81 ilde uygulanacak! Tarım arazileri için yeni kararı! 520 milyon TL... 81 ilde uygulanacak! Tarım arazileri için yeni kararı! 520 milyon TL...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 12 Şubat'a ait güncel hava durumu raporunu paylaştı. Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Ankara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Eskişehir çevrelerinde sağanak yağışlar bekleniyor. Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında ise yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar öngörülüyor. Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Antalya, Isparta ve Burdur'un doğu kesimlerinde yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülebilir. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. 

Ağrı, Artvin, Aydın, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Edirne, Erzurum, Giresun, Hakkari, İzmir, Kars, Kırklareli, Manisa, Muş, Rize, Trabzon, Van, Şırnak, Ardahan ve Iğdır illeri için sarı kodlu, Balıkesir, Çanakkale ve Muğla için ise turuncu kodlu kuvvetli yağış uyarıları yapıldı. 

Son değerlendirmelere göre; Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçeleri, Edirne ve Kırklareli çevreleri, öğleden sonra İzmir, Aydın ve Manisa’nın batısı kuvvetli yağışlar alabilir. Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ve Muğla'da ise çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak yağışlar bekleniyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor. Bu durum, sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle, halkın dikkatli ve tedbirli olması önemli.

Rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat), Kıyı Ege'de zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği öngörüldüğünden, bu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalı. 

Doğu Karadeniz’in yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü ve eğimli arazilerde çığ riski bulunuyor.