• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307

  Germencik Halkı, Değişim İstiyor

  04.02.2019 08:45
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  Germencik'te 2018 milletvekili seçimlerinde hem genel iktidar partisi AKP, hem de yerel iktidar partisi MHP kan kaybetmiştir. Özellikle yerel iktidar partisi MHP beşinci parti konumuna düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de durum üç aşağı beş yukarı aynı durumdadır. Bunu birçok nedeni var, bir tanesi mevcut başkanın Germencik’ten çok son iki yıldır büyükşehir adaylığı ile ilgilenip kentini ihmal etmiş olmasıdır. Germencik için verilen yetki ve imkanlar başka amaçlarla kullanılınca halk bu durumdan hoşnut olmamıştır.

  2018 seçiminden hemen sonra başlayan aday adaylığı ve adaylık sürecinde de CHP dışındaki partiler süreci iyi yönetememiştir. Aslında bu sürece en sancılı giren parti CHP iken, en karlı çıkan da CHP olmuştur. CHP’de üç aday adayı çıkmış ve ilçe yönetimi neredeyse üç parçaya bölünmüştür. Ama aday adayı Fuat Öndeş’in akıllı bir süreç yönetimi, parçalanmış gibi görünen ilçe yönetimini bir araya getirmiş, hepsini seçimi kazanacaklarına ikna etmiştir. İlk adaylığını kesinleştiren parti de yine CHP olmuştur. Adayını ilk belirleyen ve adayı etrafında kenetlenen CHP örgütü daha yarışın başında bir adım öne geçmiştir.

  Genel iktidar partisi AKP ile yerel iktidar partisi MHP bu süreci iyi yönetememişlerdir. Her ikisi de adaylarını çok geç belirleyebilmişlerdir. CHP’nin adayını açıklamasından çok sonra bir aday açıklaması yapılmıştır. Üstelik “17 yıldır ülkeyi koalisyonlardan kurtardık” diyen iktidar, 2018 seçimleri ile birlikte ittifak yoluna gitmekte olduğu için tek başına seçime girme cesaretini gösterememiştir. Ayrıca Aydın’da AKP adayları açıklanırken Germencik adayını MHP’den olduğunun açıklamasını da yapmıştır. Üstelik 2018 seçimlerine göre en yüksek oyu alan CHP’ye en yakın parti AKP iken. MHP ise kendi adayını açıklama fırsatını bulamamıştır. Bu durum bayramda ev sahibinin çocuklarına yeni elbiseler alırken, müştemilatta oturan kâhyasının çocuğuna elbise alması gibi olmuştur. Yani süreç yönetiminde her iki parti de başarısız olmuşlardır.

  Sadece bu kadar mı, elbette değil. Adaylar belli olmadan önce ve sonra yapılan çalışmalar göz önüne alındığında CHP adayı Fuat Öndeş’in rakibine büyük fark attığı görülmektedir. Gerek mahalle çalışmaları, gerek esnaf ve ev ziyaretleri, gerek proje bazlı çalışmalarda hep önde olmaktadır. MHP adayı klasik ve birbirinin benzeri çalışmalar ve söylemlerde bulunurken CHP adayı farklı söylemler ve çalışmalarla halkın gönlünde yer etmesini bilmiştir. Üstelik MHP adayının yerel belediye imkânlarını sonuna kadar kullanmasına rağmen. CHP adayı Fuat Öndeş buradaki tanıtım kaybını önlemek için Büyükşehir Belediyesi ile iyi ilişkiler kurmuş, mahallelerin birçok sorununu bu yolla daha göreve gelmeden çözmesini bilmiştir. Böylece halk nezdinde Büyükşehir Belediyesi ile iyi ilişkiler kurarak ilçesine hizmet edeceğinin sinyallerini şimdiden halka vermiştir. 

  Bizim mahallelerde bire bir görüştüğümüz kişiler, telefonla görüştüğümüz kişiler, basından edindiğimiz izlenimlerde halkın yerelde değişim istediği ve CHP adayı Fuat Öndeş’in açık ara önde olduğudur. Bir de bazı Germencik Belediyesi personelinin hala Efeler Belediyesi MHP adayı ile beraber hareket etmesi durumu vardır. Bu durumun ilçe halkında sıkıntı yaratmakta olduğu gözlemlenmektedir. Germencik için çalışması gereken ve buradan maaş alanların kendi ilçelerine hizmet etmesi daha doğru bir davranış olacaktır.

  Sonuç olarak, Germencik değişim istemekte ve bu değişim gerçekleşecek gibi gözükmektedir. 31 Mart günü tüm adaylara başarılar dileriz.

  Gülümseyin; öyle samimi ve sıcak olun ki her sıktığınız ele, ruhunuzu da katın. (Dale Carnegia)

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 1986 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim