Geçtiğimiz hafta bir yerel gazetede Aydın Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi'nin 2024 başında yapılacak seçimleri için Başkan Adayı olarak İbrahim Ertekin ismini gördük. Seçim çalışmaları için henüz erken olmasına rağmen bir dostumun böyle bir adaylık açıklamasına da sevindik. Kendisine çıktığı bu yolda başarılar diliyoruz.

Aydın Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi'nin binden fazla üyesi var. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemi salgını, arkasından gelen döviz krizi, hepimizi derinden etkileyen hiper enflasyon ortamı halkımızı, özellikle esnafımızı derinden etkiledi. Bu süreçte çok sayıda esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Eskiden ekonomik durumu iyi olan çok sayıda esnaf sosyal yardım isteyecek duruma düştü.

İşte, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi, tam bu aşamada esnafın yanında olması gereken bir kooperatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yıl çok sayıda esnafa milyonlarca liralık, uygun ödeme koşullarına sahip kredi dağıtarak esnafın nefes almasına yardımcı olmaktadır. Zaten kooperatifin kuruluş amacı, zor duruma düşen esnafımıza can suyu olmaktır. Böylece esnaf işini büyütebilmekte, kriz ortamından aldığı destekle çıkabilmektedir.

Yeri gelmişken belirtmeliyiz ki, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi yönetiminde yine esnaf odalarının yönetim kurullarından kişiler olmalıdır. Zaten kooperatif esnafındır ve yönetiminde de esnaflar olmalıdır.

Günümüz iletişim çağı, bu nedenle odalarımızın, borsalarımızın ve Kooperatiflerimizin yönetiminde iletişimi iyi olan, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen, bu olumlu yüzü ile daha çok sorunu daha kısa sürede çözebilen, yeniliğe açık başkanlar gerekmektedir. İşte kooperatif başkanlığına adaylığını açıklayan İbrahim Ertekin vizyoner yapısı ile bu tanıma tıpatıp uyan bir kişiliktir.

Mevcut Başkan Ahmet Karabenli 26 yıldan fazla bir süredir bu görevi yürütmektedir. Artık bu kadar süredir aynı görevi yürütmesinden dolayı "İşletme körlüğü" nedeniyle karşılaşılan sorunlara zamanında ve yeterince tepki vermemekte, iletişim sorunları yaşamaktadır. Seçim dönemi geldiğinde 28 yılını tamamlamış olacağı için artık kendisinin "Onursal Başkan" olarak köşeye çekilmesi ve İbrahim Ertekin'e destek vererek olumlu bir hava yaratması gerekmektedir. Böylece oluşacak barış ortamı esnaflara olumlu yansıyacaktır.

İbrahim Ertekin kimdir?

İbrahim Ertekin Aydınımızın sevilen esnaflarından birisidir. Kamyon şoförlüğünden okul kantini işletmeciliğine kadar değişik sektörlerde çalışmış, çok sayıda kişiye iş kapısı yaratmış, sivil toplum örgütlerinde ve siyasi partilerde emek vermiş aktif bir kişiliktir.

Halen aktif olarak kantin işletmeciliği yapan İbrahim Ertekin, Aydın Kahveciler Odası Yönetim Kurulu’nda 12 yıl görev yapmasının ardından, sektör değişikliği nedeniyle kayıt olduğu Aydın Bakkallar Odası’nda da 12 yıl başkan vekilliği görevini üstlenmiş ve halen bu görevine devam etmektedir. Yaklaşık 40 yıllık iş hayatında ve sosyal yaşantısında çok sayıda kişi ile olumlu iletişim kurmuş olan İbrahim Ertekin, aday olduğu Aydın Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi başkanlık görevini de başarı ile yapabilecek donanıma sahiptir.

Kendisi ile konu ile ilgili olarak görüştüğümüzde, iş hayatında ve sosyal yaşamda edindiği bilgi, birikim ve tecrübe ile esnaf ve sanatkarlara daha fazla katkı sunmak için kolları sıvadığını belirterek bize;

Kooperatifimizin genel kurul tarihi henüz net değil. Ancak ben şimdiden başkan adaylığımı açıklayıp, seçim çalışmalarına başladım. Bu göreve talip olmamın tek bir nedeni var, o da yıllar boyunca edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile esnaf ve sanatkârlarımıza geçirdiğimiz bu zorlu dönemde elimizden geldiğince katkı sunmaktır. Bu anlamda fırsat buldukça esnaf ve sanatkarlarımızı ziyaret ediyorum. Esnaflarımıza gelecekte uygulamaya koyacağımız projelerimizi anlatıyorum. Projelerimizin yanı sıra kooperatiften ne gibi kredileri hangi şartlarda kullanabilecekleri hakkında kendilerini bilgilendiriyorum. Esnafımızın sorun ve taleplerini dinleyip, çözüm olmaya çalışıyorum. Yaptığımız ziyaretlerden esnafımızın mutlu olduğunu görmek, çalışma istek ve arzumuzu daha da artırıyor. Değişim için yola çıktık, bunu da başaracağız. Seçim gününe kadar var gücümüzle yılmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Buna inandık ve başaracağımızı da biliyoruz, artık değişim zamanı” diyerek sahip olduğu inancı dile getirdi.

Artık zamanı geldi.

"Temiz bir vicdan kadar yumuşak hiçbir yastık yoktur." (Fransız Atasözü)