Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’ne katıldı. Bakan Kurum, çok yakın zamanda Akşehir’in tüm Türkiye’nin, bölgenin en önemli turistik destinasyonlarından bir tanesi olacağını belirterek, “Büyük Türkiye yolculuğunda, büyük Türkiye’de güçlü şehirler, güçlü Türkiye anlayışıyla hizmet götürüyoruz. Nerede bir afet olsa, nerede bir sel olsa, heyelan olsa, yangın olsa biz ilgili tüm arkadaşlarımızla iki saat içerisinde orada oluyoruz. Vatandaşlarımızın yarasını sarıyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ziyaretler için geldiği Konya’nın Akşehir ilçesinde proje alanları çerçevesindeki Nasreddin Hoca Evi ve Papaz Evi’nde incelemelerde bulundu. Daha sonra 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’ne katılan Bakan Murat Kurum burada yaptığı konuşmada Akşehir’in nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış alimler şehri olduğunu belirtti.

Bakan Kurum, Kurban Bayramı vesilesiyle Akşehir’in, Konya’nın 31 ilçesindeki vatandaşların, bayramını tebrik etti. Murat Kurum, Akşehir’de 700 yıldır Nasreddin Hoca Şenliği etkinliklerinin devam ettiğini ve bu etkinliklerle birlikte Konya’nın tarihini, kültürünü, hoşgörüsünü tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya gösterdiklerini kaydederek, “Tarihi hanlar, hamamlar, binalarımız, restorasyonu yapılan 2 bine varan tarihi eserimiz var. 300’ünü tamamladık ve 300 eserle aslında restorasyonu yapılmış hanlarıyla, hamamlarıyla, müzesiyle, camileriyle, kilisesiyle, papaz evleriyle gerçekten Akşehir’in tarihine, kültürüne kimlik katacak o sokakların ihyasını, inşasını gerçekleştiriyoruz. Emin olun çok az kaldı. Çok yakın zamanda Akşehir’imiz tüm Türkiye’nin, bölgenin en önemli turistik destinasyonlarından bir tanesi olacak. Akşehir için uzun vadedeki hedefimiz budur. Bu hedef doğrultusunda tarihi binaların restorasyonlarını tamamlamaya devam edeceğiz. Yine belediyemizle birlikte, büyükşehir belediyemizle birlikte burada bu binaların restorasyonu için çalışmalarımızı azimle, gayretle sürdüreceğiz ve inşallah en sonunda da burada Akşehir’e gelen vatandaşlarımız sadece şenlikle, kalmayacaklar. Sokakları, Hıdırlığımızı, buradaki hanları, hamamları, camilerimizi gezecekler ve bu sayede de aslında esnafımız da daha mutlu olacak, vatandaşımız da burada istihdam alanlarından oldukça faydalanacak” dedi.

“MİLLETİMİZİN DUASINI ALMAYA TALİBİZ”