Bir adayın unutmaması gereken nokta şudur: Söz konusu olan oy verme kriterleri bir hayli farklı, hemşerilik, eş, dost, komşuluk duygularının tercihlerde belirleyici olduğu belediye seçimleri ise seçmen tercihini yaparken “benim delim, elin velisinden daha iyidir,” diyebilir.

AK Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok partili döneme geçildiği 1946’dan günümüze siyasi parti liderleri arasında en uzun süre tek başına iktidarda kalan lider olmanın da yanında partisinde zamana göre yaptığı yenileşmeyle de öne çıkar.

Uzağa gitmeye gerek yok, Cumhurbaşkanı yenile 14 Mayıs seçimlerinde partisinin milletvekillerinden yarısından fazlasını liste dışı bıraktı. Geçtiğimiz Cumartesi yapılan AK Parti Büyük Kongresinde de MKYK üyelerinin üçte ikisini yeniledi.

Elbette bu hareketinde o çok partili döneme geçişten bu yana tarihi kişilik CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’den, DP Genel Başkanı Adnan Menderes’e, AP ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel’den Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal’a kadar geçmiş parti liderlerinden kesintisiz uzun iktidarı yanında bir özelliğiyle de farklılık arz eder.

Siyasi gücüAtatürk dışında, o da tek parti döneminde, hiçbir lidere bu güç nasip olmamıştı.

AK Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı mevcut partiler ve onların liderlerinden ayıran özelliği sadece uzun iktidar dönemi ve siyasi gücü de değil.

Örnek: Cumhuriyet’in 100.yılı, Türkiye Yüzyılı gibi hedefler belirleyerek milletin önüne koyması ve bir seçimin hemen ardından bir sonraki seçimlere yönelik de planlamalar yapmasıdır.

Örneği meydanda… Muhalefet henüz mağlubiyetin şokunu üzerinden atamamışken ve kendi iç meseleleriyle boğuşurken Cumhurbaşkanı hem 31 Mart 2024 belediye seçimlerine hem de 2028 Genel Seçimlerine birlikte hazırlanıyor.

Tabi erken kalkan yol alır, hesabı bu yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklı olma hali iktidar olmanın da etkisiyle AK Parti’yi muhalefete göre seçimlerde daha şanslı hale getiriyor.

Artık gerek ülkede gerek büyük kongresini yapan AK Parti’de gündemin bundan sonra birinci sırasında 31 Mart 2024 belediye seçimlerinin olacağını söyleyebiliriz.

CHP’nin de kasım başında kongre sürecini tamamlamasından sonra ülkeyi yerel seçim heyecanının yaşanacağını varsayabiliriz.

Aydın’a gelecek olursak CHP büyükşehirde mevcut başkan Özlem Çerçioğlu ile yollarına devam edeceklerini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzından kamuoyuyla paylaştı.

Kılıçdaroğlu kongreyi kaybetse yerine Özgür Özel de geçse adayda bir değişikliğin olacağını düşünen pek yok.

Başa güreşecek AK Parti’de ise cumartesi günü (7 Ekim) yapılan büyük kongreye kadar kamuoyunda kimin Özlem Çerçioğlu’nun rakibi olacağına dair bazı isimler dolaşıyordu.

Mesela milletvekili ve Kit Komisyonu Başkanı Mustafa SavaşHem 2014 hem 2019 seçimlerinde Özlem Çerçioğlu’na rakip olmuştu ve kaybetmişti..

Dost sohbetlerinde yarı şaka-yarı ciddi “Allah’ın hakkı üçtür,” demesinden hareketle Mustafa Savaş’ın bir kez daha büyükşehirde şansını denemek isteyeceğini söyleyen partililer olduğu gibi aday olmayacağı yönde aksini düşünenler de var.

Onun dışında bir önceki dönem milletvekilleri Rıza Posacı ve Metin Yavuz’un da BŞB Başkanlığına adaylıkta adları geçiyor.

Yakın zamanlarda onlara bir yeni isim daha eklendi… Eski İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu.

Her nedense gerek milletvekilliği gerek belediye olsun her seçim döneminde adaylıkta bazı kimseler Süleyman Soylu adını Aydın’da gündeme getirir. Bu da o eski alışkanlıkların bir devamı olmalı.

Zira herkes de bilir ki, hele belediye seçimlerinde bakanlık da yapsa, çarşıda, pazarda ilişki kurmada zorlanacağı, yakından tanımadığı adaya Aydın seçmeni parti hatırına oy vermez.

Cumartesi günü yapılan AK Parti Kongresi sonrasında büyükşehre adaylıkta bu isimlere bir yenisi daha eklendi.

