Günümüzde birçok insan yoğun iş temposunda düşen enerjisi ya da bağışıklığını desteklemek için yoğun miktarda ve farklı çeşitlerde supplement kullanmaya başlamıştır. Eskiden sporcuların kas geliştirmek, ünlülerin genç kalmak ve gebe-emziklilerin destek olarak aldıkları supplementler şimdi günümüzde yaygın olarak kullanılmakta ve Dünyada gıda takviyesi pazarı gitgide artmaktadır. En çok pandemi döneminde satışları ve reklamları patlayan gıda takviyeleri Dünyada yeni bir pazar oluşturmaktadır. Hemen hemen herkesin bir dönem çantasında veya çekmecesinde bulunan supplementler bu haftaki yazımızda diyetisyen kaleminden siz değerli okurlarımız için yazdık.

ZAMANE SUPPLEMENTLERİ

Günümüzde birçok bitkinin veya tohumların ekstresi(özütü)/ ekstraktı,  pastili, sıvı damlası veya tabletleri bizlere gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Üzerinde ‘’İlaç Değildir.’’ ibaresiyle satışa sunulan gıda takviyeleri ilaç olmamaları yan etkisi olmayacağına veya verilen amaca yönelik etkisiz olacağına da garanti vermemektedir.  Size çok iyi gelen bir gıda takviyesi bir başkasına iyi de gelmeyebilir. Bakıldığında bazı mineral ve vitaminleri kan ve idrar tetkiklerinize göre almanız vücut için çok faydalı olabilmektedir fakat bunun bir hekim/sağlık uzmanı tarafından verilmesi şarttır. Günümüzde yapılan çalışmalara göre en çok supplemente başvuran kısım sporcular ve sağlık çalışanları olarak karşımıza çıkmaktadır. D vitamininden kolajenlere, enginar ekstrelerinden protein tozlarına, magnezyumdan propolislere, balık yağlarından probiyotiklere kadar çok yaygın bir şekilde üretilen supplementler uzman tarafından belirlenip doğru kullanıldığında aslında çok da faydalı olabilmektedir.

UZMAN ÖNERİSİYLE DOĞRU SUPPLEMENT UYGUN KİŞİYE YETERLİ DOZDA VE SÜREDE!

Enerji düşüklüğünde, bağışıklık güçlendirme, yumurta ve sperm canlandırmalarda, kemik metabolizması, bağ doku güçlendirme, uyku bozuklukları, barsak hastalıkları, ağrı giderme, saç-tırnak-cilt sağlığı, antiviral-antibakteriyel-antifungal destek, kas geliştirme, antiageing ve antistress gibi durumlarda halk tarafından sıkça kullanıldığını görüyoruz. Bazı hastalıklar veya semptomlar aslında yanlış beslenmeden azalan doku mikro elementlerinden başlayan hücre patofizyolojisine dayanabilir. Bazı destekler ise hücreyi uyararak iyileşmeyi medikal tedavinizin yanında destekleyebilir. Son yapılan araştırmalara göre Dünyada 5 kişiden 3’ü  herhangi bir gıda takviyesi kullandığı ortaya çıkmıştır ve bu kadar bireyin sağlığını etkileyen gıda takviyelerin kalitesi ve güvenirliliği de ayrı bir sorun olmaya başlamıştır.

GIDA TAKVİYELERİNDEKİ KALİTE VE ÜRETİM DENETLEMELERİ ÇOK ÖNEMLİ!

Birçok gıda takviyesinde kopyalama, başka maddeyle değiştirme ve uygunsuz üretimler, kullanan bireye büyük zararlar verebilmektedir. Öncelikle alacağınız ürünün kalite standart sertifikaları olmalı, seri numaraları, işletme kayıt numaraları ve üretim adresleri tam olarak belirlenmiş olmalıdır. Ambalaj bütünlüğü sağlanmış, son kullanım tarihi doğru belirtilmiş ve gerekli uygunluk testlerinden geçmiş ürünler olmalıdır. Alınacak ürünün içeriği tam olarak beyan edilmiş olmalı ki bazı bitkilerin bazı kısımları yenilmeye veya gıda takviyesi yapılmaya uygun değildir. Bazı bitkilerin ekstresi zarar verebilirken yağı faydalı da olabilir, bu ayrım da iyi yapılmış olmalıdır.

Her zaman kullanacağız gıda takviyelerini hekim/sağlık uzmanınıza danışmalı, onun kontrolünde uygun süre ve dozda kullanmalısınız. Bazı gıda takviyelerinin bilinçsiz kullanımı yanlış veya gereksiz olabileceği atlanmamalı, doğru ve kaliteli beslenme ile de dengeli bir vücut elde edebileceğinizi asla unutmayınız, herkese sağlıklı günler diliyorum…