Papa Francis, G7 zirvesinde dünya liderleriyle buluşmak üzere İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesine uçmadan önca Vatikan'da mizahın önemini kutlamak üzere çok farklı bir topluluğa ev sahipliği yaptı.

Papa, aralarında ABD'li ünlüler Whoopi Goldberg, Stephen Colbert, Chris Rock, Conan O'Brien ve Jimmy Fallon'un da bulunduğu 15 ülkeden 100'den fazla komedyeni ağırladı.

"Bu kadar kasvetli haberin ortasında, pek çok acil durumla boğuşurken, sizler barışı ve gülümsemeyi yayma gücüne sahipsiniz" dedi.

"İnsanları birleştiriyorsunuz, çünkü kahkaha bulaşıcıdır" diye devam etti.

Papa, yaratılışta "İlahi bilgeliğin, sanatınızı tarihteki ilk seyirci olan Tanrı'nın kendisinden başkasının yararına uygulamadığına" dikkat çekti.

"Şunu unutmayın. Tek bir izleyicinin bile dudaklarına ustaca bir gülümseme getirmeyi başardığınızda, Tanrı'yı da gülümsetmiş olursunuz."

Papa ayrıca "sevdiğimiz insanlarla oynadığımız ve şakalaştığımız" gibi "Tanrı'ya gülmenin" de sorun olmadığını söyledi.

Dünya liderlerinden İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’a tebrik mesajları Dünya liderlerinden İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’a tebrik mesajları
Conan O'Brien is interviewed after an audience with Pope Francis

Papa konuşmasının ardından tüm komedyenleri tek tek selamladı ve bazılarıyla kahkahalarını ve şakalarını paylaştı.

Goldberg daha sonra "Harikaydı, çok hızlı ve gerçekten sevgi doluydu ve beni mutlu etti" dedi.

O'Brien, Papa'nın "İtalyanca konuştuğunu, bu yüzden ne söylendiğinden tam olarak emin olmadığını" belirtti.

TV sunucusu, "O odada olmak ve bazıları ile uzun yıllardır iyi arkadaş olduğum tüm komedyen arkadaşlarımla o ortamda bulunmak oldukça garipti," diye ekledi. "Hepimiz düşünüyorduk, bu nasıl oldu? Neden buradayız ve bizi ne zaman dışarı atacaklar?"

Stephen Colbert is interviewed after an audience with Pope Francis

Colbert İtalyancasının "gerçekten kötü olduğunu, daha iyi konuşmak istediğini" itiraf etti. Ancak Papa'ya anı kitabı için sesli kitap hazırladığını hatırlatmayı da ihmal etmedi.

"Harikaydı, beni asla unutmayacak" diye ekledi.