banner158

Bir Aydın Sevdalısı Havva Öğretmen

Hayalleri olan ve bu hayallerini gerçekleştirmek için her türlü zorluğu yenen birini mi sordunuz? Elbette böyle biri var, Havva öğretmen (Havva Çetinkaya Çetinürk). Hiçbir şey onu hedeflerine ulaşmaktan alıkoyamaz. Her zaman inanılmaz şeyleri başarır. Tarih ve yemek tarifi yazmak, hatta masal anlatmak onun işidir. Özellikle incir ve zeytinyağı üzerine yazdıkları eşsiz birer şaheserdir. İncir onun için cennetin oğlu ve kızıdır. Kendisinin hep söylediği bir söz vardır; “Aydın’da incirin varsa zenginsindir, yağın varsa aç değilsindir.” LÖSEV mücadelesi ise takdire şayandır. Şiir yazmak mı? O da var tabi ki. Son olarak ise tiyatroculuğa başlamıştır kendisi. Ama onu Havva öğretmen yapan içindeki bitmeyen Aydın sevdasıdır.

Havva öğretmenin on parmağında on bir marifet. Eğitmen, öğretmen, köşe yazarı, çevre gönüllüsü, solist, şair ve yazar. 1956 Germencik doğumlu, ilk ve ortaokulu Germencik’te, lise öğrenimini Aydın Lisesi’nde tamamladı.  İzmir Eğitim Enstitüsü Fen Bilimleri mezunu. 1980 yılında Aydın Cumhuriyet Kız Lisesi’nde öğretmen olarak göreve başlayıp buradan emekli olur. Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışmaya devam eder. Başarı onun için önemlidir ama başarısızlıkların başarı için önemli olduğunun da bilincindedir. Hiçbir başarısızlık onu başarıya ulaşma yolundan alıkoyamaz.

Her zaman aktif ve katılımcıdır. Lise yıllarında okul orkestrasının solistliğini yapar. Etkinliklerde hep aktif rol alır. Bu özelliğini öğretmenlik yaptığı Cumhuriyet Kız Lisesi’nde de sürdürür. Katıldığı kurslar sayesinde Çevre Eğitmeni olur. Anne-kız eğitimlerinde görev alarak ülkenin birçok yerinde eğitmen olarak görev alır. Havva öğretmen bu eğitimlerin kendisini de geliştirdiğine inanan yılmaz bir gönüllüdür.

Sivil toplum örgütlerinde sayısız görevler alır. Bir dönem başkanlığını yaptığı Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği’nde bülten çıkarılması nedeniyle çeşitli ödüller alır. Bu dönemde artık aktif bir köşe yazarı ve araştırmacı olmuştur. Birçok araştırmaya imza atar, çeşitli gazete ver dergilerde bu araştırmaları ve köşe yazıları yayınlanır. Yöresel yemekler üzerinde çalışmaları ülke çapında ün yapmış, bu konuda kitap hazırlıkları devam etmektedir. “İncir zamanı” kitabı onun anılarına yer verdiği önemli bir projedir. Bu kitap ile çocukluğundan bugünlere yaşam öykülerini kaleme alacaktır. Ayrıca diğer bir kitap çalışmasında ise Aydın’da onun için değerli kişilikleri yazacaktır. Böylece önemli kişi ve olayları unutulmaz kılacaktır. Yemek konusunda Yapı Kredi yayınlarından çıkarılan bir kitapta kendisinin tarifleri yer almıştır. Yemek yapmak onun için bir yaşam biçimidir.

havva-cetinturk-001.jpg

Aydın sevdalısı dedik ya, Havva öğretmen Aydın’da yaşayan kadınların eğitilmesini, yöresel kültürün kalıcı olmasını, sağlamak için tüm gücü ile gayret eder. Özellikle 2014 yılında hasta olduğunu öğrenmesi ile yepyeni bir yola girer. Kanser olduğunu öğrenince şoka girer ama bu durum uzun sürmez. Bu olay onu daha çok şey verebileceği hayata daha sıkı bağlar, olaylara daha pozitif bakmasını öğretir. Mesela eskisinden daha fazla gülmesi gerektiğini öğrenir. Hastalık süreci okumasını ve yazmasını güçlendirir. Hastalık hiçbir zaman onun yazarlığının ve Aydın sevdasının önüne geçememiştir.

Yazmak konuşmaktan daha güzeldir Havva öğretmen için. “Yazmak hayal gücünü artırır” der her zaman. Yazıları ile bir iz bıraktığını, gelecek kuşaklar ile geçmiş arasında bir köprü olduğunu söyler. İnsanların birlikte daha güzel şeyler yapabileceğine inanır. Masal anlatıcılığına da bu duygularla girmiştir. Masal yolu ile birlikte olmayı, birlikte başarmayı öğrenmiş ve öğretilmesi için çaba harcamaktadır. Tıpkı yazmak ve okumak gibi masal anlatmayı da çok sevmektedir.

Havva öğretmen ile meslektaşız, ayrıca dernek yönetimlerinde birlikte çalıştığımız dönemler de oldu. Kendisinin Aydın sevdasını her zaman beğenmişizdir. Yaşama sıkı sıkı sarılması, her zorluğa rağmen bir şeyler üretme çabası, ne olursa olsun pozitifliği bizim bu yazıyı kaleme almamıza etkisi olmuştur. Kendisi Aydın kültürüne katkı sağlamıştır, elbette kendisi de bu kültür içinde yer almalıdır. Kendisine yoğun emek harcadığı bu yolda başarılar dileriz.

“Zaferin büyüklüğü, mücadelenin zorluğu ile ölçülür.” (Grillparzer)

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!