BirGün yazarı Timur Soykan'ın ortaya çıkardığı çocuk istismarı skandalına ilişkin dava kapsamında, 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 'evlendirip' istismarına göz yuman Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı.

Davada Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan tutuklanmaları yönünde yakalama kararı verilmişti.

Dava kapsamında mahkemenin baba Yusuf Ziya Gümüşel ve 'evlendirildiği' erkek Kadir İstekli hakkında yakalama kararı çıkarmasının ardından İstekli dün Pendik'te gözaltına alınmıştı.

Gümüşel ve İstekli'nin polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

TUTUKLAMA TALEBİ DURUŞMADA DEĞERLENDİRİLECEK

Öte yandan, H.K.G'nin avukatının tutuklama talebinin, 30 Ocak’taki duruşmada ele alınmasına karar verilmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatıma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. H.K.G'nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep ediliyor.

32 ilde operasyon: 35 gözaltı kararı 32 ilde operasyon: 35 gözaltı kararı

İddianameyi kabul eden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 tarihine duruşma günü vermişti. Daha sonra gelen kamuoyu tepkilerinin üzerine geri adım atılarak mahkeme, duruşmanın 30 Ocak 2023 tarihinde görülmesini kararlaştırdı.