• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  'Umarım sürçülisan etmiştir'

  13.07.2011 14:16
  Hamzeçebi: Mürekkebi kurumadan 'unu tanımam' diyorsa bundan üzüntü duyarım.
  Umarım sürçülisan etmiştir
  'Umarım sürçülisan etmiştir' 'Umarım sürçülisan etmiştir' 'Umarım sürçülisan etmiştir'

  CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, “Sayın Başbakan eğer o mutabakat metninin mürekkebi kurumadan ben bunu tanımam diyorsa bundan üzüntü duyarım. Ben Sayın Başbakan’ın dünkü konuşmasının bir sürçülisan olmasını temenni ediyorum” dedi.

  CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Aslanoğlu ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

  -CHP, ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDİYOR-

  CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Maliye Bakanlığı’ndaki denetim ve vergi inceleme birimlerinin birleştirilmesi ve Teftiş Kurulu’nun kaldırılması amaçlı Kanun Hükmünde Kararname’yi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini belirterek, “Yürütmeyi durdurma talepli olarak dilekçe hazırdır, bu hafta sonuna kadar dava açılmış olacaktır” dedi.

  Hükümetin son olarak Maliye Bakanlığı’ndaki denetim ve vergi inceleme birimlerinin birleştirilmesi ve Teftiş Kurulu’nun kaldırılması amaçlı Kanun Hükmünde Kararname’yi çıkardığını belirten Hamzaçebi, şöyle dedi:
  “Bu kararnameyle Hesap Uzmanları Kurulu kaldırılmıştır. Teftiş kavramı bu KHK ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu KHK hükümetin teftiş istemediğini ortaya koymaktadır. Ustalık döneminde yolsuzlukların önünün açılmasının ortamı yaratılmıştır. Teftişin olmadığı bir yerde kanunsuzluğun ve yolsuzlukların önü açılmış demektir.”

  Bu Kanun Hükmünde Kararname ile Gelir İdaresi’nin güçsüzleştirildiğini ifade eden Hamzaçebi, “Gelir idaresi Başkanlığı bir vergi denetimi gücünden yoksun bırakılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kolu kanadı kırılmıştır. Amaç vergi denetimini siyaseten kontrol altına alabilmektir” dedi.

  Söz konusu KHK’nin “kanunsuz” olduğunu savunan Hamzaçebi, “Yetki Kanununa açıkça aykırılık söz konusudur. Bu Kanun Hükmünde Kararname kanunsuzdur” dedi. Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini belirten Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “Bu KHK kanunsuz olması nedeniyle dayandığı herhangi bir kanun olmaması nedeniyle CHP tarafından süratle Anayasa Mahkemesi’ne götürülecektir. Yürütmeyi durdurma talepli olarak dilekçe hazırdır, bu hafta sonuna kadar dava açılmış olacaktır.”

  -“ANAYASA’YI DEĞİŞTİRMESİ GEREKİR”-

  Bakan yardımcılığı konusuna da değinen Hamzaçebi, “Bakan yardımcılığı kurumunun oluşturulmasında Anayasa’ya aykırı hareket edilmiştir. Hükümet gerçekten o kurumu kurmak istiyorsa kendi takdiridir ama önce Anayasa’yı değiştirmesi gerekir. Bu şekliyle Anayasa’ya aykırı bir düzenlemedir” dedi.

  -“BAŞBAKAN’IN KONUŞMASININ DÜNDE KALMASINI DİLERİM”-

  Basın mensuplarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamaları hatırlatması üzerine Hamzaçebi, “Sayın Başbakan’ın dünkü konuşmasını dünde kalmasını, bugüne ve geleceğe sarkmamasını diliyorum. Bu metni bir çırpıda bir kenara atıyor olma tavrı siyaseten doğru değildir. Türkiye’nin geleceğini tıkar. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu bir dönemde mutabakatları tanımıyorum demek Türkiye’nin önünü tıkar” dedi.

  -“BAŞBAKAN’IN KONUŞMASININ BİR SÜRÇÜLİSAN OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”-

  “Sayın Başbakan eğer o mutabakat metninin mürekkebi kurumadan ben bunu tanımam diyorsa bundan üzüntü duyarım” diyen Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “O mutabakat metninde Türkiye’nin ihtiyacı olan yeni anayasanın toplumsal sözleşme, toplum sözleşmesi kavramına uygun bir şekilde yapılacağı ifadesi de vardır. O mutabakat metnini bir kenara atmak yeni anayasanın toplum sözleşmesi kavramına uygun olmayan şekilde yapılacağına da ifade etmektir. Bunun anlamı ben kendi gücüme dayanarak bu anayasa değişikliğini veya yeni anayasayı yapacağım, muhalefet partilerin desteğine ihtiyacım yoktur. Sayın Başbakan, Sayın Elitaş ile ilgili bir sürçülisan lafı etmişti. Ben, Sayın Başbakan’ın dünkü konuşmasının bir sürçülisan olmasını temenni ediyorum.”

  Bir basın mensubunun, “Sizin somut bir adımınızı olacak mı” sorusuna Hamzaçebi, “Bunları hep birlikte TBMM’de görüşeceğiz ve çözümleri orada bulacağız. Mutabakat metninde bunu birlikte ifade ettik” dedi.

  -“TEKLİF VERME HAZIRLIĞIMIZ YOK”-

  “Tutuklu süreleri ile ilgili bir teklifiniz olduğunuz ifade ediliyor” sözüne de Hamzaçebi, “Hayır, hayır. Arkadaşlarımızın daha önce verdiği kanun teklifleri vardır. Sanıyorum o kanun teklifi yeniden arkadaşlarımız tarafından kendi içinde değerlendirilmiş olabilir ama bizim bu yönde bir teklif verme hazırlığımız yok” dedi.

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim