Ramazan öncesi marketlere fahiş fiyat denetimi Ramazan öncesi marketlere fahiş fiyat denetimi
Enflasyon dalgalanmalarının tüm insanlara yaşattığı zorluklar ve geçim sıkıntıları bir hayli artmaya devam ediyor. Maaşlara yapılan zamlardan sonra marketlere gelen fiyat artışları vatandaşın cebini yakıyor. Süt ve süt ürünlerine gelen zamlar vatandaşı korkutmaya başladı bile. İşte zam hakkında tüm detaylar…

2024 yılına girmemiz ile birlikte zam yapılması ve vatandaşlar alışmaya başladı. Yapılan son açıklamalara göre Ulusal Süt Konseyi, 22 Ocak 2024 tarihi itibari ile çiğ süte yeni gelen zam için tavsiye fiyatı litre başına 13,5 TL olarak belirleneceğini ifade etti. Bu zam ile yeni haberler, özellikle süte, peynire ve de yoğurt gibi temel gıda ürünlerini sıkça tüketen vatandaşları etkileyecektir. Güncel fiyat listelerine göre değişiklik yapılacak, stok yapmayan vatandaşlar ise olumsuz etkilenebilir. Bu yapılan zamların ardı arkası bitmezken böyle bir dönem içerisinde tüketicilerimizin bütçe planlamaları hakkında daha dikkatli olmaları ve fiyat artışlarının oluşabilmesine karşılık hazırlıklı olmaları çok önemli. 

Yapılan tüm zamlar sonrasında süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yaşanmakta olan bu artışlar, üretici için her ne kadar olumlu bir gelişme olarak görünse bile tüketiciler için ekonomik bir baskı oluşmaktadır. Sütte litre başına 13,5 TL olarak belirtilen süt fiyatları, günlük hayatımızda yaygın olarak kullanmakta olduğumuz bu ürünlerin maliyetini arttırarak vatandaşlarımızın harcamalarını da büyük bir konuda etkileyecektir.

Yapılan bu zam haberleri ile stok yapamayan tüketiciler pişman olabilir, çünkü önümüzdeki günlerde fiyat artışları daha da belirgin ve yüksek hale gelebili olması gündemde. Bu artışlar sebebi ile süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmekte olan güncel fiyat politikalarını takip ederek bütçelerini ona göre ayarlamaları gerekmektedir. Tüketicilere düşen bir diğer görevde  alternatif ürünleri değerlendirerek ve bütçelerini daha da etkili ve kolay yönetebilmek amacıyla farklı tercihler yapmaları da gerekmektedir.