Kripto paralar sert düşüşün ardından toparlanıyor! Oklar yukarıyı gösteriyor Kripto paralar sert düşüşün ardından toparlanıyor! Oklar yukarıyı gösteriyor
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk TVDe açıklamalarda bulunuyor.

Mehmet Şimşek'in açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız. Orta vadeli programda vizyon ne ise onu uygulayacağız. KDV genel artışı olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. MTV'yle ilgili yeni bir düzenlemeyi aklımızdan bile geçirmedik.

Son günlerde piyasalarda seçime yönelik spekülatif bir sürü iddia ortaya atılıyor. Bunların niyeti kötü. Bizim gündemimizde kayıt dışılıkla mücadele dışında bizim özel bir çalışmamız yok. Harcamalarda rasyonelleşmeyi başlattık.

KURDAKİ YÜKSELİŞ BEKLENTİSİBizim bir kur hedefimiz yok olmayacak da. Neden böyle bir algı var? Piyasada Merkez Bankası ve piyasaya arz ediyor. Bizim bir gayretimiz yok. Seçim sonrasına ilişkin liranın değer kaybına ilişkin beklentiler bana çok mantıklı gelmiyor. Döviz ihtiyacımız azalıyor. Geçen sene ilk 5 ayda Türkiye'den portföy çıkışı oldu, bu sene kaynak girişi olacak.

Küresel olarak yılın 2. yarında faiz indirimleri bekleniyor. Ülkelere fon artışı olacak. Türkiye'ye fon girişi olması bekleniyor.

Bize çok taraflı bankalar ciddi kaynak sağlayacaklar. 12.7 milyar dolar bu tür kredi bekliyoruz. Uzun vadeli ve çık uygun koşullarda. Türkiye'ye döviz girişi artacak. Benim döviz ihtiyacım azalacak. TL'yi destekleyen bir politika seti var. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı bir dönemde neden lira değer kaybetsin? Bu bir tespit, bir politika öngörüsü değil.

VERGİDE ADALET ÜZERİNE ÇALIŞAÇAĞIZPiyasaları tedirgin eden adım atmayız. Vergide adalet üzerine çalışacağız. Piyasayı bozacak bir vergi artışı gündemimizde değil. Vergi istisnaları konusunu çalışıyoruz. Genelde ben az konuşup iş yapmayı tercih ediyorum. Önden yüklemeli vergileri yaptık, bundan sonra daha çok ince işçilik olacak."

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak:Bloomberght