Z kuşağının yarısı "çifte hayat" yaşıyor Z kuşağının yarısı "çifte hayat" yaşıyor

Son zamanlarda yurt dışındaki gayrimenkullere yatırım yapan Türk yatırımcılar, Amerika’da da varlıklarını gösteriyorlar. Özellikle Florida eyaletinde yer alan Miami’yi tercih eden yatırımcılar, bu şehirde son 3 yılda 5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptı.

Amerika’nın Miami bölgesinde gerçekleştirdiği yatırımlar odak noktası oldu. International Realty Group (IRG) kurucusu Giovanna Guzman ve yatırım danışmanı Cengiz Bayırlı, Miami’deki geliri yüksek bölgelerin potansiyelini anlattı.

Miami’ye yatırım için fırsat

Miami’de çok fazla alternatifin yer aldığını dile getiren, Cengiz Bayırlı’nın eşi Guzman, bir şehrin normalde 10 yılda kat ettiği yolu, Miami’nin 2 sene içinde yakaladığını söyledi. Oldukça aktif bir şehir olan Miami’de büyük şirketlerin merkezleri yer alıyor. Ayrıca köklü şirketlerin pek çoğu şirketlerini Miami’ye taşımayı tercih ediyor.

Miami’de gerçekleşen yatırımlar iki katı katlanıyor. Aynı hız kiralarda da gözleniyor. Miami pek çok popüler yere sahip ve ilerleyen zamanlarda daha çok talep gören bir şehir haline gelmesi planlanıyor. Şehrin 4 yıl içinde çok daha yüksek bir konumda yer edileceğine olan inanç tam. Bu durumun pek çok avantajı beraberinde getirdiğini söyleyen Bayırlı, günde yaklaşık 1000 kişinin bu şehre akın akın gelmekte olduğunu dile getirdi.

Türk yatırımcılardan da talep var

Bayırlı ve Guzman, Miami’de an itibariyle yapımına devam edilen ve değeri oldukça yüksek olan 35’e yakın proje olduğunu dile getirdiler. İnandıkları, güvendikleri ve kendilerinin de yatırım yaptıkları projeleri müşterilerine tavsiye ettiklerini söyleyen çift, Miami bölgesindeki anlık metrekare fiyatlarının yaklaşık 4 sene içinde projeler bittikten sonra 3-4 katı artacağını açıkladılar.

Miami’deki projelerin pek çoğunun topraktan satıldığını dile getiren Bayırlı, Türkiye’den de çok büyük bir talep olduğunu söyledi. Türklerin %70’inin yatırım, %30’unun ise oturum amacıyla konut satın aldıklarını açıkladılar. IRG, Miami’de yer alan St. Regis Residences, Okan Tower, Bentley Residences, Waldorf Astoria Residences gibi lüks projelerin daha proje aşamasındayken bile yatırım yapılmaya imkan tanıyor. Miami’de ultra lüks projeler olduğu gibi bunun yanı sıra süreli kiralama ya da kısa süreli kiralama imkanları da yer alıyor.

Cengiz Bayırlı, eski Dünya Bankası çalışanı olarak emlak sektörüne geçiş öyküsünden bahsetti. 1990’lı yılların başında yüksek öğrenimi için Amerika’ya gittiğini ve burada iş için her türlü araştırmayı yaptığını anlatıyor. Amerika’daki emlak sektörünün gelişmeye devam edecek bir sektör olduğunu fark edip eşi Guzman ile güçlerini birleştirerek başarılı bir şirkete imza atan çift, Amerika’da yatırım yapmak isteyenlere de yardımcı oluyor.

Ayrıca Amerika’daki gayrimenkul piyasasında deneyimin ve bilginin önemli olduğunu vurgulayan Bayırlı, bu bilgiler sonucu kurulan şirketinin yatırımcılara avantajlı gelir fırsatları sağladığını söylüyor. Sadece gelir alarak yatırımlarını takip edebilen yatırımcılar, hem gelir elde ederken hem de tüm işlemlerini uzaktan halledebiliyorlar.

Cengiz Bayırlı, Amerika için kiracı garantili konutlara da değindi. Satıştaki evlerin kiracısı hazır şekilde alındığından ve tapu işlemlerinin elektronik imza ile yapıldığını dile getirdi. Bu işlemler için Amerika’ya gitmenin gerekli olmadığını, hatta insanların yerlerinden kalkmalarına bile gerek olmadığını söyleyen Bayırlı, Amerikan emlak piyasasına ilişkin verdiği bilgilerle yatırımcıların merakını giderdi.

Editör: Murat ALPDOĞAN