İngiltere Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddet olaylarından sorumlu iki İsrailli grup ve dört kişi hakkında yaptırım kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Hilltop Youth ve Lahava isimli gruplara bu kapsamda yaptırım uygulanacak.

Bakanlık, bu iki grubun Batı Şeria'daki Filistin toplumuna yönelik şiddeti desteklediğini, teşvik ettiğini ve kışkırttığını ifade etti.

Venezuela seçim gözlemciliği için Avrupa Birliği'ne yaptığı daveti geri çekti Venezuela seçim gözlemciliği için Avrupa Birliği'ne yaptığı daveti geri çekti

Yaptırım uygulanacak dört kişi de Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu tutuldu.

Bu kişilerden ikisi, şiddet uygulamaları için yasadışı İsrailli yerleşimcilere eğitim veren Noam Federman ile dini sebeplerle Filistinlilerin öldürülmesini meşru göstermeye çalışan Elisha Yered oldu.

Cameron: Aşırılık yanlısı yerleşimciler güvenlik ve istikrarı baltalıyor

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da aşırılıkçı yerleşimcilerin güvenlik ve istikrarı baltaladığını ve barış ihtimalini tehdit ettiğini söyledi.

Cameron, "İsrailli yetkililer, bundan sorumlu olanlara baskı uygulamalı. İngiltere, daha fazla yaptırım da dahil olmak üzere gerekli olursa başka adımlar atma konusunda da tereddüt etmeyecektir." dedi.

İngiltere'nin aldığı yaptırım kararı uyarınca, bahsi geçen iki İsrailli grup ve dört kişiye mali kısıtlamalar ve seyahat sınırlandırmaları uygulanacak.

İngiltere, Şubat 2024'te de benzer gerekçelerle dört İsrail vatandaşı hakkında yaptırım kararı almıştı.

Gazze ve Batı Şeria’da son 7 ayda neler oldu?

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları İsrail'e 7 Ekim 2023 tarihinde 'Aksa Tufanı' isimli bir saldırı düzenlemişti.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli yaşamını yitirdi, 77 bin 816 kişi yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

Editör: Oğuzhan Oduncu