Dünya termal turizm ekonomisinin bu yıl 77 milyar doları geçmesi bekleniyor. Türkiye’nin termal otellerine yılda 10 milyon yerli turist, 300 bini aşkın yabancı turist geliyor. Kaplıcaları en çok tercih edenler Alman, Hollandalı, Norveçli ve İtalyan emekliler oldu.

Özel hastanedeki skandal görüntülere ilişkin yayın yasağı Özel hastanedeki skandal görüntülere ilişkin yayın yasağı
2022'DE 77.1 MİLYAR DOLARA ULAŞMASI BEKLENİYOR 

Türkiye, sağlık turizminde Amerika ve Almanya’dan sonra dünyada üçüncü. Türkiye’yi tercih edenlerin yüzde 65’i Avrupa’dan. Estetik, saç ekimi, ortopedi, tüp bebek ve diş tedavisinin yanında termal turizme de ilgi giderek artıyor. Küresel Sağlık Zirvesi raporuna göre, dünya termal turizm ekonomisi 2020’de yıllık 64.6 milyar dolara ulaşırken 2022’de termal turizmin büyüklüğünün 77.1 milyar dolar olması bekleniyor.

TÜRKİYE, AVRUPA'DA BİRİNCİ SIRADA

Almanya, Fransa, İsviçre, Macaristan, İtalya, Avusturya, Yunanistan, İspanya, Rusya ve Çek Cumhuriyeti termal turizme yöneldi. Türkiye’nin de termal kaynak potansiyeliyle bu alanda ciddi rakip olarak ön plana çıkıyor. Zengin mineral içeriği ve tedavi edici özelliklerine sahip suyunun yanı sıra iklimi ve doğal güzellikleri beraberinde barındıran Türkiye, jeotermal kaynak potansiyeli bakımından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer alıyor.

HANGİ ÜLKE NE KADAR KAZANIYOR?

Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği (THTC) Termal Grup Başkanı Ali Gümüşhan, “Termal sağlık turizmi Almanya ve Macaristan’a yılda 10 milyon, Rusya’ya 8 milyon, Fransa’ya 1 milyon turist gidiyor. Avrupa’nın birinci termal turizm merkezi olan Almanya, 1265 adet termal işletmesiyle 6.8 milyon dolar gelir elde ediyor” dedi.

AVRUPALI EMEKLİLERİN TERCİHİ TÜRKİYE

Gümüşhan şu bilgileri verdi: - Türkiye’de 46 ilde 196 kaplıca tesisi bulunuyor. Bu kaplıcalardan yılda 10 milyon yerli turist ve 300 binden fazla yabancı turist yararlanıyor. - Ülkemize termal turizm için sırasıyla en çok Japonya, Güney Kore, Çin, Almanya, Amerika, Fransa, Rusya, Ukrayna, İtalya, İspanya, Brezilya ve İngiltere gibi ülkelerden turist geliyor. - Ülkemizi en çok tercih edenler; Alman, İtalyan, Norveçli ve Hollandalı emekliler. Bu ülkelerden gelen emekli sayısı hızla artıyor. -Afyonkarahisar, Kütahya, Denizli, Yalova, Balıkesir, Sakarya, Eskişehir ve Nevşehir gibi iller Avrupalı emeklilerin en çok tercih ettiği termal turizm yerleri.