Ekonomim'de yer alan habere göre, e-Devlet üzerinden biriken paranızı öğrenmek oldukça basit. Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapın. Ardından arama kısmına "para ve varlıklarım" sekmesini seçin. Karşınıza çıkacak olan birikmiş para sorgulama butonuna tıklayın. Takasbank kısmını seçerek aşağıya inin ve birikmiş paranızı görebilirsiniz.

Birikiminiz hesabınızda hazır

Uzun süre çalışanların birçoğunda yıllık ya da aylık bazda birikim bulunmaktadır. Bu birikim, maaş skalasına bağlı olarak şekillenir. Maaş skalasına göre hesaplanan kesintiler Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden Takasbank'ta birikir.

Engellilerin ÖTV'siz araç alma süre kısıtlaması 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak Engellilerin ÖTV'siz araç alma süre kısıtlaması 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak

Örneğin, aylık 30 bin TL maaş alan bir kişinin hesabında aylık bin ila bin 500 TL arasında birikim olabilir. Ortalama 25 bin TL maaş alan bir kişiden ise aylık 800 TL kesinti yapılabilir. Bu birikimi istemeyen çalışanlar, kesintiyi iptal etmek için Bireysel Emeklilik Sistemi'ni arayabilirler.

Takasbank nedir?

Takasbank, alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği bir kurumdur ve e-Devlet sistemi üzerinde de yer alır. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından kurulan bu banka, bankalar arası geçişlerde güvenliği sağlar. Ayrıca Borsa bünyesinde de bulunan yapı, özellikle Bireysel Emeklilik birikimini destekler.