Mayıs ayıyla birlikte anneler günü araştırması da başladı. Anneler Günü Mayıs ayı içerisinde Pazar günü kutlanıyor. Anneler Günü'nün Mayıs ayının kaçıncı Pazar günü kutlanacağı merak ediliyor. Peki, Anneler Günü Mayıs ayının kaçıncı pazar günü, 2024 Anneler Günü ne zaman?

Anneler günü mayısın kaçıncı pazarı kutlanıyor, anneler günü ne zaman 2024? 1930'lu yıllardan bu yana Türkiye'de kutlanan Anneler Günü’nün mayısın kaçıncı haftası kutlanacağı sorgulanmaya başlandı.

Anneler günü ne zaman 2024, Anneler günü mayısın kaçıncı haftası?

Anneler Günü Mayıs ayının 2. pazar günü kutlanıyor. Bu Mayıs ayının ikinci pazar günü 12 Mayıs’a denk geliyor.

Anneler günü nasıl ortaya çıktı?

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

Metin Külünk'ten Büyükekşi iddiası: Cumhurbaşkanı rahatsız Metin Külünk'ten Büyükekşi iddiası: Cumhurbaşkanı rahatsız

Kaynak: f5haber