Buna bir kanıt da AK Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Şayan’ın bir TV kanalında CHP’li bir büyükşehir belediye başkanının yakınlarda AK Parti’ye katılabileceğine dair sözleridir.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında Meral Akşener’in Aydın’dan istişare için İstanbul’a davet ettiği dört temsilciden biridir.

(Diğer üçü Hasan Muti, Ahmet Ertürk ve Avukat Cihat Öztürk idi.)

Parti kurulduktan sonra da Nazilli kurucu ilçe başkanlığını yapan Kürşat Engin Özcan 2019 Belediye seçimlerinde millet ittifakının adayı oldu ve belediye başkanı seçildi.

O seçimde Aydın’da umduğunu pek bulamayan İYİ Parti İncirliova ve Nazilli belediye başkanlıkları ve 54 belediye meclis üyeliğiyle yetinmek zorunda kaldı.

Türkiye’de de bir büyükşehir ve il belediyesi kazanamayınca İYİ Parti küçük bir vilayet ölçeğindeki Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı kıymetinden yere göğe sığdıramadı.

Biraz da onun hatırına bir il başkanını partiden ihraç bile etti.

Kürşat Engin Özcan kendisine verilen bu değeri ilk başlarda “benim iki ablam var, Meral Akşener ve Özlem Çerçioğlu,” sözleriyle ifade ediyordu.

Velhasıl Kürşat Engin Özcan partililerin, genel merkezin ve Meral Akşener’in gözünde bir zamanlar adeta partinin prensiydi.

O nedenle onun AK Parti’ye beklenmedik geçişi kendini tanıyanlarda ve İYİ Partililerde şok etkisi yaptı.

Her ne kadar onun AK Parti’ye katılmasına karşılık iddia edildiği gibi Nazilli’nin il yapılacağı sözünün verilmesi etkili olmuş gibi görünse de genel kanı belediyenin yıldan yıla katlanan borçlarıdır.

Seçimin kazanılmasının ardından belediye binasına asılan pankartla halkla paylaşılan selefi MHP’li Haluk Alıcık döneminden devir alınan 103 milyon TL borcun iddiaya göre bu gün 400 milyonun üzerine çıkmıştır.

Nazillililerdeki genel kanı parti değiştirme nedeni olarak ileri sürülen Nazilli’nin il yapılacağı sözü parti değiştirmeye gelecek tepkilere hazırlanmış bir gerekçeden ibarettir.

Eskiler hatırlar, Nazilli’nin il yapılacağı 1980’li-90’lı yıllara, Anavatan ve Doğru Yol Partileri dönemine ait seçimlerdeki popülist bir söylemdi.

Süleyman Demirel tarafından 1991 seçimlerinde her gittiği büyük ilçeye il yapılacağı sözü verilmişti ama arkası da getirilmemişti.

Uzun zamandır unutulan bu söylemi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tekrar hatırlattı.

Bahçeli partisinin 12 Olağan Kongresinde(18 Mart 2018) Cumhuriyetin 100.yılında büyükşehirleri kapsayacak şekilde 100 il ve 1000 ilçeden oluşan bir idari sistemden söz edince Nazilli gibi büyük ilçelerde yeni bir umuda yol açtı.

Ama 2018’den beri MHP’nin bu projesini ne kamuoyunun ne de parlamentonun gündemine getiren oldu.

Kaldı ki,  hükümetin gündeminde olsaydı konu bu güne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılırdı.

Böyle bir ihtimal olsa bile zamanı belirsiz, gerçekleşmesi 2023 yılı milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalacak demektir.

Bu da Kürşat Engin Özcan’ın kendine il sözü verildiği için AK Partiye geçtiği iddiasının aslında oluşacak tepkileri savuşturmaya yönelik ortaya atmış bir gerekçe olduğuna dair halktaki görüşü doğrular niteliktedir.

Kürşat Engin Özcan’ın parti değiştirmesinde en fazla merak edilen bu transferin belediye meclisinde hali hazırdaki 17-13 millet ittifakı lehine olan sayısal çoğunluğa rağmen alacağı kararları nasıl geçireceği konusuydu.

Nazillili dostların bize söylediği İYİ Partili iki meclis üyesi Bülent Burmaoğlu ve Ali Gölgesiz’in istifa ederek AK Parti’ye katılmalarıyla, başkanın da iki oyuyla birlikte meclisteki sayısal çoğunluk 17-15 Cumhur İttifakı yani başkan lehine değişiyor.

İlk başlarda İYİ Parti Meclis Üyesi ve siyasi başkan yardımcısı Kadir Mutlu’nun da eski partisi AK Parti’ye geçeceği söylenmişti fakat sonradan gerçek olmadığı ortaya çıktı.

İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner’in istifa sonrası arkayı toparlamak amacıyla belediye meclis üyeleriyle verdiği görüntüde Kadir Mutlu yer aldığı halde Bülent Burmaoğlu ve Ali Gölgesiz’in bulunmaması transferlerini doğruluyor.

Diğer bir merak edilense Kürşat Engin Özcan’ın İYİ Parti’den koparacağı drahoma yani peşinden götüreceği seçmen kitlesidir.

Belediyeyi ve Nazilli siyasetini iyi bilen bir siyasetçi dostumuz askeri tabirle konuyu “taarruz bombası etkisi yapar, savunma bombası değil,” diyerek özetleyiverdi.

Yani sesi ve yankısı büyük olur ama can zayiatına yol açmaz, demeye getirdi.

İYİ Parti milletvekili Aydın Adnan Sezgin de sohbet ederken kişisel olarak Kürşat Engin Özcan’ın gidişine üzülmekle beraber gidişinin bir kayba neden olmayacağını belirtti.

Kanımca Kürşat Engin Özcan’ın AK Parti’ye geçişinde asıl üzerinde durulması gereken konu zamanlamasıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmalarında İYİ Parti’nin de içinde bulunduğu 6’lı masanın dağılacağından söz etmiştir.

Daha yenile de İYİ Parti’nin ve onun lideri Meral Akşener’in 6’lı masadaki yerini gözden geçirmesini istemiştir.

Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerinin hemen ardından Kürşat Engin Özcan’ın AK Parti’ye geçişi akıllara bu tür geçişlerin bundan sonra da devam edebileceğini getirdi.

Nitekim kendisiyle bu konuları sohbetimizde AK Parti milletvekili Rıza Posacı bayrakla, devletle sorunu olmayan, siyaset yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu, söyledi.

Buna bir kanıt da AK Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın bir TV kanalında CHP’li bir büyükşehir belediye başkanının yakınlarda AK Parti’ye katılabileceğine dair sözleridir.

Şüphesiz ittifaklar ve partiler seçimlere kadar sürecek bu tür transferlerle karşı bloğun motivasyonunu bozarak kendi seçmeninin moralini yükseltecek her türlü yolu deneyeceklerdir.

Önemli olan parti değiştirmelerin 28 Şubat sürecinde Doğru Yol Partisi’nde olduğu Meral Akşener’in de yakından şahit olduğu kitlesel kopuşlara yol açıp açmayacağıdır.

Bu konuda en fazla üzerine oyun kurulacak parti de 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayını belirlemede kilit aktör olan Meral Akşener ve partisi olacak gibi görünüyor.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, AK Parti'ye geçti Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, AK Parti'ye geçti