İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Savaş Kabinesi’nin oybirliğiyle, esirlerin serbest bırakılmasını sağlamak ve savaşın diğer hedeflerine ulaşmak amacıyla Hamas’a askeri baskı uygulamak için İsrail’in Refah operasyonuna devam etmesine karar verdiği ifade edildi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN resmi bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Hamas’ın İsrail’in kabul ettiğinden farklı ve tek taraflı bir Mısır belgesini kabul ettiğini belirtti.

İsrail, Filistin'i tanıyan ülkelerin büyükelçilerine kınama verecek İsrail, Filistin'i tanıyan ülkelerin büyükelçilerine kınama verecek

İSRAİL, ABD’YE TEPKİLİ

Bununla beraber İsrail hükümeti, Biden yönetiminin Mısır ve Katar’ın Hamas ile müzakere ettiği son rehine ve ateşkes anlaşması önerisinden haberdar olduğunu ancak Hamas’ın pazartesi günü bunu kabul ettiğini açıklamasından önce İsrail’i bilgilendirmediğini iddia ediyor. Üst düzey bir ABD’li yetkili ise “Amerikalı diplomatlar İsrailli muhataplarıyla temas halindeydi. Herhangi bir sürpriz yaşanmadı” dedi. İsrail savaş kabinesi, yeni öneriyi Mısır ve Katarlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye yeni bir heyet gönderme kararı aldı. Heyetin dün akşam Kahire’ye ulaştığı bildirildi. CIA Başkanı William Burns’ün de hâlâ bölgede olduğu bildiriliyor.