1965 yılında ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) gerçekleştirdiği Gemini 3 uçuşu, dünya tarihine adını yazdırdı. Uçuşun astronotlarından biri olan John Young'ın uzaya gizlice götürdüğü sandviç belki de uzay alanında büyük devrimlere sebep olurken Young'ın başına gelenler şoke etti.

SOĞUK SAVAŞ, SICAK YARIŞ

1960'ların sonlarında NASA, ABD’nin Rusya ile devam eden uzay yarışı kapsamında Ay'a gitme planlarının bir parçası olarak Apollo ve Gemini programını başlatmıştı.

Bu programın bir parçası olarak, insanları Ay'a göndermek için özel olarak tasarlanmış bir uzay aracı olan Apollo uzay aracı geliştirildi. Bu aracı kullanarak, NASA astronotları Ay'a iniş yapacak ve yüzeyinde çalışmalar yapacaktı.

1965 yılında Gemini 3 uçuşu için 2 isim seçilmişti: 39 yaşındaki Gus Grissom ve 35 yaşındaki John Young. Young, Apollo programında önemli bir rol oynayan bir astronottu. Young, NASA'nın en deneyimli astronotlarından biriydi ve daha önce Gemini programı sırasında uzayda bir kez uçmuştu.

TARİHE GEÇEN 'GEMINI 3' UÇUŞU

Gemini 3, NASA'nın insanlı uzay uçuşları için yapılan ikinci görevdi. Görevin amacı, uzayda uzun süre kalabilme yeteneğini test etmekti ancak görevde yaşanan bir olay, tarihe geçen bir anı olarak hatırlanacaktı.

23 Mart günü beklenen tarih gelmişti. İki astronot, Rus meslektaşlarını yenmek üzere Ay’a doğru fırlatıldı. Her şey planlandığı gibi gidiyordu. Kalkış başarılı, astronotların değerleri yerindeydi ancak ilk prosedürleri atlattıktan sonra astronotlar acıkmaya başlamıştı.

BİR ISIRIK YETTİ DE ARTTI

Young, görev öncesi bunun yaşanabileceğini düşünerek hazırlıklı gelmişti. Evinden çıkmadan önce kendisine bir sandviç hazırlamıştı ve onu yanına almıştı. Görev sırasında bir yarım saatlik ara verildiğinde, Young, hazırladığı sandviçi çıkardı ve bir ısırık aldı.

Bu kadarına da pes! 3 kızını öldürdü... Şeytani planı polis deşifre etti Bu kadarına da pes! 3 kızını öldürdü... Şeytani planı polis deşifre etti

NASA’nın o güne kadar astronotların uzayda yemek yemeleri konusunda henüz yeterince tecrübesi yoktu. Uzayda yenilen ilk yemek olan bu sandviçin kırıntıları çevreye yayılmaya başladı. Astronotlar, sandviçin kırıntılarıyla uğraşırken, yer çekimi olmayan ortamda uçuş yapmak oldukça zorlaştı.

Görev kontrol merkezi, gemide yaşanan olayları izlerken, astronotlara sandviçi saklamaları gerektiğini söylese de o sırada astronotların dikkatleri sandviçin kırıntılarına odaklanmıştı.

NASA'YI HAREKETE GEÇİRDİ

Sandviç olayı, uzayda yemek yemenin zorluklarına dair önemli bir anı olarak kaydedildi. Astronot Young, sandviç yediği için herhangi bir ceza almadı. NASA, bu olaydan sonra astronotların uzayda yiyeceklerini daha pratik ve temiz bir şekilde tüketebilmesi için çözümler aramaya başladı.

1965'teki Gemini 3 görevindeki sandviç olayı, astronotların uzayda karşılaştığı zorluklara ve NASA'nın uzay programındaki gelişmelerine dair ilginç bir anı olarak tarihe geçti.

Young daha sonra Apollo 7,9 ve NASA’nın Ay'a iniş öncesi son hazırlık görevi olarak kabul edilen Apollo 10’da görev aldı. Young, 1972 yılında gerçekleştirdiği Apollo 16 göreviyle Ay’ın yüzeyine indi ve uzayda en uzun süreli ay yürüyüşünü gerçekleştirdi. Ay yüzeyinde 20 saat geçiren ekip, Ay yüzeyinde 95 kilogram kaya örneği topladı ve bilim adamlarına geri götürdü.

Young, 1981 yılında ilk Uzay Mekiği görevine de liderlik etti. Uzay Mekiği Columbia, ilk kez uzaya gönderildi ve Young'un liderliğindeki mürettebat, uzay mekiği fırlatıldıktan sonra yörüngede dört gün boyunca kaldı. Young, 2004 yılında emekli olana kadar NASA'da çalışmaya devam etti.