Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla, araç alım-satım işlemlerinde vatandaşları "sazan sarmalı" olarak adlandırılan dolandırıcılık türüne karşı uyardı. Son zamanlarda artış gösteren bu dolandırıcılık türünde, araç alım-satım işlemleri sırasında alıcılar ve satıcılar farkında olmadan dolandırıcılık senaryolarının içine çekiliyor.

Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgilere göre, dolandırıcılar genellikle araç satış işlemlerinde, ruhsat sahibi haricindeki kişilerle iletişime geçilmesini teşvik ediyor. Alıcılara, araç bedelinin noter işlemleri sırasında "arkadaş, akraba veya kuzen" gibi tanıtılan üçüncü şahısların hesaplarına gönderilmesi teklif ediliyor. Bu durum, bir dolandırıcılık girişimi olabileceği konusunda büyük bir işaret olarak nitelendiriliyor.

Son Dakika! Aşkım Kapışmak Gözaltına Alındı! Son Dakika! Aşkım Kapışmak Gözaltına Alındı!

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi: "Çok ucuza buldum demeyin, sazan sarmalı oyununa gelmeyin. Araç satış işlemleri boyunca ruhsatın asıl sahibi haricinde hiçbir kişiyle görüşmeyiniz. Dikkatli olalım ve birikimlerimizi dolandırıcılara kaptırmayalım."

VATANDAŞLARA ÇAĞRI: ACİL DURUMDA 112'Yİ ARAYIN

Emniyet yetkilileri, dolandırıldıklarını fark eden vatandaşların vakit kaybetmeden 112 acil çağrı merkezini arayarak durumu bildirmeleri gerektiğini vurguladı.