banner158

Makatına kompresör ile hava verilen gencin iç organları zarar gördü

"Kompresör silah sayılmalı"

Makatına kompresör ile hava verilen gencin iç organları zarar gördü


Olay, 7 Ekim Pazartesi günü Manisa'nın Selendi ilçesi sanayi sitesinde meydana geldi. 17 yaşındaki Hikmet Yeşilkula, staj yaptığı iş yerine giderken motosikletinin lastiği patladı. Lastiği tamir ettirmek için babasına ait dükkanda çalışan arkadaşı E.K.'nın yanına gitti. Yeşilkula burada yaklaşık 4-5 saat oyalandıktan sonra E.K. ile ortak arkadaşları N.K. da dükkana geldi. Burada bir süre sohbet eden üç arkadaş daha sonra şakalaşmak maksadıyla güreşti. Şakalaşma sonrası E.K. lastik şişirmede kullanılan kompresör ile, arkadaşı Hikmet Yeşilkula'nın üzerindeki tozu atmak istedi. Hava basıncının yetersiz olduğunu fark eden E.K., kompresörün ucuna basıncı arttıran yaklaşık 5 santimetrelik aparat taktı. Yeşilkula'nın üzerindeki tozları kompresör yardımıyla temizleyen E.K., daha sonra diğer arkadaşı N.K.'nın da yardımıyla Yeşilkula'yı yere yatırarak etkisiz hale getirdi. E.K., arkadaşları Yeşilkula'nın makatından kompresör ile hava verdi. Tüm iç organları hava ile dolan Yeşilkula'nın vücudu balon gibi şişerken panikleyen E.K. ve N.K., havayı çıkarmaya çalıştı. Dükkana gelen başka biri, Yeşilkula'nın acıyla kıvrandığını fark ederek kendi aracıyla Selendi Devlet Hastanesine götürdü.

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Hikmet Yeşilkula önce Salihli Devlet Hastanesi ardından da Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesine sevk edildi. Bağırsakları ve bazı iç organları zarar gören Yeşilkula, burada yaklaşık 7 saat süren ameliyata alındı. Ameliyatın ardından yoğun bakımda tedavi gören Yeşilkula'nın mesanesi bir torba ile dışarı alınarak taburcu edildi.

Mesanesi vücudunun dışındaki bir torbaya bağlanan Yeşilkula 3 ay sonra yeniden ameliyata alınacak. Yaşanan olay sonrası Yeşilkula'nın bakım hastası olarak yaşamını sürdüreceği öğrenildi.

Şüpheli E.K.'nın olay sonrası Yeşilkula'nın hastaneye götürüldüğü sırada "Ben tost yedim de zehirlendim de, yalan söyle, bizim de başımızı yakma" dediği öğrenildi. Yeşilkula'nın vücuduna hava basan E.K. ve yardım eden N.K. ise savcılık tarafından alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Olayı anlatan Hikmet Yeşilkula, "Şakayı abarttılar, eşek şakasına çevirdiler. Birbirimizle kavga yaparken onlar zorla beni yere yatırdı. Biri elimi tuttu, biri de zorla makattan hava bastı. Sonra kaçtılar. Müşteri gelince havayı basan çocuklar da geri geldi ve beni hastaneye götürdüler. Hastaneye giderken hava basan çocuk bana 'Yemek yedik, yemekten zehirlendik, hava bastığımı söyleme, başımı yakma' dedi. Manisa'da ameliyat oldum. 3 ay sonra yeniden ameliyat olacağım. Torbayı içeri alacaklar" dedi.

Resmi makamların olayla ilgilenmediğini söyleyen Yeşilkula, "Bunu yapanlar dışarıda geziyor. Onları gördükçe psikolojim bozuluyor. Ceza almalarını istiyorum, şikayetçiyim. Asker olmak istiyordum hayallerim yıkıldı. Yaktılar gençliğimi" diye konuştu.Çocuğunun hayallerinin yıkıldığını söyleyen Anne Dudu Yeşilkula ise şunları söyledi:

"Bunu yapanlar geziyor. Çocuğumu bu hale getirdiler, ilgilenen yok. Buradan Cumhurbaşkanına duyuruyorum, benim çocuğuma bunu yapan yarın başkasının çocuğuna da yapar. Böyle olmasın. Benim çocuğum hayaller kuruyordu. Ben çocuğum için hayaller kuruyordum. Ama çocuğumun hayallerini yıktılar. Böyle olmasın, başkalarının yürekleri yanmasın. Benim yüreğim yandı. Benim çocuğumun hayatı bitti. Gereği neyse yapılsın, şikayetçiyim. Benim çocuğum arkadaşlarıyla çıkamıyor, okuluna gidemiyor."Oğlu Hikmet Yeşilkula için adalet isteyen baba Kamil Yeşilkula, "Çocuğumun hakkını arıyorum, arayacağım. Başka çocuklar böyle olmasın. Bu çocuk sanayiye lastik yaptırmak için gitmiş, orada dövmüşler, yere yatırmışlar. Gereken neyse büyüklerimden yapılmasını istiyorum. Savcının yanına gittiğimde 'Ben bu çocuğu tutuklamayacağım' dedi. Bu çocuk neden tutuklanmıyor? Benim çocuğumun canı o kadar hafif mi? Bir hayvanın bile hakkı aranıyor. Ben adalet istiyorum. Çocuğumun hakkını arıyorum. Gereken neyse yapılsın" dedi.

Olayın şüphelilerinin ceza almasını isteyen baba Yeşilkula, "Benim çocuğum 4 gün yoğun bakımda yattı. 20 gün hastanede yattı. Karşı tarafın bir cezası varsa hakkı neyse cezasını çekmesini istiyorum" diye konuştu.
Kamu vicdanı ve ceza adaleti açısından gereğinin yapılmasını talep ettiklerini belirten ailenin avukatı Cem Kalsen, "Toplanılmayan deliller ve toplanılması gereken emanete alınması gereken delillerin bir an önce toplanıp sürecin hızlandırılması gerekiyor. Aile ve Hikmet mağdur durumda. Olayın sorumluları, şüphelileri için sürecin başlatılması gerekiyor. Bölgedeki kamu vicdanı ve ceza adalet açısından gerekenin yapılması talep ediyoruz" dedi.

Hikmet Yeşilkula üzerinde kullanılan kompresörün silah sayıldığını belirten Avukat Kalsen, "Taksirle yaralamadan süreç işletiliyor. Bizler daha farklı suçlardan dolayı soruşturmanın yürütülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Şu aşamada kompresör silah sayılmakta. Çünkü mağdurun vücudunda oluşturduğu tahribat ve organ kaybından kaynaklı olarak kompresörün cihazıyla birlikte komple emanete alınması ve silah olarak değerlendirilmesi kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Hikmet Yeşilkula ve ailesi olayın sorumlularının ceza alması için mücadele başlatmaya hazırlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 16:15
banner192