• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Umarım Baykal pişmandır

  14.02.2008 21:04
  CHP Genel Başkanı Baykal'ın anayasa değişikliği sırasında ''geçmişi hatırlatan'' sözleri, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı kırdı. Peki CHP lideri Baykal'ın o sözlerinde ne vardı?
  Umarım Baykal pişmandır
  Umarım Baykal pişmandır Umarım Baykal pişmandır Umarım Baykal pişmandır

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın anayasa değişikliği sırasında ''geçmişi hatırlatan'' sözlerine ilişkin, ''Sayın Baykal'ın kast ettiği dönemin mensubu bir ailenin çocuğuyum. Daha fazla ayrıntılı tartışmasına girmek istemem, ama kuşkusuz incindiğimi söylemek istiyorum'' dedi.

  Köksal Toptan, İstanbul Valisi Muammer Güler'i makamında ziyaret etti.

  Toptan, Valiliğe gelişinde, Muammer Güler ve vali yardımcıları tarafından tören mangası eşliğinde karşılandı. Valilik Şeref Defterini imzalayan Toptan, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, İstanbul Valisi Güler'e iade-i ziyarette bulunmak için geldiğini belirterek, şunları kaydetti: ''Biraz geciktiğimin farkındayım, ama son 6 aydır Ankara'da bir yoğunluk var. Siyasetin getirdiği birtakım yoğunluklar var. Parlamentonun kendi iç çalışmaları var. Yine son 6 ay içerisinde hem Türkiye'ye gelen yabancı konuklarımızın sayılarının fazlalığı hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın sık sık yurt dışına gitme zorunluluğu bu ziyaretimizi biraz geciktirdi. Ama bu tarihi, güzel mekanda, bu sarayda Sayın İstanbul Valimizi ziyaret etmekten mutluluk duyuyorum.''

  Milli sarayların hem İstanbullular hem de İstanbul'a gelen yabancı turistler tarafından en iyi şekilde izlenmesi ve Türkiye'den iyi izlenimlerle ayrılmaları için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Toptan, şöyle devam etti: ''O çerçevede 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul konusunda TBMM olarak, yapılacak programa her noktasında elimizden gelen katkıları yapmaya çalışacağız. Saraylarımızı hazır etmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar onarımı biten, çalışması devam eden saraylarımız var. Bugün de henüz çok fazla ele alamadığımız Beykoz Kasrı'nı arkadaşlarımızla ziyaret ettik. Ümit ediyorum ki üniversitelerimizle işbirliği yapmak suretiyle oraları da yakında İstanbulluların ve turistlerin hizmetine sokma imkanı bulabileceğiz.''

  ''BEYAZ ÇARŞAF'' TARTIŞMASI

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Toptan, ''Siyasetteki Beyaz Çarşaf tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, şunları kaydetti: ''Siyasette tartışmalar olur. Burada önemli husus bana göre, siyasi rekabet adına söylenecek sözlerde, yarın birbirinin yüzüne bakamayacak söz ve davranışlardan kaçınmaya çalışmak lazım. Ama dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de zaman zaman siyaset sertleşiyor. O nedenle ben, tüm liderlerimizin buna dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyorum. Onu umuyorum. Hep beraber bir Türkiye sevdası etrafında toplanmış ve kendi parti programı, kendi felsefesi çerçevesinde Türkiye'ye hizmet etmeye çalışan partileriz. Türkiye'deki bütün partilerin ortak hedefi, daha büyük bir Türkiye'dir, daha kalkınmış bir Türkiye'dir. O açıdan üslup farklılıklarını doğal karşılamak lazım, tartışmaları doğal karşılamak lazım. Bu tartışmaların da sadece demokratik ortamda olduğunu bilmemiz lazım. Ama dediğim gibi, bu tartışmaları yaparken birbirimizi çok fazla incitecek söz ve davranışlardan özenle kaçınmakta yarar var diye düşünüyorum.''

  ''BU SÖZLERDE TARAFIM''

  ''Tartışmaların Deniz Baykal'ın geçmişi hatırlatan sözlerinden kaynaklandığını'' ifade eden bir gazetecinin, ''Bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Adnan Menderes örneğini vermesini siyaset açısından doğru buluyor musunuz?'' sorusunu yöneltmesi üzerine de TBMM Başkanı Toptan, ''Bir siyasi tartışmanın içine girmek istemem, ama ben tabii bu sözlerde tarafım. Çünkü Sayın Baykal'ın kast ettiği dönemin mensubu bir ailenin çocuğuyum ben. Daha fazla ayrıntılı tartışmasına girmek istemem, ama kuşkusuz incindiğimi söylemek istiyorum'' diye konuştu.

  Toptan, ''Bir özür bekliyor musunuz bu yönde?'' sorusuna ise ''Siyasette böyle yanlış laf da söylenir. Her laftan sonra böyle özür beklemek... Zannediyorum Sayın Baykal kendisi de o sözleri söyledikten sonra pişman olmuştur'' yanıtını verdi.

  Vali Muammer Güler, ziyaretinden dolayı teşekkür ettiği TBMM Başkanı Toptan'a, Atatürk'le 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru'yla Samsun'a hareket edenlerin görüntüsünün yer aldığı kristal bir maket sundu. TBMM Başkanı Toptan da Güler'e bir çini tabak hediye etti. Daha sonra basına kapalı devam eden ziyaretin ardından Valilik binasını gezen Köksal Toptan, Vali Güler'den ve burada çalışanlardan restorasyon çalışmasına ilişkin bilgi aldı.

  AA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim