Şırnak'ta gri kategoride yer alan 1 terörist yakalandı Şırnak'ta gri kategoride yer alan 1 terörist yakalandı
Komşu Yunanistan'da meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne yol açan tren kazasıyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Tren kazasına yönelik tepkiler devam ederken kaza mağdurunu temsil eden avukat Giorgos Bartzokis'in sözleri ülkenin gündemine adeta bomba gibi düştü.

Komşu Yunanistan'da ülke gündemi Tempi bölgesinde meydana gelen tren kazası olayı. Kaza ile ilgili şok edici detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Onlarca kişinin ölümüne neden facia sonrası ortaya atılan iddia ise ülkenin gündemine adeta bomba gibi düştü.

Kaza mağdurunu temsil eden avukat Giorgos Bartzokis kendisine ulaşan tanıkların kazadan saatler önce tren istasyonundaki görevlilerin bir parti düzenlediğini belirtti.

In.gr'de yer alan haberde şu ifadeye yer verildi; 'Ölümcül kazadan birkaç saat önce, iddiaya göre karakol salonunda bulunanlar alkollü bir parti düzenledi.'

'Tanıklar bize trajik şeyler anlattılar, biz de bunları duyduğumuzda inanmadık' diyen avukat alkol testinin ise kazadan 5 saat sonra yapılmasına tepki gösterdi.

Kazada hatası olduğu iddia edilen tren yolu çalışanının alkollü olabileceğinin altını çizen Avukat bu iddianın incelenmesi gerektiği ve bu kapsamda istasyon şefini gözaltına alan güvenlik güçlerinin ifade vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

57 KİŞİYE MEZAR OLMUŞTU

Atina'dan Selanik'e giden yolcu treninin geçtiğimiz 1 Mart'ta Tempi bölgesinde yük treni ile kafa kafaya çarpışması sonucu yolcu treninin birinci ve ikinci vagonu tamamen ezilmiş, üçüncü vagonu ise raydan çıkmıştı.

Kazada 57 kişi hayatını kaybederken, 56 yolcudan ise hala Haber alınamadığı açıklanmıştı.

Demir yolu şirketi Hellenic Train verilerine göre, kazada yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu.

Yolcu trenindekilerin çoğunun öğrencilerden oluştuğu belirtilirken, iki trenin çarpışmadan önce kilometrelerce aynı hat üzerinde birbirine doğru seyir halinde olduğu öğrenilmişti.

İnsan hatası kaynaklı olduğu ortaya çıkan kazanın ardından Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etmişti.

'KURBANLARIN YAKINLARINA ÖZÜR BORÇLUYUM'

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise kazanın ardından özür dilemişti. Facebook hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Miçotakis, 'Başbakan olarak herkese ama her şeyden önce kurbanların yakınlarına kocaman bir özür borçluyum' demişti.

Öte yandan eski bir başpiskopos Yunanistan'da 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazası için Karnaval kutlamalarından dönen yolcuları sorumlu tuttu.

Kalavryta ve Aigialeia'nın eski Başpiskoposu Amvrosios, Kuzey Yunanistan'da meydana gelen ölümcül tren kazasının Tanrı'nın bir cezası olduğunu iddia etti.

Euronews'te yer alan habere göre; Amvrosios, dini bir internet sitesinde yayınlanan yazısında, bu cezanın günah ve sefahatin bol olduğu ve bize bir ders vermek için gençlerin canını almaya karar veren Tanrı'yı kızdıran Karnavalı'ın ardından geldiğini savundu.

Karnavalı "şeytanın bayramı" olarak nitelendiren Amvrosios yazısında "O halde, Tempe'de yaşanan bu trajedi, şeytanın bu Karnaval kutlaması için Rabbimizin gazabının bir ifadesi değil midir?" diye sordu.

Atina'dan Selanik'e giden trendeki 350 yolcuların çoğu coşkulu Karnaval kutlamalarından ardından evlerine ya da üniversitelerine dönen 30 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

57 kişinin yaşamını yitirdiği kaza kamuoyunda büyük öfkeye yol açmış, hükümeti sorumlu tutanların düzenlediği protesto gösterilerinde arbede yaşanmıştı.