Eski Kültür ve Turizm Müdürü,14 Mayıs 2023 milletvekilliği seçimleri AK Parti Aydın 5.sıra adayı, akademisyen Doç.Dr. Mehmet Umut Tuncer

Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer’in geçmişine bakıldığında AK Parti tarafından büyükşehir belediyesi adaylığı önceden düşünüldüğüne dair güçlü emareler var:

BİR: Her şeyden önce Mehmet Umut Tuncer akademisyenliği yanında AK Parti’nin yeni vizyonuna uygun, gençlerin de oyunu alabilecek genç bir isim. Ayrıca bilindik bir aileden de geliyor, ses sanatçısı Mahmut Tuncer’in oğlu.

İKİ: Geçmişte Kültür ve Turizm Müdürlüğü yaptığından,14 Mayıs seçimlerinde de 5.sıra adayı olduğu için gerek kamuoyunda gerek parti tabanında tanınma sorunu da bulunmuyor.

ÜÇ: AK Parti’de MKYK üyesi olması seçmende ve kamuoyunda seçilebilir olma özelliğini artıran bir rol oynayacak ve büyükşehir belediye başkanı seçilirse gerek Cumhurbaşkanın gerek hükümetin arkasında olduğu algısına neden olacak, o prestijin estireceği rüzgâr da kazanmada artı bir katkı sağlayacaktır.

DÖRT: AK Parti’nin en zayıf olduğu bölge Söke, Kuşadası ve Didim gibi turizm bölgesi sahil şerididir. Mehmet Umut Tuncer’in büyükşehre başkan seçilmesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü dönemindeki kurduğu ilişkilerin de etkisiyle turizm sektöründeki sorunların çözümünde AK Parti’yi bölgede umut kapısı haline getirebilir. Bu nedenle de partisi onu büyükşehre aday göstermeyi planlamış olabilir.

BEŞ: Bazı partililerin iddia ettikleri gibi büyükşehre Mustafa Savaş aday olabilir Mehmet Umut Tuncer de örnek Efeler ya da Germencik gibi bir ilçeye adaylığı düşünülebilir tezi MKYK üyeliğine kadar makul karşılanabilirdi. Ancak yeni görevi bu ihtimali ortadan kaldırmaktadır.

Çünkü hiçbir parti İstanbul, Ankara, İzmir gibi, o da zorunlu kalınmadıkça, nüfusu bir vilayete eşit metropol ilçeleri dışındaki yerlere MKYK üyelerinin adaylığını düşünmez.

Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer’in büyükşehre adaylığı konusunda bu beş madde bir arada düşünüldüğünde insanda bir plan dâhilinde düşünülmüş, tasarlanmış izlenimi uyandırıyor.

Şayet aday olursa bu süreçte Mehmet Umut Tuncer’in zorlanacağı bir konu varsa o da doğum yeri Aydın olmayan bürokrat ve siyasetçilerin oyunu aldığı, ekmeğini yediği, suyunu içtiği memleketin insanlarına güvensizlik anlamına gelen A takımı adı altında hiçbir niteliği olmayan, hemşerilerinden, eşinden, dostundan bir takım kurarak Aydın’a taşımalarıdır.

Aday olduğu takdirde Mehmet Umut Tuncer’in annesinin Germencikli olduğunu seçmene anlatması seçilmesine yetmeyebilir asıl bu konuda seçmeni ikna etmesi gerekebilir.

Bir adayın unutmaması gereken nokta şudur: Söz konusu olan oy verme kriterleri bir hayli farklı, hemşerilik, eş, dost, komşuluk duygularının tercihlerde belirleyici olduğu belediye seçimi ise seçmen tercihini yaparken benim delim, elin velisinden daha iyidir, diyebilir.

Üstüne üstlük Mehmet Umut Tuncer’in karşısında her ne kadar bu seçimde İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti aday çıkardığında işi zor gibi görünse de bölge insanının sosyolojik ve psikolojik yapısını iyi bilen, o nedenle hafife alınmaması gereken Özlem Çerçioğlu var.

Aday olduğu takdirde yukarıda saydığımız avantajlarına rağmen Mehmet Umut Tuncer’in işi kolay değil.

Ama bunların da üzerinde unutulmaması gereken bir gerçek vardır, sandığa diri girenlerden bazıları ölü, ölmek üzere girenlerden bazıları da diri çıkabilir ki, o da sandıklar açılmadan bilinemez.

AK Parti şayet Fatih Atay’ı aday gösterirse geri tepebilir Makale: AK Parti şayet Fatih Atay’ı aday gösterirse geri tepebilir