banner141

İYİ Parti'ye dair sorulara Aydın İl Başkanı Cemal Sarı ne cevap verdi?

25 Ekim 2017’de kurulan, 24 Haziran 2018 seçimlerinde parlamentoya giren,31 Mart’ta Nazilli ve İncirliova belediyelerini alan İYİ Parti’yi nasıl tanımlamak gerektiğini, ilerleyen süreçte nasıl bir yol izleyeceğini İl Başkanı Cemal Sarı’yla konuştuk.

İYİ Parti’yi nasıl tanımlıyorsunuz?

İYİ Parti milliyetçi demokrat bir kitle partisidir.

31 Mart’ta umduğunuzu buldunuz mu?

Gönül isterdi ki, İYİ Parti aday çıkardığı beş belediyenin beşini de alsın ama gerçekleşmedi. Henüz bir buçuk yaşında yeni bir partiydik kendimizi yeterli anlatma fırsatı bulamadık.

Buna rağmen Nazilli ve İncirliova’yı kazanmak, 12 meclis üyesi ile büyükşehirde 54 üye ile de ilçelerde temsil ediliyor olmak bizim açımızdan başarıdır.

Ayrıca millet ittifakı büyükşehir adayı Özlem Çerçioğlu’nun kazanmasında İYİ Parti’nin önemli ölçüde katkısı olmuştur. Bu gerçeği yeri geldiğinde Sayın Başkan da dile getirir.

İl yönetimini yenilediniz, neden?

Bazı arkadaşlarımız yenilenen Efeler İlçe teşkilatında görev aldılar. Seçimlere yönelik istifalarla yönetimlerde boşalmalar oldu.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tüzük kurultayında yönetim kurulu üyeliklerinde sayılar yeniden belirlendi.

O nedenle yönetim kurulunu yenilemek şart oldu.

80 üyeli yönetim kurulu olan Aydın’da tek partisiniz, bu sayı çok değil mi ayrıca neden gerek duydunuz?

Çok sesliliği hem temsilde hem de katılımcılıkta zenginlik olarak görüyoruz.

O nedenle Türkiye Cumhuriyeti devletiyle, cumhuriyetle ve milletin inancıyla sorunu olmayan kim varsa görüşlerini özgürce, çekinmeden ifade edebileceği tek siyasi platform İYİ Parti’dir. 

O nedenledir ki, bizim yönetim kadrolarımız geçmişte MHP’de, DYP’de, ANAP’ta, DSP’de, BBP’de CHP’de siyaset yapmış çok değerli insanlardan kuruludur.

Sonra 80 üyenin 40’ı asil 40’ı yedek.

Ama İYİ Parti Aydın’da kurulalıdan bu yana çok seslilik ve katılımcılığa verdiği önem nedeniyle asil yedek ayrımı yapmadan birlikte toplanır, karar alır.

Biz bu süreçte gördük ki,bazı insanlardan beklenmedik ilginç fikirler ve pratik çözüm önerileri de çıkıyor.Bu sayede biz ne feraset sahibi insanlar gördük,bir bilseniz..

Yönetim kurulunun emekli ağırlıklı olması üye bulmada zorlandığınızdan mı yoksa başka nedenleri mi var?

Buna birinci neden siyasetin insanın vaktinden fedakârlık isteyen bir meslek olmasıdır ki, vakitte sorunu olmayan sosyal grup emeklidir.

İkincisi bir şekilde kendisinin ya da yakınlarının devletle ilişkisi varsa vatandaş bir muhalefet partisinin yönetimine girmekten, afişe olmaktan çekiniyor.

Memnuniyetle görüyoruz ki, partimizin vermek istediği mesajlar geniş kitlelerde karşılık buldukça bu çekince azalıyor ama tam da son bulmuş değil.  

Ayrıca bir gerçeğin altını da çizmem gerekiyor bizim yönetim kurulumuzda her kesimi temsil eden her bireri alanlarında öne çıkmış insanlar var.

İYİ Partili Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’dan ve İncirliova Başkanı Aytekin Kaya’dan beklentiniz nedir?

Gerek Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan gerek İncirliova Başkanı Aytekin Kaya ilk İYİ Partili başkanlardır ve o nedenle başarıları partimizin Aydın’daki geleceğini yakından ilgilendiriyor.

