mehmet Erol(Buharkent),  Hilmi Dönmez(Karpuzlu), Nuri Güler(Köşk), Nedim Kaplan(Koçarlı), Aytekin Kaya (İncirliova)  yeniden aday gösterildiler

Kuyucak’ta milletvekilliği için görevinden ayrılan ancak aday olamayan Metin Ertürk de tekrar aday gösterilenler arasında yerini aldı. Çine’de Dr.Engin Tetik ve Ali Dinçer aday adayıydı. AK Parti tercihini Ali Dinçer’den yana kullandı.

Kuşadası’nda 2009-2014 yılları arasında CHP’den belediye başkanlığı yapan Esat Altıngün aday gösterildi. Didim’de aday adayları iş insanı Naci Şenses, Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanı Savaş Cengiz ve İş-Kur Müdürü Kadri Kabak’tı, Parti tercihini Kadri Kabak’tan yana kullandı.

Yenipazar’da ise esnaflar Mehmet Sümer, Mehmet Gümüş, iş insanı Kıvanç İşbilen ve KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger arasından seçilen Kıvanç İşbilen oldu.

Geri kalan Efeler, Söke, Karacasu ve Sultanhisar’da Cumhur İttifakı’nın diğer paydaşı MHP’nin aday çıkardığını bir kez daha hatırlatmış olalım.

Tam anlamıyla sürprizin yaşandığı ilçe de Nazilli oldu.2019’da İYİ Parti’den seçim kazanan fakat 2022 Kasımında AK Parti’ye geçen mevcut başkan Kürşat Engin Özcan’ın yerine Esat Ergüler aday gösterildi.

Oysa Kürşat Engin Özcan’ın parti değiştirmesi AK Parti milletvekiliyken hem partiden hem vekillikten istifa ederek İYİ Parti’ye geçen eski Tarım Bakanlarından Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hemen ardından iki parti arasında  “cana can, dişe diş,”  restleşmesi olarak algılanmıştı ve kamuoyunda hayli gürültü koparmıştı.

Bir bu nedenden diğeri de AK Parti’nin isteği doğrultusunda, tıpkı Kürşat Engin Özcan transferindeki gibi kendine ihtiyaç duyulan bir zamanda başka bir partiden saflarına kattığı bir milletvekili ya da belediye başkanını mecbur kalmadıkça aday göstermemesi nadir görülen bir olaydır.

Bu anlamda Kürşat Engin Özcan’ın kazanıldığı takdirde büyükşehirde ya da başka bir yerde değerlendirileceği düşünülebilir.

Bu durumda ilçe paylaşımında paydaşlar arasında Nazilli üzerinde bir sorun yaşandı da son kertede mutabakat Kürşat Engin Özcan’ın aday yapılmamasında mı sağlandı sorusunu akla getiriyor.

Akılları kurcalayan bu sorunun gerçekçi olup olmadığını anlayabilmek için Nazilli siyasetini yakından takip ettiğini ve anlamlandırdığını bildiğim akil insanların bu konudaki görüşlerine başvurdum. 

Onların dedikleri bu tezin dayandığı haklı gerekçeler yok değil. İlk bilinmesi gereken konu 2019 seçimlerinde Millet İttifakı adayı Kürşat Engin Özcan’ın rakibi Cumhur İttifakı adayı MHP İl Başkanı Haluk Alıcık’tı.

Ülkücü gelenekten gelen Kürşat Engin Özcan seçimi kazanınca biraz aceleciliğinin biraz acemiliğinin bir eseri hizmet binasının dış cephesine belediyenin 102 milyon TL borçlarının yer aldığı bir pankart astırtmıştı ki, olay hem onun eski partisi MHP’lileri hem de Haluk Alıcık’ı hayli rahatsız etmişti.

Onların savunduğu belediyenin 102 milyon TL tutarında  borçları vardı ama bu borca karşılık yaklaşık 60 milyon TL de alacakları da vardı. Buna rağmen bu pankartı asmak hakkaniyetle bağdaşan bir davranış değildi,

Öyle olunca pankart enkaz devraldım şikâyeti ya da savunmasının da ötesinde aynı düşünce pınarından beslenen iki ülküdaştan birinin diğerini sırtından hançerlemesi olarak yorumlandı.

Kaldı ki, Nazilli halkına “enkaz devraldık” deme amacına yönelik şikâyet edilen borç (102 milyon TL) yeni dönemde üç yıl içinde üçe katlanmıştı.

İşte bu nedenle MHP’nin daha doğrusu Haluk Alıcık’ın istediği bu seçimde de Nazilli’nin MHP’ye verilmesini sağlamaktı ve böylece hem geçen seçimdeki yenilginin rövanşını almaktı hem de kendini ve MHP’yi Nazilli halkına ibra ettirmekti, denebilir.

Kürşat Engin Özcan’a rağmen Nazilli’de aday çıkarma hakkı elde edilemeyince bazı anketlerin de yardımıyla MHP’nin de bastırmasıyla Kürşat Engin Özcan’ın aday olamadığı söylenebilir.

Ne var ki, siyaset uzun ömürlü bir uğraşıdır, olaylardan doğru dersler alınarak devam edilir. Kürşat Engin Özcan da aday olamamasında ilk başlardaki tez canlılığının ve acemiliğinin rolü olduğunu zaman içinde anlayacaktır.

Konuştuğumda Kürşat Engin Özcan:”Partim öyle takdir etmiş bundan sonra bana düşen görev Nazilli adayımız Esat Ergüler ve BŞB adayımız Mustafa Savaş’ın seçim başarısı için çalışmaktır”,dedi.

***

Kürşat Engin Özcan’ın yerine aday yapılan Esat Ergüler’in ise 1994-2009 arasında çoğunluğu Anavatan Partisi’nde ardından DYP’de 15 yıllık bir belediye tecrübesi var.2009’dan bu yana da aktif belediyeciliğin dışındadır ki, genç seçmen gözünden bakıldığında bu ayrılık onun aleyhine gibi görünmektedir.

Ayrıca Esat Ergüler zamanındaki belediyenin yerinde bu gün yeller esiyor. BŞB yasasıyla ilçe belediyelerinin su başta ana caddelerdeki reklam ve tabela gelirleri yanında İller Bankası paylarının yüzde 40’ı büyükşehre aktarılmaktadır.

Buna karşılık görev alanları da ilçe idari sınırlarını içine alacak şekilde ilçesine göre 20-30 kat genişlemiştir.

Oysa Esat Ergüler 2009’da belediyeyi borçsuz devretmişti ve kasasında Bir milyon 500 bin TL de parası vardı. O devri 31 Martta yapacak olsaydı her halde birkaç misli borçla yapardı.

***

Bu arada CHP’de daha önce açıklanan Gamze Metin Yolcu adaylıktan çekilmesi ve  yerine Dr.Ertuğrul Tetik’in aday olması CHP’yi daha iddialı hale getiren bir gelişme oldu.

Aday çıkarmaları kesin gözüyle bakılan İYİ Parti ve DEM Parti ise henüz adaylarını açıklamış değiller. Onlar da açıklayınca Nazilli’de pazılın parçaları tamamlanmış olacak.

Velhasıl Nazilli’de hangi parti ya da aday açısından bakılırsa bakılsın anket firmalarının bile pabucunu dama attıracak 31 Martta zorlu bir seçim bekliyor. 

31 Mart Mustafa Savaş ve Gökhan Ökten’in en zorlu seçimleri olacak Makale: 31 Mart Mustafa Savaş ve Gökhan Ökten’in en zorlu seçimleri olacak