Norveçİrlanda ve İspanya 28 Mayıs itibariyle Filistin devletini tanıyacaklarını açıkladı. Norveç başbakanı Jonas Gahr Støre çarşamba günü yaptığı açıklamada "Eğer tanıma olmazsa Orta Doğu'da barış olamaz" dedi. Associated Press'in (AP) haberine göre Gahr Støre, İskandinav ülkesinin 28 Mayıs itibariyle bir Filistin devletini resmen tanıyacağını söyledi. 

AP'ye göre AB üyesi olmayan ancak AB'nin yapısını yansıtan Norveç, İsrail ve Filistinliler arasında iki devletli bir çözümün ateşli bir destekçisi oldu. Gahr Støre, "Terör, iki devletli çözümün ve İsrail devletinin destekçisi olmayan Hamas ve savaşçı gruplar tarafından gerçekleştirilmiştir," dedi. AP'ye göre bir basın toplantısında konuşan Støre, "Filistin'in bağımsız bir devlete sahip olması temel bir haktır" dedi. Geçtiğimiz haftalarda birçok AB ülkesi, bölgede kalıcı barış için iki devletli bir çözümün şart olduğunu savunarak bu tanımayı yapmayı planladıklarını belirtmişti. 

Norveç’in ardından, İrlanda Başbakanı Simon Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını duyurdu. İrlanda hükümetinin üç lideri, Başbakan Harris, Başbakan Yardımcısı Micheál Martin ve Bakan Eamon Ryan bu sabah düzenledikleri basın toplantısıyla kararı duyurdu. Daha önce hükümetin Mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanımak için harekete geçeceği sinyalini vermişlerdi. 

"Başka ülkelerinde bize katılacaklarına eminim"

Reuters'in haberine göre Harris düzenlediği basın toplantısında "Bugün İrlanda, Norveç ve İspanya olarak Filistin devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Şimdi her birimiz bu kararı hayata geçirmek için gerekli ulusal adımları atacağız. Önümüzdeki haftalarda başka ülkelerin de bu önemli adımı atarak bize katılacaklarından eminim" ifadelerini kullandı. Aynı saatler de İspanya Başbakanı Pedro Sánchez de ülkesinin 28 Mayıs'tan itibaren bir Filistin devletini tanıyacağını açıkladı.

İsrail büyükelçilerini gerçi çağırdı

İsrail, İrlanda ve Norveç'teki İsrail büyükelçilerinin derhal geri çağrılması talimatını verdi. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz'ın paylaştığı gönderide şu ifadeler yer aldı:  

İsrail'in İrlanda ve Norveç'teki büyükelçilerinin, bu ülkelerin bir Filistin devletini tanıma kararları ışığında istişarelerde bulunmak üzere derhal geri çağrılması talimatını verdim. İrlanda ve Norveç'e açık ve net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayan ve güvenliğini tehlikeye atanlara karşı sessiz kalmayacaktır.

Bugünkü karar Filistinlilere ve dünyaya bir mesajdır: Terörizm bedelini öder. Hamas terör örgütü Holokost'tan bu yana en büyük Yahudi katliamını gerçekleştirdikten ve dünyanın tanık olduğu iğrenç cinsel suçlar işledikten sonra, bu ülkeler bir Filistin devletini tanıyarak Hamas ve İran'ı ödüllendirmeyi seçtiler.

Bu ülkelerin attığı bu çarpık adım, 7 Ekim kurbanlarının anısına karşı bir haksızlık, 128 rehinenin iadesine yönelik çabalara bir darbe ve Hamas ile İran'ın cihatçılarına bir destek olup barış şansını baltalamakta ve İsrail'in kendini savunma hakkını sorgulamaktadır.

İsrail sessiz kalmayacaktır, bunun daha ağır sonuçları olacaktır. İspanya bir Filistin devletini tanıma niyetini gerçekleştirirse, ona karşı da benzer bir adım atılacaktır. İrlanda-Norveç ahmaklığı bizi yıldıramaz; hedeflerimize ulaşmakta kararlıyız: güvenliği yeniden tesis etmek

İsrail'de savaş kabinesi feshedildi İsrail'de savaş kabinesi feshedildi

İlk tanıyan AB ülkesi İsveç

İsveç, 2014 yılında Filistin devletini resmen tanıyarak Batı Avrupa'da bir Filistin devletini tanıyan ilk AB üyesi olmuştu. Bir Filistin devletini halihazırda tanımış olan ancak bu adımı AB'ye katılmadan önce atan diğer AB üyesi ülkeler Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Malta, Polonya ve Romanya'dır.

Kaynak: AA