Uzmanlar benzin istasyonunda cep telefonu kullananlara patlama uyarısı yaptı...
Her benzin istasyonunda ön avludayken neden telefonunuzu kullanmamanız gerektiğini söyleyen tabelalar vardır, peki neden?

Canan Karatay önerdi: Genç kalmak isteyen tüketiyor! Tüketmeyen pişman oluyor... Canan Karatay önerdi: Genç kalmak isteyen tüketiyor! Tüketmeyen pişman oluyor...

Arabayı doldururken neden benzin istasyonunun avlusunda telefonla konuşmanıza izin verilmediğini hepimiz biliyoruz. Ama sonra tekrar arabaya binip direksiyonun başına geçtiğinizde , yolculuğunuzun sonuna geldiğinizde Google'a bakmayı unutursunuz ve yasal olarak telefonunuzu kapatabilirsiniz.
Benzin veya dizel yakıtı doldururken telefonunuzu çıkarmamanızın ciddi bir nedeni var. Ve eğer buna uymazsanız, patlayıcı bir sonuçla sonuçlanabilir.
Shell, geçen hafta internet sitesinde şöyle bir paylaşım yapmıştı: "Aracınızın dışında veya araç kullanırken cep telefonu kullanmak güvenli değil."
"Ancak, ön avluya park ettikten sonra sabit aracınızın içinde cep telefonu kullanmak son derece güvenlidir .

benzin-istasyonu.webp

"Pompayı çalıştırdıktan sonra lütfen telefonunuzu araç içinde bırakın veya cebinize veya çantanıza koyun."Ancak bunu yayınlarken şirket neden telefonu kullanamayacağınızı açıklamadı .
Oldukça basit ama çok ciddi; ama aynı zamanda her şeye bir tutam tuzla yaklaşmak gerekiyor.
Sonuçta rehberlik, cihazınızın kendiliğinden yanabileceğini söylüyor.
Asıl endişe, cep telefonlarının kullanım sırasında potansiyel olarak benzin istasyonunda bulunan yanıcı buharları ateşleyebilmesidir. Buradaki fikir, cep telefonları da dahil olmak üzere elektronik cihazların, özellikle de cihaz hasar gördüğünde, pillerinden veya elektronik bileşenlerinden küçük elektrik kıvılcımları yayabilmesidir.
"Bu kıvılcımlar teorik olarak son derece yanıcı olan benzin buharlarını ateşleyebilir."
Bu, yanıcı yakıtın etrafımızda arabaların içinde olduğu ve yeraltında depolandığı ön avlu gibi bir yerde kesinlikle çok kötü ve potansiyel olarak ölümcül bir olay olacaktır.
Gerçeklik, teorik riskten biraz farklıdır.
Benzin istasyonlarında cep telefonlarının yangına neden olduğu gerçek olayların son derece nadir olduğunu belirtmek önemlidir. Modern cep telefonları çok güvenli olacak şekilde tasarlandı ve tipik cep telefonu kullanımının benzin buharlarını ateşleyebileceğini gösteren çok az bilimsel kanıt var.
Yönetmeliklerin ve işaretlerin çoğu ihtiyati tedbir niteliğindedir ve yanıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda tüm potansiyel tutuşma kaynaklarının en aza indirilmesine yönelik genel ilkelere dayanmaktadır."
Ülkedeki akaryakıt endüstrisine yönelik tek ticari birlik olan Fuels Industry UK, Enerji Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada 'yangınları cep telefonunun tutuşmasıyla ilişkilendiren hiçbir kanıt bulunmadığını' ekliyor.
Sadece patlayıcı değil...

cep-telefonu-araba1.webp


Birinci sebep, cihazdaki teknolojiyle ilgili değil, telefonların dikkat dağıtma konusunda yaşadığı sorunlardır.
Araç sayısından dolayı ciddi bir dikkat dağınıklığı yaratabilir.
Trafik hareketleri müşteriler için her zaman risk oluşturacaktır ve bu nedenle dikkatli olmak ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek ön avlu güvenliğinin merkezinde yer almaktadır. Cep telefonlarının yayaların dikkatini dağıtması kaza riskini artırıyor.
Patlama riskiyle ilgili olarak, 'cep telefonları, yakıt ikmali sırasında pompa ve nozül çevresinde geçici olarak mevcut olan patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır ve onaylanmamıştır' diyor.
Arabasını dolduran ve telefonla konuştuğu görülen kişilerin pompaya erişimleri, pompayı kontrol eden kişiler tarafından kesilebilir.