Samimiyet ve dürüstlüğünde şüphe olmayan her ikisinin de vatandaşa doğrudan dokunan icraatlarıyla beklentimize cevap vereceklerini ümit ve inancı içersindeyiz.

CHP ilçe başkanlığı da yapan Aytekin Kaya’nın eski partisine döneceğiyle ilgili söylentiler var, ne diyorsunuz?

Kesinlikle asılsız dedikodulardır… Çünkü Aytekin Kaya ile partimizin hiçbir konuda uyum sorunu yoktur, bundan sonrası için de olacağını sanmıyorum..

Kaldı ki, adaylığı kesinleştiğinde Aytekin Kaya “seçilsem de seçilmesem de artık benim partim İYİ Parti’dir,” demiştir.

İl kongresi ne zaman?

2020’de ilçe kongreleri, ardından il kongresi yapılacak.

Cemal Sarı İl Başkanlığına tekrar aday mı?

Bakalım günler ne getirecek, görmek lazım. Hem dereyi görmeden paçayı sıvamak olmaz.

Demirelvari bir cevap olmadı mı?

Onun takdiri size ait… Ne de olsa bizim kuşak Demirelli dönemlerde siyasi düşünce ve görüşleri şekillenen insanlardır.

 

Yeni yönetim ilk ne yapmayı planlıyor?

Birinci önceliğimiz mahalle teşkilatlarımızı kurmak olacak. Buna partimizin ihtiyacı var. Zira aidiyet oluşmasında mahalle teşkilatları siyasetin önemli parçalarıdır.

Konuyla ilgili parti teşkilatlarımızdan, belediye meclis üyelerimizden başlamak üzere üyelerimize yönelik seminerler, toplantılar düzenlemeyi hedefliyoruz.

İl Yönetiminde bu seminerlerde görev alacak bilgi ve tecrübede Mehmet Efe Yılmaz, Prof.Dr. Ali Küpelioğlu, Can Ataş, Kemal Emir, İbrahim Özçilek gibi üyerimiz var.

BŞB’de Özlem Çerçioğlu ile ortaklık nasıl gidiyor?

Sadece büyükşehirde değil CHP’li ilçe belediyeleri ile de ne onlar ne de bizler açısından aramızda sorun yok, karşılıklı anlayışla millete hizmete devam ediyoruz

Peki, yarın seçmen “CHP ile aranızdaki alâmetifarika nedir, niye size oy verelim” derse karşılığında ne cevap vereceksiniz?

Uyum içinde olmak iki partinin yekvücut olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki, biz yerelde bir muhalefet partisi olduğumuzun bilincindeyiz.

Meclis üyelerimiz halka dokunan hizmetleriyle yerleştirilmek istenen bu algıyı zaman içinde yıkacak, İYİ Parti’nin CHP’den farkı gün geçtikçe daha da iyi anlaşılacaktır.

Bir diplomat olan milletvekiliniz Aydın Adnan Sezgin sizce yerel siyasete intibak sağladı mı, bu konuda ne dersiniz?

Milletvekilimiz son derece donanımlı, devlet terbiyesi ile yetişmiş, umur görmüş değerli bir diplomat ve devlet adamıdır.

Bizim açımızdan bakıldığında öyle bir intibak zorluğu da çekmedi. Zira o da sonuçta bu toprakların insanı, hamuru da mayası da “Aydın Çukurunun” insanlarından farklı değil.

O bizimle, biz kendisiyle sürekli istişareyle sorun çözüyor bu amaca yönelik siyaset üretiyoruz.

Mesela geçen haftaki yağışlar nedeniyle Aydın’ın afet bölgesi ilan edilmesi önergesi böyle bir istişare sonucu gerçekleşmiştir.

Son olarak hemşerilerinize neler söylemek istersiniz?

Oylarını ister İYİ Parti’ye ister başkalarına vermiş olsunlar İYİ Parti bütünüyle Aydın halkının emanetçisi olduğu inanan ve politikasını o inanç üzerine oturtan bir merkez partisidir.

O nedenle hemşerilerimizden kendilerinden bir parça İYİ Parti’ye güvenmelerini ve omuz vermelerini istiyoruz.

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!